Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 30 kwietnia 2019, 14:12

Samonaprowadzające się pociski snajpera – Ghost Recon: Future Soldier. Gadżety wojskowe z gier, które NAPRAWDĘ istnieją

Spis treści

Samonaprowadzające się pociski snajpera – Ghost Recon: Future Soldier

Wielka rakieta odpalana spod skrzydła samolotu to jedno, ale czy malutki pocisk z karabinu może autonomicznie skorygować błędy strzelca i skręcić w kierunku celu, niczym w filmie Ścigani? W grze komputerowej jak najbardziej. Coś takiego zaprezentował Ghost Recon: Future Soldier, w którym wystarczy wycelować w pobliże danego obiektu, by kula o nazwie EXACTO do niego dotarła. EXACTO to jednak kolejny ściśle tajny projekt wspomnianej już agencji DARPA i jak najbardziej istnieje w rzeczywistości.

Materiały z testów pocisków EXACTO pokazują zmienny tor lotu przed osiągnięciem celu. - 2019-04-30
Materiały z testów pocisków EXACTO pokazują zmienny tor lotu przed osiągnięciem celu.

EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance w utajniony sposób komunikuje się z urządzeniem celowniczym karabinu, dzięki czemu pocisk w końcowej fazie lotu może skorygować tor i trafić w cel bez względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, zakrzywienie Ziemi czy błąd strzelca. Samonaprowadzające się pociski powstają również w prywatnych przedsiębiorstwach, ale np. oparte na wiązce laserowej rozwiązanie koncernu Lockheed Martin wymaga już specjalnego karabinu, bo ten pocisk (podobnie jak duże rakiety) ma płetwy sterujące. Nabój DARPA natomiast wygląda klasycznie i może być używany z każdą standardową bronią kalibru 50.

Wojskowi mają nadzieję, że dzięki nowej amunicji celne strzały snajperskie będą mogły być oddawane na dwukrotnie dłuższe dystanse niż obecnie, czyli na jakieś 5–7 kilometrów. Nad swoim inteligentnym nabojem pracują również Rosjanie. Ich celem jest zasięg około 10 kilometrów.

W Ghost Recon Future Soldier mogliśmy do woli naoglądać się sprzętu rodem z przyszłości. - 2019-04-30
W Ghost Recon Future Soldier mogliśmy do woli naoglądać się sprzętu rodem z przyszłości.

KANADYJSKI SNAJPER

Światowe rekordy w najdalszych celnych strzałach snajperskich konsekwentnie biją kanadyjscy operatorzy. Obecnie taki rekord wynosi 3540 metrów i należy do snajpera z kanadyjskiej jednostki specjalnej JTF2. Strzał oddano w maju 2017 roku w Iraku, z karabinu McMillan Tac-50. Wcześniej rekordy Kanadyjczyków (2310 i 2430 metrów) tylko raz przerwał Brytyjczyk ze strzałem na 2475 metrów. Agencja DARPA na razie nie podaje, na jakich dystansach testuje pociski EXACTO.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Fani gier są niesamowici - niezwykłe przedmioty stworzone przez graczy
Fani gier są niesamowici - niezwykłe przedmioty stworzone przez graczy

Gdy granie w gry wideo to za mało, a ktoś dysponuje odrobiną talentu i sporą dawką samozaparcia, można stworzyć niesamowite rzeczy, którymi później wypada pochwalić się w sieci. Takich osób jest mnóstwo i dzięki ich talentowi mamy się czym zachwycać.

Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie
Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie

Sztuczna inteligencja ułatwia nam życie, zabiera nam pracę i budzi obawy nawet tych, którzy na niej zarabiają. Czy to możliwe, żeby w którymś momencie zbuntowała się przeciwko nam?

Jak zostać komandosem – o trudnych początkach opowiada były GROM-owiec
Jak zostać komandosem – o trudnych początkach opowiada były GROM-owiec

Większość z nas ma mgliste wyobrażenie o tym, jak zwykły człowiek staje się komandosem. Mieszają się w tym filmowe oraz growe mity, fakty i niedopowiedzenia. Dziś prostujemy je razem z emerytowanym żołnierzem jednostki GROM.