Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 13 stycznia 2017, 12:26

Goście honorowi – największe rozczarowania 2016 r.. Parszywa trzynastka – 13 najgorszych gier 2016 r.

Spis treści

Goście honorowi – największe rozczarowania 2016 r.

Wymienione niżej dwie gry nie są tak złe, żeby trafić do naszego zestawienia. W końcu Mafia III ma swoje momenty, a No Man’s Sky to średniak, któremu zaszkodziły „drobne” oszustwa twórców, tworzenie medialnego szumu za pomocą nieprawdziwych obrazków oraz składanie obietnic bez pokrycia. Choć nie są to produkcje równie fatalne jak te wymienione wcześniej, to i tak na liście rozczarowań znajdują się na samym szczycie. Stąd nasze wyróżnienie.

No Man’s Sky

No Man’s Sky w skrócie:
  1. Producent / wydawca: Hello Games
  2. Gatunek: kosmiczny sandbox
  3. Platformy sprzętowe: PC, PS4
  4. Termin premiery: 9 sierpnia 2016 (PS4) / 12 sierpnia (PC)

„No, nareszcie!”, wydarło się pewnie ze wszystkich gardeł na widok tego tytułu... Cóż, historii No Man’s Sky nie trzeba nikomu przedstawiać. Piękna wizja roztoczona przez marzycielskiego dewelopera, błyskawiczna eskalacja oczekiwań, tysiące pre-orderów – a potem przedwczesna premiera, długa lista niespełnionych obietnic i zbiorowy jęk zawodu (a może tylko znudzone ziewnięcie?). Tak to wyglądało w telegraficznym skrócie.

Może aktualizacjami Hello Games uczyni swoje dzieło tym, czym miało być od początku, ale utracone zaufanie graczy trudno będzie odzyskać. Jaki morał płynie z tej historii? Na przyszłość warto się zastanowić, czy czteroosobowe studio od prostych zręcznościówek naprawdę jest w stanie przedzierzgnąć się z dnia na dzień w cudotwórców, którzy opracują grę dorównującą skalą Star Citizen...

  1. No Man’s Sky w encyklopedii gier GRYOnline.pl

Mafia III

Mafia III w skrócie:
  1. Producent / wydawca: Hangar 13 / 2K Games
  2. Gatunek: gra akcji TPP w otwartym świecie
  3. Platformy sprzętowe: PC, PS4, XOne
  4. Termin premiery: 7 października 2016

Technicznie rzecz biorąc, Mafia III nie jest złą grą... To znaczy – nie, przepraszam, akurat od strony technicznej Mafia III jest bardzo zła – i na tym właśnie polega jej problem. Błędami, które tutaj występują, Hed mógłby obdzielić nie jeden odcinek, a cały sezon „Liczę na glicze”. Chociaż tak naprawdę nie wiem, czy jest się z czego śmiać. Hangar 13 i 2K Games zarżnęły reputację legendarnej serii, wypuszczając produkt nie dość, że niedopracowany (delikatnie mówiąc), to jeszcze zrzekający się własnej tożsamości, by dołączyć do innych sztampowych sandboksów, którym roi się zdetronizowanie GTA. Ale mniejsza już o model rozgrywki. Gdyby chociaż poprawiono te babole, mielibyśmy porządną grę akcji z pierwszorzędnym klimatem i kilkoma ciekawymi patentami w mechanice. Jednak 2K Games chyba woli szykować do Mafii III DLC niż patche...

  1. Mafia III w encyklopedii gier GRYOnline.pl

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.

Rok wtop. 15 największych rozczarowań roku 2016 w branży gier
Rok wtop. 15 największych rozczarowań roku 2016 w branży gier

Bywały w historii gier wideo zdecydowanie gorsze lata, ale bywały też druzgocąco lepsze. 2016 rok dobiega końca, a to dobra okazja, by ponarzekać na wszystko to, czym branża podpadła nam przez ostatnie dwanaście miesięcy.