Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 13 stycznia 2017, 12:26

Alekhine’s Gun. Parszywa trzynastka – 13 najgorszych gier 2016 r.

Spis treści

Alekhine’s Gun

Alekhine’s Gun w skrócie:
  1. Producent / wydawca: Haggard Games / Maximum Games
  2. Gatunek: skradanko-strzelanka TPP w realiach zimnej wojny
  3. Platformy sprzętowe: PC, PS4, XOne
  4. Data premiery: 1 marca 2016 (PS4, XOne) / 11 marca (PC)

Złe przeczucia co do Alekhine’s Guna mieliśmy już na długo przed premierą. Jej data była wciąż przesuwana, a zwiastuny, jak nie wyglądały zachęcająco po pierwszej zapowiedzi tego tytułu, tak z roku na rok sprawiały coraz gorsze wrażenie. Jednak nie przeczuwaliśmy klęski aż takiego kalibru. Wbrew pozorom przestarzała technologia nie stanowi tu największego problemu, znacznie bardziej dokucza bezdennie głupia sztuczna inteligencja – w skradance czujni strażnicy to podstawa. Płytka fabuła i ogólna toporność mechaniki to tylko dodatkowe gwoździe do trumny, która już dawno została zapieczętowana.

Wielka szkoda, że wyszło tak, jak wyszło, bo na papierze Alekhine’s Gun przedstawiał się ciekawie. Deweloperzy sięgają po klimat zimnej wojny znacznie rzadziej, niż by mogli, a już na pewno nie oglądamy tych realiów przesadnie często z perspektywy agenta Związku Sowieckiego. Zachętą było również postawienie na model rozgrywki przypominający serię Hitman (otwarte misje do wykonania na rozmaite sposoby, z użyciem takich środków jak przebrania czy pozorowanie wypadków). Ale może Haggard Games wyciągnie wnioski z tej porażki i następnym razem będzie lepiej? W końcu poprzedniczki Alekhine’s Guna – dwie odsłony Death to Spies – były zupełnie porządnymi grami.

  1. Alekhine’s Gun w encyklopedii gier GRYOnline.pl
Nie dajcie się zwieść screenom – ta gra to porażka. - 2017-01-14
Nie dajcie się zwieść screenom – ta gra to porażka.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.

Rok wtop. 15 największych rozczarowań roku 2016 w branży gier
Rok wtop. 15 największych rozczarowań roku 2016 w branży gier

Bywały w historii gier wideo zdecydowanie gorsze lata, ale bywały też druzgocąco lepsze. 2016 rok dobiega końca, a to dobra okazja, by ponarzekać na wszystko to, czym branża podpadła nam przez ostatnie dwanaście miesięcy.