Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 26 grudnia 2014, 13:54

2. Kholat – polski horror oparty na faktach. 25 cichych hitów 2015

Spis treści

2. Kholat – polski horror oparty na faktach

Polskie Kholat ma działać na psychikę gracza w sposób znacznie bardziej subtelny, niż większość horrorów. - 2014-12-26
Polskie Kholat ma działać na psychikę gracza w sposób znacznie bardziej subtelny, niż większość horrorów.
INFO:
  • Deweloper: IMGN.PRO
  • Platformy: PC, Mac
  • Gatunek: survival horror, FPP

Dziewięć ofiar śmiertelnych, zniszczone namioty, ubrane jedynie w bieliznę zwłoki leżące na śniegu i szczyt zwany przez tubylców „Górą Umarłych” - tajemnicza tragedia, jaka rozegrała się 1959 roku w północnej części Uralu, to sprawa tak przerażająca, a zarazem intrygująca, że dziwić może jedynie fakt, że dopiero teraz ktokolwiek postanowił przerobić ją na grę. Po Kholat, debiutanckiej produkcji polskiego studia IMGN.PRO, można sobie obiecywać wiele – twórcy zapewniają, że atmosfera zagrożenia ma nie opuszczać gracza na krok. Na tradycyjne „straszaki” trafimy tutaj rzadko, bowiem autorzy gry nie ukrywają, że chcą przede wszystkim opowiedzieć historię, która może nie odpowie na to, co wydarzyło się podczas feralnej wyprawy, ale przedstawi wszystkie teorie oraz możliwe rozwiązania zagadki. Czekają nas więc długie godziny eksploracji mroźnych gór wypełnionych nadprzyrodzonymi zjawiskami, w klimacie zbliżonym w pewnych elementach do takich tytułów, jak Zaginięcie Ethana Cartera czy Dear Esther.

Poza obietnicami IMGN.PRO może się już pochwalić kilkoma konkretnymi powodami, dla których warto zaznaczyć w kalendarzu datę premiery Kholat. To ostatecznie produkcja, która przyciągnęła do roli narratora Seana Beana, aktora znanego z między innymi z „Gry o tron”, „Władcy Pierścieni” czy „GoldenEye”! Zdecydowanie najciekawszym z ujawnionych dotychczas elementów jest system dostosowujący wydarzenia na ekranie tak, by wywołać w graczu jak najwięcej niepokoju i niepewności. Ponadto interesująco zapowiada się brak możliwości walki oraz korzystanie z map i kompasu w czasie rzeczywistym – co naturalnie naraża nas na ewentualne ataki. Z kolei o zbudowanie odpowiednio prezentującego się, klimatycznego do bólu Uralu zadba najnowsza, czwarta wersja silnika Unreal Engine.

Dlaczego warto czekać?

Bo jeżeli jest coś ciekawszego od surowego survival horroru, to jest to surowy survival horror oparty na prawdziwych wydarzeniach. Poza tym, po Zaginięciu Ethana Cartera trudno nie czekać na kolejny klimatyczny tytuł rodem z Polski.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Który z opisanych tytułów zainteresował Cię najbardziej?

Interstellaria
1,2%
Sunset
0,8%
Darkwood
2,8%
Grey Goo
4,3%
The Witness
1,4%
Subnautica
3,2%
Devil's Men
1%
Firewatch
2,3%
Mighty No. 9
0,9%
Armikrog
4,7%
SuperHot
10,6%
The Long Dark
4,7%
Adr1ft
1,7%
Timespinner
0,6%
Return of the Obra Dinn
0,5%
RimWorld
4,6%
Axiom Verge
0,5%
Renowned Explorers: Internationa Society
0,6%
Everybody's Gone to the Rapture
2,8%
Satellite Reign
2,8%
SOMA
3,9%
Invisible Inc.
1,4%
Inside
2,2%
Kholat
31,8%
Darkest Dungeon
8,8%
Zobacz inne ankiety