Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 14 września 2024, 08:00

Sid Meier’s Railroad Tycoon – „nie siadaj do gry, jeśli jutro masz klasówkę”. 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Spis treści

Sid Meier’s Railroad Tycoon – „nie siadaj do gry, jeśli jutro masz klasówkę”

Data premiery: 1990

Producent: MPS Labs

Gatunek: strategia-ekonomiczna

Platformy: MS-DOS, Amiga, Macintosh, Atari ST i inne

Jeśli ktoś miałby wyprodukować rewelacyjny symulator kolei, który wygląda przepięknie i sprawia dużo frajdy podczas grania, to musiałoby to być studio MicroProse. I właśnie to osiągnęło. Railroad Tycoon jest niesamowity w każdym aspekcie. Grafika, choć surowa, ma wiele detali, zwłaszcza na mapach. Gra jest łatwa w sterowaniu, a akcja zaczyna się już od początku, oszczędzając żmudnych przygotowań. Dźwięk również stoi bardzo wysoko i pozwala posłuchać tego, co słychać zwykle wokół pociągów. Zdecydowanie tytuł, który warto polecić, i kolejny hit ze stajni MicroProse.

Recenzja gry Sid Meier’s Railroad Tycoon, „Amiga Action” nr 20, ocena: 88%

Cywilizacja nie była pierwszym sukcesem Sida Meiera w gatunku strategii komputerowych. Rok wcześniej ukazał się bowiem stawiający bardziej na kwestie ekonomiczne symulator zarządzania siecią kolei Railroad Tycoon. Podobnie jak w przypadku „Civki” Meier przeniósł na ekrany komputerów planszówkę firmy Avalon Hill zatytułowaną 1830: The Game of Railroads and Robber Barons i również w tym przypadku nie przejmował się za bardzo kwestią praw autorskich, co wywołało pretensje szefa Avalonu.

Układanie torów, ustalanie tras i składów pociągów okazało się równie wciągające jak zabawa kolejkami Piko. Gra otrzymywała najwyższe oceny i nagrody GOTY, sprzedała się łącznie w kilkuset tysiącach egzemplarzy, a z czasem doczekała sequeli. Railroad Tycoon miał się ukazać także na konsoli Nintendo SNES oraz Sega Mega Drive, w prasie publikowano nawet screenshoty z SNES-a, jednak wersje te nigdy się nie pojawiły, jak również żaden oficjalny komunikat zdradzający powód porzucenia prac nad portami.

  1. Więcej o grze Sid Meier’s Railroad Tycoon

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Najlepszą grą lat 1989-1990 był...

Prince of Persia
23,8%
SimCity
4%
North and South
27,9%
Harpoon
1,1%
Indianapolis 500: The Simulation
0,6%
Populous
2,4%
Lost Patrol
1,4%
Sid Meier’s Railroad Tycoon
4%
Centurion: Defender of Rome
13,6%
Lotus Esprit Turbo Challenge
8,1%
The Secret of Monkey Island
3,2%
Golden Axe
7,3%
inna - dodaj w komentarzu
2,6%
Zobacz inne ankiety
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.

UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku

Kiedyś to gry robili… Zapraszamy Was na kolejną nostalgiczną podróż, tym razem do roku 1994 i najlepszych produkcji z tego okresu. Opisujemy m.in. zapomnianą dziś, rewolucyjną przygodówkę i początki Bethesdy tworzącej przodka Skyrima.