Europa Universalis 4: The Holy See - Religia i kultura Europa Universalis IV poradnik, porady
Ostatnia aktualizacja: 30 września 2021
The Holy See
Katolicie kraje mogą włączyć się do kontroli nad kurią papieską. Kontrola kurii wpływa pozytywnie na kraj, a ponadto daje dostęp do unikalnych opcji dyplomatycznych.
Kuria składa się z siedmiu kardynałów. Kraj, który kontroluje najwięcej księży z tej grupy przejmuje kontrolę nad papiestwem, co automatycznie daje mu następujące efekty:
- Koszt stabilności -5%
- Liczba dostępnych dyplomatów +1
- Prestiż rocznie +1
- Liczba dostępnych doradców +2
- Roczny papal influence +2
- Liczba możliwych do zatrudnienia dowódców +1
Kontrola nad kurią daje też dostęp do dwóch unikalnych opcji dyplomatycznych:
Call for Crusade - Wezwanie do krucjaty przeciwko niewiernym. Każdy katolicki kraj dostanie specjalne Casus Belli do marszu na świętą wojnę przeciw wybranemu państwu. Krucjata trwa rok i w danej chwili może być aktywna tylko jedna. Każdy kraj, który odpowie na wezwanie do krucjaty otrzyma następujące bonusy: modyfikator podatków +10%, morale +0,50, modyfikator manpower +30%, prestiż +1, papal influence +2.
Excommunicate - Ekskomunikacja pozwoli zaatakować katolickie państwo bez utarty stabilności z braku casus belli. Możliwa tylko przy niskich stosunkach wybranego kraju z Rzymem.
Ponadto, nawet gdy nie kontrolujesz kurii dostajesz następujący bonus za każdego kontrolowanego kardynała:
- Prestiż rocznie +0,20
- Papal influence rocznie +0,20
- Legitimacy rocznie +0,5
- Koszt technologii -1%
Papiestwo daje szereg plusów i niezwykle przydatnych opcji, więc warto go nie ignorować i starać się w miarę możliwości o kontrolę. Krucjata szczególnie przyda się np. podczas gry europejskimi krajami graniczącymi z Turcją, a ekskomunika to dobry sposób na osłabienie silnego państwa wciągając go w szereg wojen, a samemu nawet nie ruszając armii. Niestety kontrola kurii to dość skomplikowana i w dużej części losowa sprawa. Cała kuria dzieli się na 12 kardynałów. 7 głównych i 5 kandydatów, z których najstarszy zajmie miejsce wśród siódemki, jeśli ktoś z niej umrze. Raz wybrany kardynał będzie już do końca życia wspierał jeden kraj i nie można tego zmienić w żaden sposób. Zmieniać można natomiast poparcie kandydatów. Wydaje się do tego tzw. Papal influence. Przyrost papal influence zależy od prestiżu, wysokości podatków, liczby wybudowanych świątyń, jedności religijnej, stosunków z Państwem Papieskim, a także od różnych podjętych decyzji i ilości kontrolowanych kardynałów. Wydając papal influence namawiasz kandydata do lojalności i jeśli ten zostanie wybrany, już do śmierci pozostanie ci wierny. Oczywiście inne kraje również mogą wydawać swój papal influence by namówić kandydatów do swojej sprawy, a w końcu, co najważniejsze - kandydat może nigdy nie zostać kardynałem i umrzeć nim zostanie wybrany. Ta kwestia decyduje o dużej losowości i nieprzewidywalności w walce o władzę nad kurią. Kardynałowie umierają najczęściej około 72 lat, ale liczba ta jest zmienna i może być dużo dłuższa, a nawet dużo krótsza. Najlepiej będzie starać się budować spore poparcie u najmłodszych kandydatów już od pierwszych lat, ale na efekty przyjdzie czekać dekadę lub dwie. Staraj się również nie dać wciągnąć w bezsensowne przebijanie w walce o jednego kardynała. Jeśli jakiś kraj uparł się, by cię uparcie przebijać w walce nad jednym kardynałem, to zamiast marnować na niego cały influence rozłóż go na dwóch, trzech innych. Walka o papiestwo będzie też zdecydowanie prostsza po reformacji, gdy wiele krajów odejdzie spod osłony Rzymu.