Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 marca 2017, 17:26

autor: Michał Pajda

Titan Quest: Anniversary Edition.... Granie na małym ekranie – w co grać na laptopie?

Spis treści

Titan Quest: Anniversary Edition...

...dla tych, co sieką i rąbią

Gdzie dwóch się bije, tam... dołącza trzeci i czwarty.

Powstaniu wielu arcydzieł towarzyszyła nierzadko iskra wywołująca twórczy pożar, którą powszechnie określa się mianem inspiracji. Ludzie bardzo często czerpią z dorobku swoich poprzedników, a że twórcy gier i sami gracze – wbrew obiegowej opinii przeciwników elektronicznej rozrywki – również są ludźmi, to i w grach znaleźć można liczne akcenty nawiązujące do innych wytworów kultury i sztuki. W tym wypadku należy jednak mówić o czerpaniu pełnymi garściami z dzieł o tematyce zbliżonej do Mitologii Parandowskiego – Titan Quest, którego prezentujemy w tym akapicie, to pełnokrwisty hack’n’slash z 2006 roku, stworzony przez nieistniejące już studio Iron Lore Entertainment.

Produkcja otrzymała wiele pochlebnych recenzji, a jej obszerna zawartość – w końcu gra bazuje nie tylko na kulturze starożytnej Grecji, ale również starożytnych Chin, Egiptu oraz Mezopotamii – szła w parze z bardzo dobrze zaprogramowaną rozgrywką. Niestety, kapryśni bogowie odwrócili łaskawy wzrok od twórców, więc ci – pomimo faktu, że Titan Quest po premierze zagościł na wielu komputerach osobistych – wrócili do swych domów na tarczy, gdy po dwóch latach od ukazania się gry ich studio zostało rozwiązane.

Dziczyzna dzięki dzikim dzikom.

Dwóch facetów i kobieta - szykuje się podręcznikowy dramat antyczny.

W ubiegłym roku – po dekadzie obecności tej produkcji na rynku – Titan Quest przeszedł gruntowne przemiany, które zostały zaimplementowane w edycji wydanej z okazji jubileuszu dziesięciolecia gry. Oprócz porcji nowej zawartości i usprawnień mechaniki ważniejszą dla nas zmianą jest... odświeżenie oprawy wizualnej. Jak wpływa to na możliwość uruchomienia tytułu na starszym sprzęcie? Tu zaczynają się, niestety, chrupnięcia – przy najniższych ustawieniach graficznych w samym menu głównym powiewający sztandar i płonący znicz wyświetlane są w 19–20 klatkach na sekundę. Możliwe jest jednak zaradzenie temu problemowi przez obniżenie rozdzielczości do najniższej wartości – 800x600. Wtedy liczba FPS wzrośnie do 24–26 klatek w menu głównym.

Podobnie sprawa wygląda z grą właściwą, a liczba klatek oscyluje wokół dwudziestu pięciu. Nie można się więc oszukiwać, że przycinki na takim sprzęcie są niewidoczne – niemniej nie uprzykrzają one zabawy na tyle, by odbić się od Titan Questa z oczopląsem wywołanym bolesnym pokazem slajdów. Jeśli jednak macie bardzo słabego laptopa, to nie kombinujcie z najwyższymi ustawieniami graficznymi – rozgrywka, w trakcie której wyświetla się tylko 9 obrazków w czasie jednej sekundy, nie jest największą przyjemnością...

Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał
Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał

Wiele osób uważa, że jedyną receptą na powolny komputer jest kupno nowego. To nieprawda – istnieje wiele sposobów na to, by wycisnąć z poczciwego peceta całkiem solidną dawkę młodzieńczego wigoru. Co ważne – większość z nich jest całkowicie darmowa!

W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie

Wielu posiadaczy mało wydajnych laptopów sprzed kilku lat często obawia się konfrontacji z nowymi tytułami, sądząc, że żadnego z nich nie da się odpalić na starszym sprzęcie. Oto 10 produkcji, którym powinniście dać szansę.

Laptop do gier – co trzeba wiedzieć przed zakupem. Praktyczny poradnik
Laptop do gier – co trzeba wiedzieć przed zakupem. Praktyczny poradnik

Assassin's Creed Origins i Wiedźmin 3 na laptopie? Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z laptopami do gier, które zadaliście i których nie zdaliście, ale o nich pomyśleliście.