Hiszpańska inkwizycja. Assassin's Creed - typujemy settingi
Spis treści
Hiszpańska inkwizycja
Nikt się nie spodziewa hiszpańskiej inkwizycji, a zwłaszcza tak długo po premierze filmu Assassin’s Creed? Cóż, obraz Justina Kurzela zaledwie liznął ów niebywale interesujący temat. Zważywszy więc na fakt, że „filmowy setting” był jedną z pozycji, na którą gracze mogli oddać swój głos we wspomnianej wcześniej ankiecie, można dojść do wniosku, iż wydawca w końcu pozwoli nam poskakać po dachach również w okresie, w którym czynił to filmowy Aguilar de Nerha.
Szanse na osadzenie akcji w tych realiach: MAŁE
Dlaczego?
- Bo temat został już podjęty przez film Assassin’s Creed.
- Bo nikt się nie spodziewa hiszpańskiej inkwizycji.
- Bo na tę chwilę nic poza ankietą na to nie wskazuje.
Autorzy mogliby pozwolić sobie na przedstawienie początków hiszpańskiej inkwizycji, która jako instytucja została założona w 1480 roku, a swoją działalność rozpoczęła w Sewilli niecały rok później; niedługo potem na jej czele stanął Tomás de Torquemada, którego można zobaczyć w filmie. Gdyby to się sprawdziło, fabuła gry koncentrowałaby się najpewniej na tak zwanych marranach, czyli chrześcijanach pochodzenia żydowskiego, którym zarzucano kryptojudaizm, (gdyż zostali ochrzczeni w odpowiedzi na ich wcześniejsze pogromy). Na porządku dziennym były wówczas nie tylko liczne procesy, lecz także wyroki śmierci i konfiskaty majątków... a przecież nie od dzisiaj wiemy, że templariusze są wyjątkowo łasi na pieniądze, a od tego już prosta droga do wysnucia wniosku, że we wszystko byli wplątani potomkowie Zakonu Pradawnych. Warto odnotować, że trybunały hiszpańskiej inkwizycji mieściły się też na Sycylii i Sardynii, gdzie główny bohater mógłby trafiać na przykład w trakcie epizodycznych misji, zrealizowanych na wzór tych, w których w Assassin’s Creed Origins występowała Aya.
Jak takie realia mogłyby wpłynąć na rozgrywkę?
Gdyby akcja kolejnego Assassin’s Creed została osadzona w czasach hiszpańskiej inkwizycji, otrzymalibyśmy klasyczną odsłonę cyklu. Z całą pewnością rolę pierwszoplanową odegrałaby wspinaczka na najwyższe budowle, wśród których prym mógłby wieść Alkazar (pałac królewski) oraz Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli, czyli największy kościół gotycki na świecie (dość powiedzieć że Giralda, czyli jej dzwonnica, ma niemal sto metrów wysokości i rozciąga się z niej widok na całe miasto). Co się zaś tyczy postaci historycznych – oprócz wspomnianego wcześniej Torquemady w grze mogłaby wystąpić również para królewska (Izabela I Kastylijska i Ferdynand II) oraz Krzysztof Kolumb i Ferdynand Magellan – wszak decyzje o wysłaniu dowodzonych przez nich ekspedycji zapadały właśnie w Alkazarze.