Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 12 stycznia 2018, 13:10

Battlefield 2142. W jakiego Battlefielda zagramy jesienią?

Spis treści

Battlefield 2142

W Battlefieldzie 2142 pojawiły się mechy i broń przyszłości.

Prawdopodobieństwo powrotu: średnie

W SKRÓCIE:
  1. Data premiery: 20 października 2006
  2. Platformy: PC Windows, Mac OSX

Seria Call of Duty po serwowanych rok po roku kilku prawie identycznych grach w futurystycznej scenerii zdołała skutecznie zmęczyć i zniechęcić swoich fanów. Takiego błędu nie popełniło swego czasu studio DICE odpowiedzialne za Battlefielda, dość drastycznie zmieniając realia i epokę w każdej kolejnej grze z cyklu. Po drugiej wojnie światowej, wojnie w Wietnamie i konflikcie współczesnym czwarta chronologicznie część przenosiła nas daleko w przyszłość, do roku 2142. W produkcji o tytule miło nawiązującym do pierwszej pozycji z cyklu opowiadaliśmy się po stronie Unii Europejskiej lub koalicji rosyjsko-azjatyckiej PAC w zupełnie nowej odsłonie zimnej wojny.

Battlefield 2142, mimo że niektórym graczom kojarzył się z małym reskinem drugiej części, został generalnie dość ciepło przyjęty. Oferował oczywiste nowości w postaci futurystycznej broni i pojazdów, które dysponowały np. aktywnym polem siłowym czy poruszały się jak poduszkowce. Studio DICE kontynuowało rozwijanie systemu odblokowywania kolejnych elementów uzbrojenia wraz z rosnącą rangą gracza, ale największą nowością był tryb rozgrywki Titan. Dwie drużyny posiadały w nim potężny statek powietrzny i starały się go sobie nawzajem zniszczyć, czego można było dokonać w kilku etapach i na dwa sposoby – broniąc wyrzutni pocisków uderzających w Tytana lub atakując go osobiście.

Jak gry dorabiały na boku przed erą lootboksów i mikrotransakcji?

Odsłony serii Battlefield, jak część druga i BF2142, wykorzystywały swoje sieciowe komponenty do generowania dodatkowych przychodów jeszcze przed erą losowych skrzynek i szybkiego kupowania ekwipunku. Zarabianie odbywało się dzięki dynamicznemu umieszczaniu w grze różnych reklam, ale nie w formie niepasujących do niczego bannerów czy pop-upów, tylko wkomponowanych w świat danego tytułu billboardów reklamowych. W związku z tym system ten obecny był głównie w grach osadzonych w odpowiedniej epoce i środowisku miejskim, jak chociażby jeszcze w Splinter Cellu czy Need for Speed.

W BF2142 można było obejrzeć m.in. reklamy dokumentalnej serii z Discovery Channel o broni przyszłości, filmu Jestem legendą, procesorów Intel Core 2 Duo, banku Lloyds czy gry Battlefield: Bad Company.

Pomimo futurystycznego uzbrojenia i gadżetów w postaci pola siłowego, rozgrywka była równie wciągająca jak w BF1942 czy BF Vietnam.

Produkcja ta doczekała się jednego rozszerzenia Northern Strike, którego wydarzenia nawiązywały trochę do inwazji na Normandię w 1944 roku. Ciekawostką jest fakt, że już wtedy w Wielkiej Brytanii do sprzedaży trafiły puste pudełka, zawierające jedynie kod do ściągnięcia dodatku z sieci. Futurystyczny Battlefield 2142 jest interesującym pomysłem do zaprezentowania go w nowoczesnej oprawie, ale nie możemy tu zapominać o bliźniaczej serii Battlefront, robionej teraz na wzór starszego cyklu. Electronic Arts raczej nie zdecyduje się na odrębną grę o bardzo podobnym tytule, na dodatek pełną łażących mechów, pól siłowych i strzelających blasterów. Pomimo wyjątkowości uniwersum Gwiezdnych wojen wrażenia stylistyczne oraz z samej rozgrywki byłby chyba zbyt do siebie zbliżone, a to naraziłoby wydawcę na kolejną falę krytyki.

BF 2142, II wojna światowa i Call of Duty

Jedna z map dodatku Northern Strike nosi nazwę Bridge at Remagen. Rozgrywka w futurystycznych klimatach dużego miasta z ogromnymi wieżowcami dookoła niczym nie sugeruje, że w rzeczywistości było to miejsce niezwykle ważnych walk w czasie II wojny światowej o jeden z dwóch istniejących wtedy mostów na Renie, umożliwiających aliantom wjazd w głąb Niemiec.

Po 11 latach od premiery Battlefielda 2142 najnowsza odsłona Call of Duty: WWII odtworzyła tamtą bitwę o most w Remagen w kampanii dla jednego gracza, w której towarzyszyliśmy żołnierzom 1 Dywizji Piechoty. W futurystycznym BF2142 most wygląda już zupełnie inaczej niż w 1944 roku, ale miło, że uhonorowano w grze tak ważne i symboliczne miejsce.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W jakich realiach będzie osadzony nowy Battlefield?

II wojna światowa
59,7%
wojna w Wietnamie
22,3%
współczesne konflikty zbrojne
14,4%
odległa przyszłość
3,7%
Zobacz inne ankiety
Kryzys giganta – czy czas PUBG powoli mija?
Kryzys giganta – czy czas PUBG powoli mija?

Obserwując cuda, jakie autorzy Playerunknown’s Battlegrounds wyprawiają ze swoją grą od początku roku staje się jasne, że niegdysiejszy „król battle royale” może już nigdy nie wrócić na tron. Co jest powodem stagnacji gry?

Hołd dla odwagi. Jak Medal of Honor pokazało wojnę w Afganistanie – historia prawdziwa
Hołd dla odwagi. Jak Medal of Honor pokazało wojnę w Afganistanie – historia prawdziwa

W grze Medal of Honor nie znajdziemy napisu „oparte na prawdziwych wydarzeniach”, ale jej fabuła bazuje na faktach bardziej niż w niejednej produkcji tym się chwalącej. Oto jedna z największych operacji w Afganistanie, ukazana w formie gry wideo.

Strzelanki wszech czasów - 100 najlepszych shooterów zdaniem redaktorów i czytelników GRYOnline.pl
Strzelanki wszech czasów - 100 najlepszych shooterów zdaniem redaktorów i czytelników GRYOnline.pl

Oto on - ranking najlepszych strzelanin wszech czasów, wybrany wspólnie przez czytelników serwisu GRYOnline.pl, a także jego współpracowników i redaktorów. Która gra okazała się najlepsza w zestawieniu? Sprawdźcie sami.