Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 26 czerwca 2024, 19:20

Sensible Soccer: European Champions – „gola możesz strzelić już w zerowej minucie meczu”. 10 najlepszych gier 1992 roku

Spis treści

Sensible Soccer: European Champions – „gola możesz strzelić już w zerowej minucie meczu”

Data premiery: 1992

Producent: Sensible Software

Gatunek: gra sportowa

Platformy: PC DOS, Amiga, Atari ST

Po przeboju, jakim był Kick Off 2, programiści jakby zapomnieli o najpopularniejszej dyscyplinie sportowej na świecie. To, co się ukazywało, nie było godne uwagi, może poza John Barnes European Football na Amigę. W czerwcu wreszcie ukazała się naprawdę dobra piłka nożna – Sensible Soccer. [...] O szybkości gry najlepiej świadczy to, że gola możesz strzelić już w zerowej minucie meczu, i to wcale nie z połowy boiska, bo jest to praktycznie niemożliwe. [...] Gra jest warta kilku nieprzespanych nocy, a po osiągnięciu perfekcji i wygraniu wszystkiego, co możliwe, zawsze miło będzie zagrać w nią z kumplem [...] gra nie jest monotonna w odróżnieniu od większości meczów polskiej ligi.

Recenzja gry Sensible Soccer, „Secret Service” nr 9, ocena 90/70/100 (grafika/dźwięk/miodność)

W co grało się przed dominacją serii FIFA? Ano w takie produkcje jak Sensible Soccer. Mimo że stylistycznie wyglądało to jak pastisz i żarty z piłki nożnej, pocieszne małe ludziki oglądane z góry zapewniały tonę grywalności i zwykłej frajdy z każdego meczu. O magii Sensible Soccera niech zaświadczy choćby fakt, że grałem w ten tytuł, mimo że kompletnie nie interesuje mnie piłka nożna.

Koncepcja piłki nożnej z widokiem z góry nie była nowa. Twórcy wcześniej, w 1988 roku, zaserwowali w takiej formie MicroProse Soccera, tyle że wtedy była to przeróbka Tehkan World Cupa z automatów arcade. Sensible zapożyczał gameplay i zmieniał trochę styl graficzny na ten bardzo charakterystyczny, który był wizytówką wspomnianego studia. Podobne postacie znalazły się w Sensible Golfie, strategii Mega-Lo-Mania oraz słynnej strzelance z przesłaniem antywojennym Cannon Fodder. Pozycja ta została bardzo ciepło przyjęta i doczekała się licznych sequeli, a wydany dwa lata później Sensible World of Soccer uważany jest za jedną z 10 najważniejszych gier w historii, tworzących tzw. „kanon gier” zachowanych dla potomności w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. Towarzyszą mu tam takie pozycje jak Doom, Cywilizacja, Tetris, Zork i Super Mario Bros 3.

  1. Więcej o grze Sensible Soccer: European Champions

Wspomina Jacek „Stranger” Hałas

W piłkę nożną nie gram i nie śledzę jej rozgrywek, ale lata 90. to były inne czasy i inne gry znajdowały się na moim radarze. Produkcje pokroju Sensible Soccera traktowałem jako świetny sposób spędzenia czasu z kolegami, a nie jako chęć zagrania w coś, co realistycznie oddaje założenia konkretnej dyscypliny sportowej. To była zdecydowanie gra typu „bierzesz joystick w łapę i od razu się bawisz" – żadnej rozkminy na temat zagrań taktycznych czy zaawansowanych ruchów (no, może poza podkręcaniem piłki). Z „jedynką” i Sensible World of Soccer spędziłem na Amidze mnóstwo czasu. Teraz po podobny produkt prawdopodobnie już bym nie sięgnął, zwłaszcza gdy zgromadzenie grupy kumpli przed jednym telewizorem nie jest już takie łatwe jak w czasach szkolnych.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Najważniejsza gra 1992 roku to...

Wolfenstein 3D
35,6%
Mortal Kombat
18,6%
Dune II: Battle for Arrakis
29,5%
Alone in the Dark
2,6%
Comanche: Maximum Overkill
0,3%
Sensible Soccer: European Champions
5,8%
Ultima Underworld: The Stygian Abyss
1,3%
Links 386 Pro
0,3%
Indiana Jones and the Fate of Atlantis
4,5%
King’s Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow
0,3%
inna (dodaj w komentarzu)
1,3%
Zobacz inne ankiety
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku

Kiedyś to gry robili… Zapraszamy Was na kolejną nostalgiczną podróż, tym razem do roku 1994 i najlepszych produkcji z tego okresu. Opisujemy m.in. zapomnianą dziś, rewolucyjną przygodówkę i początki Bethesdy tworzącej przodka Skyrima.

10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen
10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen

W 1995 roku na wielką scenę wkroczyło pierwsze PlayStation i od razu trochę namieszało w niewzruszonym do tej pory bastionie pecetów. Mocne Pentium nagle zaczęło odstawać grafiką w takich hitach jak Rayman czy Wipeout. A w co jeszcze graliśmy w 1995 roku?

Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku
Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku

Kontynuujemy naszą podróż w czasie po latach 90. Tym razem wracamy do roku 1996 – czasów, w których rządzili Quake, Lara Croft i Duke Nukem, a wszystkie te gry razem wzięte i tak rozstawiał po kątach Mario.