Noc z 15 na 16 lipca 1895 cz.6 poradnik Sherlock Holmes kontra Arsene Lupin
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016
Jeszcze jeden wystawiony jest na tej samej ścianie, ale na lewo od owego przejścia (drugi od lewej). Tym razem to dzieło Raphaela, oczywiście również "Święta Katarzyna z Aleksandrii". Ostatnie z malowideł Sherlock odnajduje w galerii niemieckiej - na ścianie, na której znajduje się wyjście na korytarz, na prawo od owego wyjścia. To obraz drugi od prawej - "Święta Katarzyna z Aleksandrii" Lochnera (Raporty).
Holmes powraca na Baker Street (Mapy; mapa Londynu; część zachodnia; 221 Baker Street w lewym górnym rogu mapy), a tymczasem Watsona zżerają wyrzuty sumienia z powodu przehandlowania orderu Sherlocka. Udaje się więc do banku, gdzie podejmuje pieniądze, z którymi jedzie do pubu, by odzyskać cenną pamiątkę przyjaciela. W lokalu rozmawia z barmanem i pijaczyną, niestety, ci nie okazują się zbyt wymowni. Zdenerwowany doktor wychodzi na ulicę, gdzie kolejny raz natyka się na Piersa, a ten po chwili dyskusji i zainkasowaniu pewnej kwoty obiecuje pomyślnie załatwić sprawę nieszczęsnego odznaczenia. Watson wraca do apartamentu Holmesa. Dowiaduje się, że detektyw przeprowadził rozpoznanie w Galerii i zmuszony jest odpowiedzieć na pytanie: Do jakiego traktatu nawiązuje ptasi poemat? Prawidłowa riposta to: ALEKSANDRYJSKI lub ALEKSANDRIA (Alexandria).
W tej sytuacji Holmes maszeruje do księgarni po stosowną książkę. Zagaja Barnesa, który poleca mu, by przejrzał półkę historyczną. Detektyw kieruje się w lewo, do miejsca, w którym Barnes swego czasu odprawiał dziwaczne rytuały. Regał, na której stoi poszukiwany tom, znajduje się naprzeciwko stolika z kandelabrem, a rzeczona książka - na lewo od drabinki. To "Historia traktatów" (Dokumenty), w której Sherlock znajduje informacje na temat Rosetta Stone, starożytnego pokrytego hieroglifami kamienia. Odkryty podczas wyprawy Napoleona do Egiptu, na mocy traktatu pokojowego zawartego w Aleksandrii został przejęty przez Anglików. Pierwszym, który odczytał owe hieroglify był Francuz Jean-Francois Champollion. Drugim - Anglik Thomas Young. Wiadomości te (pokrywające się ze wskazówkami z poematu) nie pozostawiają wątpliwości, że właśnie ten zabytek (wystawiony w British Museum) będzie kolejnym celem Lupina.
Holmes wraca na Baker Street, gdzie przed kamienicą zastaje konstabla Ruflesa z wiadomością od inspektora Lestrade'a. Okazuje się, że całą sprawą zainteresowany jest już premier, który pragnie widzieć się ze słynnym detektywem. Zatem Sherlock przekazuje konstablowi pisemną wiadomość, sugerującą miejsce spotkania. Pożegnawszy Ruflesa, wchodzi na górę i maszeruje do sypialni Watsona (drzwi na lewo od kominka). Budzi leżącego na łóżku doktora. Informuje go o sytuacji i pyta, gdzie w takim razie powinni się udać. Propozycja Watsona (którą należy odnaleźć na mapie) brzmi oczywiście: British Museum (Mapy; mapa Londynu; centrum; British Museum w górnym lewym rogu mapki).