Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 3 stycznia 2019, 13:11

Extinction. Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku

Spis treści

Extinction

Uciekanie jak najdalej to dobra taktyka – zmniejszamy prawdopodobieństwo, że gra jako bolesne trafienie zaliczy cios, który dosięgnął celu kilka metrów dalej.

  1. Data premiery: 10 kwietnia 2018
  2. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One
  3. Gatunek: ubogie, pozbawione stylu Shadow of the Colossus – teraz w nowej, trzykrotnie wyższej cenie
  4. Pozytyw: przy tak wysokiej cenie jest spora szansa, że po świątecznych szaleństwach odpuścicie sobie ten zakup

Jeśli wejdziecie w tym momencie na stronę gry Extinction na Steamie i po ujrzeniu ceny zachowacie stoicki spokój, najwidoczniej zdecydowanie lepiej ode mnie radzicie sobie z emocjami. Firma Modus Games każe sobie bowiem płacić za te parę godzin niskobudżetowej rozrywki 250 złotych.

Powtórzę: ćwierć tysiąca za produkcję, w której w trakcie jednego dłuższego popołudnia zabijamy kolejnych olbrzymów i ich pomocników. Brakuje tu ciekawej zawartości, porządnie wykonanej eksploracji (lina z hakiem działa według własnego widzimisię), a scenariusz każdej bitwy jest identyczny.

To właśnie ten ostatni zarzut stanowi największą bolączkę tytułu. Nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić, jakim cudem deweloperom udało się uczynić potyczki z potworami o wielkości budynków nudnymi. Wszystkie jednak przebiegają według tego samego schematu: uratuj odpowiednią liczbę cywili przed armiami zła, wykończ pomniejszych przeciwników, zniszcz zbroję potężnego olbrzyma, poślij go na tamten świat, a następnie powtarzaj to aż do napisów końcowych.

Walki szybko stają się przykrym obowiązkiem, tym bardziej że zazwyczaj giniemy za sprawą tego, iż gra bardzo liberalnie podchodzi do kwestii obszarów trafień, a ubogie drzewko umiejętności nie wnosi żadnego urozmaicenia. Nawet po poważnej przecenie Extinction nie byłoby warte polecenia. Za pełną kwotę – to ponury żart.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Co było gorszą wpadką?

Metal Gear Survive
7,1%
Fallout 76
92,9%
Zobacz inne ankiety
Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać
Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać

Cykl życia PlayStation 4 jako dominującej siły na rynku powoli się kończy – za rok o tej porze będziemy się szykować na dziewiątą generację konsol. Z tej okazji przypominamy najgorsze gry, jakie kiedykolwiek trafiły na tę platformę.

Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku
Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku

Rok w rok branża daje nam co najmniej kilka powodów, by wątpić w dobre intencje wydawców. Minione dwanaście miesięcy nie były niestety wyjątkiem, a niektóre z antykonsumenckich praktyk i idiotycznych decyzji doprowadziły nas do szewskiej pasji.

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.