Sterowanie i rozmieszczanie jednostek | Podstawy Battlefleet Gothic Armada poradnik Battlefleet Gothic: Armada
Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia 2019
Sterowanie i rozmieszczanie jednostek
Jeśli przygodę z Battlefleet Gothic Armada rozpocząłeś od trybu kampanii, wszelkie kwestie odnoszące się do sterowania zostaną wyjaśnione w toku rozgrywki. Jeśli zaczynasz od potyczki, poniżej znajdziesz zbiór wszystkich informacji dotyczących pola bitwy.
Ikona | Funkcja |
Poruszanie kamerą. Stosowane zamiennie z poruszaniem myszą w określonych kierunkach. | |
Przytrzymany wraz z ruchami myszą - zmiana orientacji kamery | |
Rolka w górę - zbliżenie pola bitwy Rolka w dół - oddalenie pola bitwy | |
Kliknięcie na jednostkach - wybór statku Kliknięcie w interfejsie - wybór funkcji interfejsu Przytrzymany i przeciągnięty nad jednostkami - wybór grupy jednostek | |
Kliknięcie na mapie - ruch we wskazanym kierunku Kliknięcie na przeciwniku - ruch w kierunku wroga i atak po osiągnięciu zasięgu Kliknięcie w interfejsie rozkazów - automatyczny rozkaz po spełnieniu warunków | |
Wciśnięty lewy klawisz - widok obiektów na mapie | |
Wciśnięty lewy klawisz wraz z klawiszami numerycznymi - utworzenie oddziału z wybranej grupy okrętów | |
Pojedyncze wciśnięcie - włączenie / wyłączenie trybu taktycznego |
Rozmieszczenie jednostek
Pierwszą czynnością jaką musisz wykonać po przeniesieniu na ekran bitwy to rozmieszczenie jednostek. Początkowe rozlokowanie swoich sił może w znacznym stopniu ułatwić wykonanie misji. Proces rozmieszczenia wygląda tak samo po rozpoczęciu każdej misji, jego aspekty wyjaśnię na przykładzie misji Convoy. Podczas lokowania swoich sił zwróć uwagę na położenie obiektów kluczowych na mapie.
1. Liczebność twojej floty.
Żeby dokonać rozmieszczenia okrętów musisz kliknąć LPM na symbolu okrętu widocznym w zestawieniu. Następnie przenieś kursor myszy na dowolne miejsce zielonego pasa widocznego na obrazku i ponownie kliknij LPM żeby umieścić statek w danym położeniu. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz zmienić jego położenie to nad nim pojawi się ikona, która będzie umożliwiała przemieszczenie go. Kliknij na nią LPM a statek będzie mógł zostać przesunięty. Rozlokowane obiekty będą oznaczone na liście kolorem zielonym, a okręty czekające na lokowanie pozostaną żółte do czasu rozmieszczenia.
2. Rozmieszczanie automatyczne.
Skorzystaj z tej opcji żeby komputer obliczył za ciebie najlepsze rozwiązanie. Nie zawsze będziesz z niego zadowolony. Zdarza się, że okręty trzeba przemieścić, bo komputer umieścił je na wprost skupiska asteroid. Przycisk auto-rozmieszczenia zmieni się w przycisk gotowości po użyciu lokowania automatycznego lub jeśli własnoręcznie rozstawisz wszystkie dostępne statki.
3. Pas na mapie dostępny dla twojej floty.
W ramach obszaru oznaczonego zielonym kolorem możesz dowolnie rozstawiać swoje siły.
4. Zaznaczony na mini-mapie cel misji.
Już w fazie rozmieszczenia jednostek na mapie będzie widoczny obszar lub punkt, który jest kluczowy dla danej misji.
5. Pas dostępny dla wroga na mini-mapie.
Podczas niektórych misji gra poinformuje cię w jakim obszarze swoje siły może rozmieszczać przeciwnik. Na mini-mapie będzie oznaczony czerwonym konturem. Na mapie bitwy widoczny jest jako przezroczysty czerwony pas analogicznie do zielonego widocznego na obrazku.
6. Pas dostępny dla ciebie na mini-mapie.
Zielony kontur na krawędzi mini-mapy to ilustracja pasa dostępnego na lokowanie twoich jednostek i jego położenie w stosunku do pozostałych stref.
Obiekty na mapie
Rozmieszczenie obiektów przy każdym podejściu do misji jest losowe. Obiekty te nie mają kluczowego znaczenia dla powodzenia misji, ale mają pewne znaczenie strategiczne. Ze względu na różne obiekty astronomiczne w tle, czasami poniżej przedstawione obiekty mogą być słabo widoczne. Pamiętaj że używając klawisza interfejsu w pobliżu mini-mapy lub wciskając lewy ALT nakładasz na nie znacznik.
Chmury gazu
Zaznaczony czerwonym kwadratem na mapie obiekt to chmura gazu. Jednostki, które znajdują się w jej zasięgu są niewidoczne dla radarów o ile przeciwnik nie znajdzie się w bliskim zasięgu. Warto używać ich do urządzania zasadzki na wrogich jednostkach. W chmurach gazu można ukrywać np. większość statków transportujących zaopatrzenie a jeden z nich wyeksponować na drugiej części mapy, żeby ściągnąć wrogie jednostki z dala od kluczowych okrętów.
Skupiska asteroid
Na powyższej ilustracji wyeksponowane zostało skupisko asteroid. Poruszanie się w pobliżu nich lub kontakt z nimi prowadzi do szybkiego uszczuplenia wytrzymałości okrętu a nawet zniszczenia go. Bezwzględnie unikaj poruszania się lub prowadzenia walk w bliskiej odległości asteroid. Podczas prowadzenia ostrzału twój okręt okrążając przeciwnika może się z nimi zetknąć. Pamiętaj, że jeśli udało ci się oddalić od przeciwnika w celu przeprowadzenia niezbędnych napraw to osłonięcie się skupiskiem asteroid da ci trochę więcej czasu na regenerację sił.
Pułapki
W niektórych misjach gdy występujesz w roli atakującego, na polu bitwy przeciwnik mógł rozmieścić pułapki. Mają charakterystyczny wygląd więc na pewno ich nie przegapisz, oznaczane są również jako osobne obiekty po wciśnięciu lewego klawisza ALT. Kolizja z pułapkami grozi poważnymi uszkodzeniami lub nawet zniszczeniem twojej jednostki. Unikaj ich.