Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 14 września 2024, 08:00

Populous – „absolutnie wspaniała produkcja, która nie pozwoli ci się oderwać od monitora”. 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Spis treści

Populous – „absolutnie wspaniała produkcja, która nie pozwoli ci się oderwać od monitora”

Data premiery: marzec 1989

Producent: Bullfrog Productions

Gatunek: strategia, god game

Platformy: MS-DOS, Amiga, Atari ST i inne

Cudowna grafika, wspaniale wyglądające poziomy są dopełnione przez niemal realistyczne efekty dźwiękowe oraz pełną grozy muzykę chóralną. Absolutnie wspaniała produkcja, która nie pozwoli ci się oderwać od monitora. Bullfrog tym razem naprawdę wysoko zawiesił sobie poprzeczkę i trudno mu będzie ją przeskoczyć.

Recenzja gry Populous, „Advanced Computer Entertainment” nr 19, ocena: grafika 9, dźwięk 8, IQ 6, frajda 9

Najpierw była inspiracja grą Zarch z 1987, jedną z pierwszych produkcji z grafiką 3D, i budowanie makiet z klocków LEGO. W ten sposób sławny dziś Peter Molyneux z równie sławnego studia Bullfrog eksperymentował z widokiem izometrycznym i małymi ludzikami, których można było kontrolować w różny sposób. Tak narodził się Populous – uznawany za pierwszą w historii grę z gatunku god game, stawiającą gracza w roli boga kontrolującego środowisko swoich wirtualnych wyznawców – nie ich poczynania – za pomocą nadprzyrodzonych mocy.

W Populousie mieliśmy swoich wiernych, którym trzeba było zapewnić dobre warunki rozwoju, głównie poprzez różne boskie interwencje, wliczając w to transformacje terenu. Równocześnie można było w taki sam sposób uprzykrzać życie innym istotom, wielbiącym konkurencyjnego boga – i tak przez 500 leveli! Żaden wydawca nie chciał zaryzykować z takim tytułem oprócz Electronic Arts, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Populous sprzedawał się jak szalony, a recenzenci chwalili grafikę, dźwięk, pomysłową rozgrywkę oraz tzw. „replayability”. Łącznie sprzedano ponad 4 miliony kopii. Dziś Populous uważany jest za jedną z najważniejszych i najlepszych gier w historii.

  1. Więcej o grze Populous

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Najlepszą grą lat 1989-1990 był...

Prince of Persia
23,2%
SimCity
4,3%
North and South
26,4%
Harpoon
1,2%
Indianapolis 500: The Simulation
0,7%
Populous
2,1%
Lost Patrol
1,2%
Sid Meier’s Railroad Tycoon
4,3%
Centurion: Defender of Rome
14,3%
Lotus Esprit Turbo Challenge
8,2%
The Secret of Monkey Island
3,4%
Golden Axe
7,9%
inna - dodaj w komentarzu
2,7%
Zobacz inne ankiety
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.

UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku

Kiedyś to gry robili… Zapraszamy Was na kolejną nostalgiczną podróż, tym razem do roku 1994 i najlepszych produkcji z tego okresu. Opisujemy m.in. zapomnianą dziś, rewolucyjną przygodówkę i początki Bethesdy tworzącej przodka Skyrima.