Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 3 stycznia 2019, 13:11

Harry Potter: Hogwarts Mystery. Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku

Spis treści

Harry Potter: Hogwarts Mystery

Można stworzyć własnego czarodzieja, ale spora część opcji kosmetycznych wymaga sięgnięcia po kartę kredytową. - 2019-01-03
Można stworzyć własnego czarodzieja, ale spora część opcji kosmetycznych wymaga sięgnięcia po kartę kredytową.
  1. Data premiery: 25 kwietnia 2018
  2. Platformy: iOS, Android
  3. Gatunek: wpłatomat
  4. Pozytyw: stanowi ważne wsparcie dla osób zmagających się z problemem zbyt ciężkiego portfela

Pamiętacie, jak pod koniec książki Harry Potter i Kamień filozoficzny trio głównych bohaterów wpada w diabelskie sidła? Hermiona wyczarowuje wówczas niebieskie płomienie i rozluźnia uścisk morderczej rośliny. W grze mobilnej Harry Potter: Hogwarts Mystery sposób na uwolnienie się z pnączy jest jednak inny: wierć się i machaj różdżką, aż zabraknie ci energii. W takim wypadku możesz oczywiście zaczekać, aż napełni się jej licznik – co potrafi trwać i czterdzieści minut, w trakcie których bohater będzie cały czas duszony przez diabelskie sidła – albo sięgnąć do portfela i odzyskać siły natychmiast.

Nawet jeśli postanowimy zaprzedać duszę Voldemortowi i przeznaczymy np. 48 zł na 275 kryształów, to ich zapas wystarczy może na pół godziny. Nie żartuję. Odnowienie całej energii kosztuje 55 kryształów, a podczas jednego zadania spokojnie możemy stracić ich i 110. A potem pojawia się następny quest, na który trzeba czekać trzy godziny... albo wydać 50 kryształów. A gdyby ktoś, nie daj Bóg, chciał sobie jeszcze kupić okulary dla postaci za stówkę...

Recenzja Harry’ego Pottera: Hogwarts Mystery – gry, która nie pozwala... grać (bez płacenia)

To tylko jeden z przykładów, jak Hogwarts Mystery wyłudza od graczy pieniądze. Bez wydawania gotówki trudno gdziekolwiek tutaj dojść, bo energii jest niewiele, a jej zasoby pożerają absolutnie wszystkie aktywności. Jeśli zawzięliśmy się, by nie korzystać z mikrotransakcji, czeka nas zabawa polegająca na paru minutach stukania w ekran i paru godzinach czekania na odnowienie sił. Brzmi jak dobry ubaw?

Gdzieś w tle jest jeszcze nieszczególnie angażująca fabuła, eksploracja całkiem ładnie oddanego Hogwartu i lekcje czarów. Te ostatnie okazują się jakimś urozmaiceniem, bo zamiast stukać w ekran jeździmy po nim palcem. Nudne to i mało oryginalne – kompletne przeciwieństwo świata Harry’ego Pottera.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Co było gorszą wpadką?

Metal Gear Survive
7,1%
Fallout 76
92,9%
Zobacz inne ankiety
Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać
Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać

Cykl życia PlayStation 4 jako dominującej siły na rynku powoli się kończy – za rok o tej porze będziemy się szykować na dziewiątą generację konsol. Z tej okazji przypominamy najgorsze gry, jakie kiedykolwiek trafiły na tę platformę.

Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku
Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku

Rok w rok branża daje nam co najmniej kilka powodów, by wątpić w dobre intencje wydawców. Minione dwanaście miesięcy nie były niestety wyjątkiem, a niektóre z antykonsumenckich praktyk i idiotycznych decyzji doprowadziły nas do szewskiej pasji.

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.