Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 13 stycznia 2017, 12:26

Eisenhorn: Xenos. Parszywa trzynastka – 13 najgorszych gier 2016 r.

Spis treści

Eisenhorn: Xenos

Eisenhorn: Xenos w skrócie:
  1. Producent / wydawca: Pixel Hero Games
  2. Gatunek: przygodowa gra akcji TPP
  3. Platformy sprzętowe: PC, iOS, Android
  4. Data premiery: 26 marca 2016 (PC, iOS) / 16 listopada (Android)

Obrodziło nam w minionym roku ciekawymi wydarzeniami, jeśli chodzi o cyfrowe adaptacje świata Warhammera 40,000. Niestety, wśród udanych premier (np. Battlefleet Gothic: Armada) i obiecujących zapowiedzi (Dawn of War III) znalazło się też srogie rozczarowanie – Eisenhorn: Xenos właśnie. Może nie był to zbyt nagłośniony tytuł, ale miał też swoje grono czujnych obserwatorów. W końcu przygodowej gry akcji (z naciskiem na określenie „przygodowa”) w kosmicznych realiach „Młotka” chyba jeszcze nie mieliśmy, poza tym fanów o szybsze bicie serca przyprawiała myśl, że dostaną egranizację kultowej dla nich powieści Xenos pióra Dana Abnetta.

I przynajmniej ten ostatni aspekt Eisenhorna nie zawiódł, bo krytycy w zasadzie zgadzają się co do tego, że projekt błyszczy od strony fabuły (a nie jest to coś, co często słyszy się o grach w uniwersum Warhammera 40,000). I to tyle, jeśli chodzi o znaczące pozytywy. Poza tym Xenos jest pozycją z fatalnym systemem walki, okropnie nużącym projektem poziomów, wadliwym sterowaniem i brzydką grafiką (tak, wina za tę ostatnią spada na urządzenia mobilne). Cóż, może adaptacja drugiej części książkowej trylogii o inkwizytorze Eisenhornie okaże się lepsza... jeśli takowa ma w ogóle szansę powstać.

  1. Eisenhorn: Xenos w encyklopedii gier GRYOnline.pl
Warhammer nie ma szczęścia do gier wideo. - 2017-01-14
Warhammer nie ma szczęścia do gier wideo.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.

Rok wtop. 15 największych rozczarowań roku 2016 w branży gier
Rok wtop. 15 największych rozczarowań roku 2016 w branży gier

Bywały w historii gier wideo zdecydowanie gorsze lata, ale bywały też druzgocąco lepsze. 2016 rok dobiega końca, a to dobra okazja, by ponarzekać na wszystko to, czym branża podpadła nam przez ostatnie dwanaście miesięcy.