Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 marca 2017, 17:26

autor: Michał Pajda

Star Wars: Knights of the Old Republic.... Granie na małym ekranie – w co grać na laptopie?

Spis treści

Star Wars: Knights of the Old Republic...

...dla tych, w których Moc jest silna

Hermann, oszczędzaj szkło...

Zestawieniu przyświeca Hitchcockowska zasada głosząca, że „najpierw powinno być trzęsienie ziemi, a potem napięcie ma nieprzerwanie rosnąć” – wybór pierwszej produkcji zatem raczej nikogo nie zdziwi. Mowa o klasyce gier RPG osadzonej w uniwersum Gwiezdnych wojen, której reedycja byłaby ziszczeniem nie tylko moich najskrytszych fantazji – Knights of the Old Republic (dla przyjaciół KotOR) z 2003 roku.

Ząb czasu nie zdołał zaszkodzić leciwemu dziełu BioWare, a nawiązanie z nim ponownego romansu – szczególnie w obliczu pełnego wodotrysków przeciętniaka, jakim okazało się Star Wars: Battlefront – pokazuje, że Moc jest w nim wciąż silna i nie zależy wyłącznie od grafiki wyginającej z zachwytu kolana w drugą stronę. Bez wątpienia najjaśniejszymi punktami KotOR-a są fabuła przeplatana nieustannymi zwrotami akcji oraz wygodna mechanika, pozwalająca na pojedynki, które mimo delikatnego zabarwienia strategicznego nie utraciły dynamiki charakteryzującej walki z filmów George’a Lucasa.

W 2003 roku powiedziałbym, że to miasto tętni życiem...

Jak sama gra sprawuje się na stareńkim laptopie? Kapitalnie. Przede wszystkim zaskoczeniem było dla mnie uruchomienie KotOR-a, który przy mojej specyfikacji sprzętowej automatycznie zastosował niskie ustawienia graficzne. Bezpośrednio w grze ucieszyła mnie również liczba 28–30 klatek na sekundę, jednak ekstazę przystopowała pierwsza walka – podczas starć liczba FPS spada drastycznie, do 10–15 klatek na sekundę. Nie jest to jednak aż tak dotkliwe ze względu na fakt, że główną część każdej bitki stanowi planowanie kolejnych ataków w menu aktywnej pauzy.

Co ciekawe, w żaden sposób na zabawę nie wpłynęło odpalenie gry na najwyższych ustawieniach graficznych (z uwzględnieniem nie tylko filtrowania anizotropowego czy synchronizacji pionowej, ale również tak „zaawansowanych” opcji jak generowanie cieni oraz trawy). Liczba klatek pozostawała taka sama jak w przypadku najniższej konfiguracji, zarówno w trakcie starć, jak i eksploracji kolejnych rejonów mapy.

„Pokaż mi swoje towary” to statystycznie najczęściej używany podpis pod tego typu screenami.

Wniosek jest więc prosty – nie wypada zignorować KotOR-a, jeśli można go uruchomić na niemal każdym sprzęcie i da się w niego grać bez bólu zębów. To pozycja obowiązkowa, szczególnie dla tych, którzy na podorędziu nie mają mocarnej maszyny, zdolnej sprostać najnowszym tytułom na rynku.

Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał
Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał

Wiele osób uważa, że jedyną receptą na powolny komputer jest kupno nowego. To nieprawda – istnieje wiele sposobów na to, by wycisnąć z poczciwego peceta całkiem solidną dawkę młodzieńczego wigoru. Co ważne – większość z nich jest całkowicie darmowa!

W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie

Wielu posiadaczy mało wydajnych laptopów sprzed kilku lat często obawia się konfrontacji z nowymi tytułami, sądząc, że żadnego z nich nie da się odpalić na starszym sprzęcie. Oto 10 produkcji, którym powinniście dać szansę.

Laptop do gier – co trzeba wiedzieć przed zakupem. Praktyczny poradnik
Laptop do gier – co trzeba wiedzieć przed zakupem. Praktyczny poradnik

Assassin's Creed Origins i Wiedźmin 3 na laptopie? Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z laptopami do gier, które zadaliście i których nie zdaliście, ale o nich pomyśleliście.