autor: Maciej Kozłowski
Głód – Graham Masterton. Najciekawsze książki postapo - wrześniowa Gra na słowa
Spis treści
Głód – Graham Masterton
Masterton to jeden z tych pisarzy, którzy nikogo nie pozostawiają obojętnym – jego twórczość można kochać albo nienawidzić. Czego by jednak o nim nie sądzić, to przyznać trzeba, że Głód stanowi jedną z jego najciekawszych książek. Pociągająca jest zwłaszcza unikalna i zupełnie oryginalna wizja apokalipsy, która objawia się nie w postaci wyniszczającej wojny czy ogólnoświatowej zarazy, ale najzwyklejszego głodu – najmniej wyeksploatowanego z czterech jeźdźców.
W wyniku tajemniczej choroby, która zainfekowała uprawy w całych Stanach Zjednoczonych, kraj staje na krawędzi zagłady. Ludzie nie mają czego jeść, przez co posuwają się do najgorszych i najbardziej karygodnych aktów przemocy. Zezwierzęcenie ludzkości i postępująca degrengolada objawia się nie tylko w masowych mordach i kanibalizmie, ale również w społecznej znieczulicy i całkowitym rozpadzie dotychczasowych więzi. Obraz wygłodniałego i zaszczutego kraju uzupełniają skorumpowani, populistyczni politycy, gotowi na wszystko, by zdobyć władzę. W USA panuje totalny chaos, wyniszczający bardziej niż jakakolwiek wojna.
W ostatecznym rozrachunku nie można uznać Głodu za książkę szczególnie udaną – potworne dłużyzny oraz niezbyt przekonujący bohaterowie to poważne bolączki tego tytułu. Miejsce w tym zestawieniu Masterton zawdzięcza głównie ciekawej koncepcji końca świata, a nie faktycznej jakości swego dzieła.