Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 września 2012, 15:00

autor: Maciej Kozłowski

Dobry omen – Terry Pratchett i Neil Gaiman. Najciekawsze książki postapo - wrześniowa Gra na słowa

Spis treści

Dobry omen – Terry Pratchett i Neil Gaiman

Kiedy dwóch tak znamienitych pisarzy postanawia spłodzić wspólne dzieło, można być pewnym, że wyniknie z tego coś niezwykłego. I faktycznie – Dobry omen pozostaje jedną z najlepszych książek w dorobku obu autorów. Terry Pratchett, będący wówczas u szczytu swoich możliwości twórczych, nadał lekturze zabawny charakter, podczas gdy Neil Gaiman wykreował całą plejadę przekonujących i zapadających w pamięć postaci. Fabuła utworu w bardzo wyraźny sposób nawiązuje do filmowej trylogii Omen, czego nie należy jednak poczytywać za wadę – historia została na tyle przetworzona, że trudno mówić o plagiacie.

Opowieść odnosi się do biblijnej Apokalipsy, która następuje tu i teraz – zupełnie bez zapowiedzi czy wcześniejszego ostrzeżenia. Dwóch przyjaciół – anioł i diabeł – stara się, by nie doszło do powstania Antychrysta, co równałoby się zwolnieniu ich z pracy. Szkopuł w tym, że czterech jeźdźców Apokalipsy hula sobie po Ziemi, a syn Szatana zdążył się już narodzić. W takim wypadku pomysłowi bohaterowie muszą sięgnąć po naprawdę niecodzienne środki zaradcze. Oznacza to między innymi rozmowę radiową z diabolicznym Freddiem Mercurym oraz podmianę dzieci w jednym ze szpitali. Z każdą stroną książka staje się coraz bardziej szalona, ale nie mniej wciągająca – jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto posiada choćby krztynę poczucia humoru.

Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika
Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika

Zdarzyła Wam się kiedyś sytuacja, w której nie mogliście wciągnąć się w grę w realiach postapo, bo nie byliście w stanie „kupić” świata po zagładzie? Nam też. Dlatego dziś analizujemy kuriozalne patenty, które stosują twórcy atomowych Pustkowi.

Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni
Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni

W sierpniowym wydaniu "Gry na słowa" recenzujemy "Fałszywych bogów" - powieść ze świata Warhammera 40 000, "Lwa Kairu" czyli wariację na temat asasynów oraz przyglądamy się klasyce militarnego SF. Zapraszamy!

Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza
Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza

W lipcowym wydaniu Gry na słowa na tapetę bierzemy powieść Diablo III: Zakon autorstwa Nate'a Kenyona, nową książkę Jacka Komudy, skutego lodem Stalkera, a z klasyki - Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza. Zapraszamy!