Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 września 2012, 15:00

autor: Maciej Kozłowski

Kantyk dla Leibowitza – Walter Michael Miller. Najciekawsze książki postapo - wrześniowa Gra na słowa

Spis treści

Kantyk dla Leibowitza – Walter Michael Miller

Po wyniszczającej wojnie atomowej i antyinteligenckiej czystce, które nastąpiły pod koniec XX wieku, jedyną ostoją kultury pozostaje nowy Kościół Katolicki. Na ruinach dawnych miast wzrastają klasztory i sanktuaria, w których przechowuje się resztki dawnej wiedzy i technologii. Ludzkość cofa się do epoki średniowiecza, straszniejszego tym bardziej, że pełnego toksycznych wyziewów, promieniotwórczego pyłu i przerażających mutantów. Z krzyżem w jednej ręce, a bronią w drugiej mnisi Leibowitza próbują dźwignąć populację z kolan. Ale wojna, jak wiemy, nigdy się nie zmienia.

Kantyk dla Leibowitza to powieść w trzech aktach, opowiadająca o losach ludzkiej cywilizacji na przestrzeni wieków. Cykliczność wydarzeń oraz ich nieubłagany i nieustanny bieg wydają się być główną częścią dzieła, chociaż nie zabrakło w nim również tematów religijnych, społecznych i filozoficznych. Mimo pozorów przekaz nie jest wcale trudny ani wymagający – książkę czyta się łatwo i przyjemnie, głównie ze względu na jej nienachalny i obrazowy język. Również dynamiczna akcja, wciągająca intryga polityczna i ciekawe postacie stanowią o jakości tego dzieła, które powinno znaleźć się w bibliotece każdego miłośnika gatunku.

Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika
Absurdy postapokalipsy w grach – pierwszą ofiarą zagłady jest... logika

Zdarzyła Wam się kiedyś sytuacja, w której nie mogliście wciągnąć się w grę w realiach postapo, bo nie byliście w stanie „kupić” świata po zagładzie? Nam też. Dlatego dziś analizujemy kuriozalne patenty, które stosują twórcy atomowych Pustkowi.

Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni
Gra na słowa - Honor Harrington, Fałszywi bogowie i egipscy asasyni

W sierpniowym wydaniu "Gry na słowa" recenzujemy "Fałszywych bogów" - powieść ze świata Warhammera 40 000, "Lwa Kairu" czyli wariację na temat asasynów oraz przyglądamy się klasyce militarnego SF. Zapraszamy!

Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza
Gra na słowa - recenzja Diablo III: Zakon, Zborowski Jacka Komudy, Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza

W lipcowym wydaniu Gry na słowa na tapetę bierzemy powieść Diablo III: Zakon autorstwa Nate'a Kenyona, nową książkę Jacka Komudy, skutego lodem Stalkera, a z klasyki - Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza. Zapraszamy!