Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 14 września 2024, 08:00

North and South – „jeśli możesz kupić w tym miesiącu tylko jedną grę, kup North and South”. 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Spis treści

North and South – „jeśli możesz kupić w tym miesiącu tylko jedną grę, kup North and South”

Data premiery: wrzesień 1989

Producent: Infogrames

Gatunek: strategia

Platformy: MS-DOS, Amiga, Atari ST, Commodore 64, ZX Spectrum i inne

Raz na jakiś czas dostajemy całkowicie nową i oryginalną grę. North and South właśnie takie jest. Wygląda wspaniale ze swoim kreskówkowym stylem i mnóstwem możliwości, które zwiększają ogólne wrażenie. Już same sekwencje bitew są warte ceny pełnej gry. Jeśli możesz kupić w tym miesiącu tylko jedną grę, kup North and South – nie będziesz rozczarowany.

[...]

Infogrames znowu pokazało, jak się robi dobre gry. North and South to świetnie prezentująca się produkcja ze standardowym dla tego wydawcy wysokim poziomem grafiki i dźwięku, choć nie każda mechanika rozgrywki mi się podoba. Czuć, że to ulepszone Defender of the Crown i chociaż rozgrywka jest dość łatwa, to w przeciwieństwie do Defendera i tak będziesz się w to zagrywać w nieskończoność, przy okazji zwijając się ze śmiechu. Zdecydowanie polecam zakup – nie można tej gry ominąć!

Recenzja gry North and South, „Amiga Action” nr 3, ocena 84%

North and South było przeuroczą grą strategiczną, która zachwycała mnogością różnych mechanik rozgrywki, komiksowym stylem grafiki oraz przede wszystkim wszechobecnym humorem wylewającym się z każdej scenki. Gra wyglądała jak kreskówka nie bez powodu – dziś byśmy powiedzieli, że to egranizacja serii belgijskich komiksów Les Tuniques Bleues.

Czego tam nie było... Przesuwaliśmy jednostki na mapie taktycznej, uczestniczyliśmy w zręcznościowo-strategicznych bitwach w czasie rzeczywistym, w których sterowaliśmy kawalerią na koniach, piechotą i artylerią przedstawioną w formie żołnierzyków w stylu postaci z późniejszych Lemingów i Settlersów. Były mapy z destrukcją mostu, był scrollowany, platformówkowy beat’em up przy okradaniu pociągu lub zdobywaniu fortu. Były też zdarzenia losowe z Indianinem i Meksykaninem wtrącającymi czasem swoje trzy grosze oraz humor – mnóstwo humoru już od ekranu wyboru języka. North and South jest uznawane za jednego z prekursorów gatunku strategii czasu rzeczywistego.

Wspomina Jacek „Stranger” Hałas

Północ – Południe to jedna z pierwszych gier, w które zagrałem po otrzymaniu Amigi 500. Gdy byłem jeszcze dzieciakiem z podstawówki, temat wojny secesyjnej był mi kompletnie obcy, ale zupełnie mi to nie przeszkadzało. Nie traktowałem też tej produkcji jako pozycji z elementami strategii i nie przejmowałem się zbytnio planowaniem kolejnych posunięć na mapie Stanów Zjednoczonych. North & South zapamiętałem przede wszystkim za bycie kopalnią dobrego humoru, a najbardziej zapadły mi w pamięć nietypowe dźwięki z wybierania opcji w menu głównym (w tym z klikania postaci fotografa), widowiskowe szarże na pozycje wroga i obowiązkowe dla tej tematyki napady na pociągi.

  1. Więcej o grze North and South

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Najlepszą grą lat 1989-1990 był...

Prince of Persia
23,2%
SimCity
4,3%
North and South
26,4%
Harpoon
1,2%
Indianapolis 500: The Simulation
0,7%
Populous
2,1%
Lost Patrol
1,2%
Sid Meier’s Railroad Tycoon
4,3%
Centurion: Defender of Rome
14,3%
Lotus Esprit Turbo Challenge
8,2%
The Secret of Monkey Island
3,4%
Golden Axe
7,9%
inna - dodaj w komentarzu
2,7%
Zobacz inne ankiety
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.

UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku

Kiedyś to gry robili… Zapraszamy Was na kolejną nostalgiczną podróż, tym razem do roku 1994 i najlepszych produkcji z tego okresu. Opisujemy m.in. zapomnianą dziś, rewolucyjną przygodówkę i początki Bethesdy tworzącej przodka Skyrima.