Europa Universalis 4: Porady na start Europa Universalis IV poradnik, porady
Na poniższej stronie poradnika do gry Europa Universalis IV znajdziecie najważniejsze porady i wskazówki, które pomogą Wam rozpocząć nową kampanię.
Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia 2023
Wskazówki i porady zamieszczone poniżej ułatwią Wam pierwsze godziny rozgrywki Europa Universalis IV. Między innymi dowiecie się z nich, dlaczego warto korzystać z przybornika, jak łatwo powiększyć początkowe rezerwy oraz w jaki sposób tworzyć początkowe formacje w armii.
- Korzystajcie z podpowiedzi dotyczących waszej sytuacji w kraju
- Wykonujcie wiele czynności w tym samym czasie
- Korzystajcie z przybornika i trybów mapy
- Zreformujcie wojsko
- Zarządzajcie fortami oraz utrzymaniem wojska
- Odzyskujcie ziemię koronną (Crown Land)
Korzystajcie z podpowiedzi dotyczących waszej sytuacji w kraju
Efektywne zarządzanie państwem dla wielu początkujących graczy stanowi wyzwanie. Wyświetlające się wskazówki informują Was o nadchodzących kryzysach, możliwych do wykonania akcjach bądź niewykorzystanych punktach różnego rodzaju. Sprawdzajcie wskazówki w trakcie rozgrywki, aby być na bieżąco z sytuacją w państwie i na świecie.
Wykonujcie wiele czynności w tym samym czasie
Starajcie się wykonywać wiele czynności w tym samym czasie. Budowa budynków, polepszanie stosunków lub prowadzenie wojny - wszystkie te czynności zajmują wiele czasu. Prowadząc wojnę rozwijajcie jednocześnie swój kraj oraz korzystajcie z dyplomatów. Pamiętajcie: każde państwo w trakcie kampanii rozwija się z Wami. EU4 jest grą, która nie wybacza biernej rozgrywki i wynagradza wielozadaniowość.
Korzystajcie z przybornika i trybów mapy
Czy przeciwnik ma większą armię? Jakie zajmuję miejsce w światowej gospodarce? Kto ma lepsze jakościowo wojsko? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w przyborniku. Nad mapą świata możecie przypiąć różne tryby mapy takie jak relacje dyplomatyczne, rozmieszczenie fortów czy też rozwój technologiczny na świecie. Warto przypiąć te najczęściej używane, aby nie szukać ich za każdym razem wśród wszystkich trybów. Natomiast otwierając Rejestr (Ledger) znajdujący się pod mapą, możemy sprawdzić wszystkie potrzebne informacje od ilości prestiżu danego kraju po ilość artylerii. Jeżeli szukacie informacji w postaci statystyk liczbowych, zawsze znajdziecie je Rejestrze.
Zreformujcie wojsko
Na początku rozgrywki warto zreformować posiadane przez nas wojsko. Gra generuje na start losowe formacje armii. Do 10 poziomu technologii militarnej kawaleria posiada podobną siłę jak piechota, natomiast potrafi kosztować nawet dwa razy więcej za jednostkę. Ograniczcie ilość kawalerii do dwóch na jedną formację, resztę możecie usunąć i zamienić na piechotę. Pozwoli Wam to na zaoszczędzenie sporych funduszy na starcie rozgrywki. Pamiętajcie, aby kawaleria była zawsze w parzystej liczbie w formacji. Pamiętajcie również o limicie zaopatrzenia, który można sprawdzić najeżdżając kursorem na każdą z pojedynczych prowincji. Formacja nie mieszcząca się w limicie będzie powoli wymierać.
Zarządzajcie fortami oraz utrzymaniem wojska
Wojsko oraz forty potrafią kosztować lwią część miesięcznego przychodu. Jeżeli nie planujecie prowadzić wojen w bliskiej przyszłości, możecie wyłączyć forty i zaprzestać opłacania wojska. Wyłączenie fortec spowoduje delikatny spadek tradycji armii, natomiast nieopłacane wojsko będzie bez morali. Możecie także zaoszczędzić usuwając na stałe niepotrzebne forty, jeżeli są zbyt blisko siebie. Pamiętajcie, aby miesiąc przed wojną włączyć ponownie forty i przygotować armię.
Odzyskujcie ziemię koronną (Crown Land)
Kontrola nad Ziemią koronną podlega podzieleniu między władcą, a stanami mieszczańskimi. Bezpośrednie kontrolowanie w dużym procencie posiadłości uruchomi potężne bonusy i modyfikatory. Korzystając z dużej lojalności stanów na starcie rozgrywki, zabierzcie ziemię (Seize land) przed odpauzowaniem gry. Pozwoli Wam to zaoszczędzić czas, ponieważ czynność może być użyta raz na 5 lat, a sama lojalność na początku rozgrywki może spadać. Więcej o ziemiach koronnych znajdziecie na tej stronie poradnika.