autor: Maciej Kozłowski
Deus Irae – Philip K. Dick i Roger Zelazny. Najciekawsze książki postapo - wrześniowa Gra na słowa
Spis treści
Deus Irae – Philip K. Dick i Roger Zelazny
Dwóch wielkich autorów połączyło siły, by stworzyć niebanalną historię o przełamywaniu własnych ograniczeń, wierze i zakłamaniu. Po ogólnoludzkim holokauście przy życiu pozostali tylko najsilniejsi oraz najbardziej zmutowani przedstawiciele homo sapiens. Pośród zgliszczy cywilizacji powstała nowa religia, zrzeszająca wyznawców Boga Gniewu – Dies Irae. Ubóstwiają oni człowieka odpowiedzialnego za rozpętanie wojny – Carletona Lufteufela – i walczą z pozostałymi przy życiu chrześcijanami, sami czerpiąc z ich dorobku.
Czciciele boga-człowieka potrzebują wizerunku swego bóstwa – pomogłoby to im w szerzeniu ewangelii. Przywódcy kultu wpadają na pomysł, by na poszukiwanie bożyszcza wysłać niepełnosprawnego artystę, czyli głównego bohatera. Celem okaleczonego kadłubka jest nie tylko odnalezienie zaginionego przed laty mężczyzny, ale i namalowanie jego fresku. W świecie zdewastowanym przez wojnę jądrową i zamieszkanym przez dzikie zwierzęta nie jest to łatwe zadanie. Ponadto ubarwiają je: szalona sztuczna inteligencja, stare legendy i ludzkie zakłamanie. Czy jeden człowiek udźwignie ciężar wiary?
Philip K. Dick zasłynął głównie dzięki swoim abstrakcyjnym książkom poświęconym granicom rzeczywistości. Dzieła takie jak Ubik, Przez ciemne zwierciadło, Raport mniejszości oraz Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? to tylko część jego dorobku. Warto jednak pamiętać, że autor Blade Runnera popełnił również kilka znakomitych opowiadań o tematyce postapokaliptycznej. Znaczną część z nich można znaleźć w zbiorze Philip K. Dick Opowiadania najlepsze.