Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 26 czerwca 2024, 19:20

Mortal Kombat – „Street Fighter 2 zmarł”. 10 najlepszych gier 1992 roku

Spis treści

Mortal Kombat – „Street Fighter 2 zmarł”

Data premiery: sierpień (arcade)

Producent: Midway

Gatunek: bijatyka

Platformy: Arcade, PC DOS, Amiga, SNES, Mega Drive

Najgłośniejsza gra automatowa ostatnich miesięcy. Wycofana z salonów w USA za zbyt brutalne sceny i zastąpiona złagodzoną wersją. W Warszawie dotąd dostępna w kilku salonach automatowych, od niedawna też na Amidze i PC. Mortal Kombat. [...]

Kolorowe scenerie ukrytej wyspy Shang Tsung, fontanny krwi obficie zraszającej klepisko. Urwane z kręgosłupem głowy, wyrwane pulsujące serca. Energetyczne wyładowania wokół stóp wojownika. Umięśniony Amerykanin. Grubo okutany Arab. Szczupła, śmiercionośna Sonya. Street Fighter 2 zmarł.

Recenzja gry Mortal Kombat, „Secret Service” nr 10, ocena 100/90/100 SUPER (grafika/dźwięk/miodność)

W 1992 roku jeszcze nie mogliśmy zagrać w Mortal Kombat na swoich komputerach, ale trudno zaprzeczyć, że to właśnie wtedy narodziła się jedna z najbardziej kontrowersyjnych gier w historii – najpierw na automatach arcade. Bijatyki z motywem turnieju były wówczas niezwykle popularnym gatunkiem – na komputerach zagrywaliśmy się w Inter Karate+, Budokana czy Full Contact. Mortal Kombat wyróżniało się zdigitalizowanymi postaciami wojowników, co dodawało grafice autentyczności, oraz sporą dawką kontrowersyjnej brutalności. Przesadzone efekty wylewania się pikselowej, zbyt dużej w stosunku do ciał krwi wyglądały wprawdzie mocno kiczowato, niemniej nie przeszkodziło to w rozpoczęciu medialnej nagonki na brutalność gier. Trzeba też przyznać, że towarzyszące mocnym scenom odgłosy „Finish Him” czy „Flawless Victory” tworzyły świetny klimat i nie bez powodu stały się kultowe.

Zostało jeszcze 53% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Najważniejsza gra 1992 roku to...

Wolfenstein 3D
36,9%
Mortal Kombat
16,5%
Dune II: Battle for Arrakis
30,1%
Alone in the Dark
2,4%
Comanche: Maximum Overkill
0,5%
Sensible Soccer: European Champions
5,8%
Ultima Underworld: The Stygian Abyss
1%
Links 386 Pro
0,3%
Indiana Jones and the Fate of Atlantis
5%
King’s Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow
0,5%
inna (dodaj w komentarzu)
1%
Zobacz inne ankiety
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku
UFO na Arenie zalicza Szok w Systemie - 10 najlepszych gier 1994 roku

Kiedyś to gry robili… Zapraszamy Was na kolejną nostalgiczną podróż, tym razem do roku 1994 i najlepszych produkcji z tego okresu. Opisujemy m.in. zapomnianą dziś, rewolucyjną przygodówkę i początki Bethesdy tworzącej przodka Skyrima.