autor: Sebastian Purtak
7. Cities Skylines. Najlepsze gry strategiczne ostatnich lat
Spis treści
7. Cities Skylines
Tagi: strategia ekonomiczna, budowa miasta, urbanistyka, zarzadzanie, walka z korkami
- Gatunek: city builder
- Twórcy: Colossal Order
- Platformy: PC, PS4, XONE
- Data premiery: 10 marca 2015 roku
Gry strategiczne to nie tylko wojna i niekończące się działania zbrojne. To także ekonomia i zarządzanie, zarówno grupką rozbitków, jak i małym przedsiębiorstwem czy nawet całym miastem. Z tego oto powodu wśród tego typu najlepszych gier ostatnich lat nie mogło zabraknąć aktualnego króla city builderów.
Cities Skylines to gra, w której nie dowodzimy ani jednym żołnierzem, a naszym nieprzyjacielem nie są czołgi i artyleria, tylko zwykłe korki uliczne. Możecie mi zresztą uwierzyć na słowo, że jest to wróg naprawdę zajadły, a jego pokonanie wymaga planowania i poświęceń. Gdy po czterdziestu minutach projektowania ronda i wyburzania całych dzielnic pod kolejne pasy autostrady w końcu widzimy efekty, czujemy się prawdziwie usatysfakcjonowani.
Cities Skylines ma wszystko to, co porządny city builder powinien mieć: szerokie możliwości rozbudowy miasta, głęboką warstwę ekonomiczną i urbanistyczną, a przede wszystkim wciągającą rozgrywkę. Jest to gra, przy której zarwałem niejedną noc, ustawiając przystanki, wyznaczając linie autobusowe czy budując lotniska i porty.
Produkcja Colossal Order zawiera wszystko to, co stanowiło o sukcesie poczciwego SimCity, ale w usprawnionym wydaniu. Na dodatek pozbawiona jest wad ostatniej gry studia Maxis. Jeśli macie zapędy na burmistrza i zaległy urlop, to gorąco polecamy.
6. Total War: Warhammer 2
Tagi: tury, czas rzeczywisty, mapa strategiczna, taktyczne bitwy, dark fantasy, Skaveni
- Gatunek: połączenie turowej strategii z taktyczną rozgrywką w czasie rzeczywistym
- Twórcy: Creative Assembly
- Platforma: PC
- Data premiery: 28 września 2017 roku
Chyba nikt nie miał wątpliwości, że w zestawieniu dwudziestu najlepszych gier strategicznych ostatnich lat znajdzie się miejsce dla serii Total War. Niewiadomą było raczej to, która część i na jakiej pozycji uplasuje się w naszym rankingu.
Wybór redakcji padł na drugie Total War rozgrywające się w fantastycznym uniwersum Warhammera. Była to zresztą decyzja dość łatwa, gdyż jest to chyba najcieplej przyjęta gra z tego cyklu od lat (najświeższa odsłona z wyższą średnią na Metacriticu to Shogun 2 z 2011 roku).
Przeniesienie akcji w realia mrocznego fantasy wprowadziło do rozgrywki mnóstwo zmian. Pojawili się bohaterowie z rozbudowanymi drzewkami rozwoju, magia, potwory, jednostki latające i tak dalej. To był prawdziwy powiew świeżości.
Niemniej wszystko to otrzymaliśmy już przy premierze pierwszego Warhammera. Wydawało się, że „dwójka” będzie jedynie dużym workiem z nową zawartością do tej samej gry. Ostatecznie zaoferowała ona jednak sporo nowości, z których wymienić należy przede wszystkim fabularyzowaną kampanię z jasno określonym celem, odświeżającym rdzeń rozgrywki.
Warto także wspomnieć, że sama formuła serii Total War, łącząca turowe zarządzanie państwem z bitwami w czasie rzeczywistym, nie zestarzała się przez lata i wciąż sprawia szalenie dużo frajdy.