autor: Maciej Kozłowski
Piknik na skraju drogi – Arkadij i Borys Stugaccy. Najciekawsze książki postapo - wrześniowa Gra na słowa
Spis treści
Piknik na skraju drogi – Arkadij i Borys Stugaccy
Chociaż dzieło braci Strugackich uchodzi za absolutną klasykę, to jednak daleko mu do innych książek o tematyce postapokaliptycznej. Przede wszystkim – brakuje w nim motywu zagłady. To klimat powieści, jej depresyjny i mocno survivalowy charakter, zadecydował o takim, a nie innym jej zaszufladkowaniu. Poczucie niebezpieczeństwa i różnorodne mutacje to bardzo istotne wątki tego utworu, któremu jednak bliżej do zwykłego science fiction niż literatury postapo. Swoje miejsce w tym zestawieniu zawdzięcza więc głównie obiegowej opinii czytelników, a nie faktycznej treści.
Sama opowieść traktuje o wizycie kosmitów na Ziemi oraz pozostawionych przez nich artefaktach. Rejony, w których doszło do lądowania, zostały szczelnie zamknięte przez wojsko, a dostęp do nich uzyskali jedynie naukowcy. Obszary te („Zony” albo „Strefy”) cieszą się jednak zainteresowaniem stalkerów – śmiałków, których celem jest wzbogacenie się na pozostałościach obcej technologii. Co ciekawe, wśród renegatów krążą różnorodne legendy, z których najsłynniejsza jest ta o Złotej Kuli – przedmiocie spełniającym życzenia.
Książka doczekała się niezbyt wiernych, ale interesujących adaptacji – filmowej Andrieja Tarkowskiego (Stalker) oraz komputerowej (Stalker: Cień Czarnobyla). Obie te pozycje zawierają znacznie więcej wątków postapokaliptycznych niż sam oryginał, zapożyczając z niego głównie motyw tajemniczych artefaktów oraz ich poszukiwaczy.