Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 13 stycznia 2017, 12:26

Ghostbusters (2016). Parszywa trzynastka – 13 najgorszych gier 2016 r.

Spis treści

Ghostbusters (2016)

Ghostbusters w skrócie:
  1. Producent / wydawca: FireForge Games / Activision
  2. Gatunek: kooperacyjna gra akcji w rzucie izometrycznym
  3. Platformy sprzętowe: PC, PS4, XOne
  4. Data premiery: 12 lipca 2016

Jeśli gdzieś na świecie żyją fani tego tytułu, pewnie twierdzą, że powszechna awersja do niego jest tylko lustrzanym odbiciem niechęci do filmu, który zadebiutował w tym samym czasie, i jako taka nie ma uzasadnienia. A guzik, bo pod względem fabuły gra nie czerpie z kinowego obrazu prawie nic i w rolach głównych obsadza zupełnie nowe postacie – nieznane i niebudzące kontrowersji. W czym więc tkwi tajemnica porażki Ghostbusters? W tym, że... jest to po prostu niespotykanie słaba pozycja. Niespodzianka!

Mowa o grze tak powtarzalnej i pozbawionej polotu (czyt. mającej tak prostacką warstwę fabularną i mechanikę rozgrywki), że nawet moralne wsparcie kilku towarzyszy przy jednym ekranie może nie wystarczyć, by dało się przejść kampanię... czyli wytrzymać z nią tych osiem godzin, których potrzeba, żeby zaliczyć wszystkie etapy. Wyzwanie staje się jeszcze większe, gdy człowieka podczas zabawy dodatkowo zaczynają męczyć wyrzuty sumienia, że wydał na ten bubel ok. 200 zł. Zresztą wszystkie powyższe wady najdobitniej podsumowuje taki fakt – nie minął nawet miesiąc od premiery Ghostbusters, a twórcy gry (studio FireForge Games) ogłosili bankructwo. Cóż, trudno im się dziwić – jakkolwiek okrutnie by to nie zabrzmiało.

  1. Ghostbusters w encyklopedii gier GRYOnline.pl
Wygląda trochę jak Diablo III, ale do gry Blizzarda diablo daleko. - 2017-01-14
Wygląda trochę jak Diablo III, ale do gry Blizzarda diablo daleko.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.

Rok wtop. 15 największych rozczarowań roku 2016 w branży gier
Rok wtop. 15 największych rozczarowań roku 2016 w branży gier

Bywały w historii gier wideo zdecydowanie gorsze lata, ale bywały też druzgocąco lepsze. 2016 rok dobiega końca, a to dobra okazja, by ponarzekać na wszystko to, czym branża podpadła nam przez ostatnie dwanaście miesięcy.