Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 marca 2017, 17:26

autor: Michał Pajda

Mirror’s Edge.... Granie na małym ekranie – w co grać na laptopie?

Spis treści

Mirror’s Edge...

...dla tych, którzy skaczą i biegają

Ten zjazd pamiętam najbardziej z całego Mirror's Edge.

Wbrew pozorom nie ma tutaj żadnego lokowania produktu, jakim w przestrzeni internetowej jest moja niewątpliwie skromna osoba (i żadna moja krawędź nie ucierpiała podczas powstawania tego artykułu). Mirror’s Edge z 2008 roku, za stworzenie którego odpowiada Electronic Arts, można opisać wieloma przymiotnikami o pozytywnym wydźwięku. Z pewnością była to produkcja prekursorska (jedna z pierwszych dojrzałych prób podejścia do tematu parkouru w grach wideo) i świeża zarówno pod względem modelu rozgrywki, jak i niecodziennej oprawy graficznej, bazującej na jaskrawej tonacji czterech kolorów przewodnich – bieli, błękitu, czerwieni i pomarańczu.

„Krawędź lustra” – i towarzysząca jej wizjonerska koncepcja zabawy w bieganie, skakanie oraz obezwładnianie oponentów – była jednak doświadczeniem unikatowym, co potwierdził sequel o podtytule Catalyst, porównywany z poprzednikiem niemal w każdej recenzji z niekorzyścią dla siebie. Mirror’s Edge – a raczej jego uruchomienie na moim sprzęcie – to największe pozytywne zaskoczenie tego zestawienia. Co więcej – da się w to grać!

Widziałem ooooooorła cieeeeń... a potem w dóóóóóóół spaaaadłem...

Porywać się z motyką na słońce?

Sformułowanie „da się” nie jest tu jednak przypadkowe. Przy najniższych ustawieniach graficznych (w tym najniższych detalach tekstur oraz wyłączonych anti-aliasingu, wsparciu fizyki i synchronizacji pionowej) na moim laptopie grałem w 14 klatkach na sekundę na otwartych przestrzeniach i do 18 klatek we wnętrzach.

Opcja ta nie jest więc z pewnością satysfakcjonująca dla osób wychowanych na nowym Counter-Strike’u odpalanym przy 300 FPS. Jednak posiadacze słabszego sprzętu, przyzwyczajeni do klatkarzu na poziomie 20 obrazków w sekundzie rozgrywki, mogą liczyć na parę godzin niezgorszej zabawy. Osiągi te z pewnością będą większe na laptopie ze starą, ale niezintegrowaną kartą graficzną.

Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał
Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał

Wiele osób uważa, że jedyną receptą na powolny komputer jest kupno nowego. To nieprawda – istnieje wiele sposobów na to, by wycisnąć z poczciwego peceta całkiem solidną dawkę młodzieńczego wigoru. Co ważne – większość z nich jest całkowicie darmowa!

W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie
W co grać na starym laptopie? Płynne granie na małym ekranie

Wielu posiadaczy mało wydajnych laptopów sprzed kilku lat często obawia się konfrontacji z nowymi tytułami, sądząc, że żadnego z nich nie da się odpalić na starszym sprzęcie. Oto 10 produkcji, którym powinniście dać szansę.

Laptop do gier – co trzeba wiedzieć przed zakupem. Praktyczny poradnik
Laptop do gier – co trzeba wiedzieć przed zakupem. Praktyczny poradnik

Assassin's Creed Origins i Wiedźmin 3 na laptopie? Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z laptopami do gier, które zadaliście i których nie zdaliście, ale o nich pomyśleliście.