autor: Sebastian Purtak
5. Frostpunk. Najlepsze gry strategiczne ostatnich lat
Spis treści
5. Frostpunk
Tagi: prosty city builder, survival, steampunk, zlodowacenie, miasto musi przetrwać, trudne decyzje
- Gatunek: połączenie survivalu z city builderem
- Twórcy: 11 bit studios
- Platforma: PC
- Data premiery: 24 kwietnia 2018 roku
Listę pięciu najlepszych pozycji w naszym rankingu otwiera mocny polski akcent. Frostpunk studia 11 bit to mroczna i ponura wizja walki człowieka z nieubłaganymi siłami natury.
Celem gracza jest rozbudowa osady w świecie opanowanym przez nową epokę lodowcową. Zadanie to nie należy do łatwych, gdyż mechanika rozgrywki, mocno osadzona w realiach gry, cały czas przynosi nowe wyzwania.
Musimy więc dbać nie tylko o to, by nasi ludzie mieli dach nad głową i odpowiednią ilość pożywienia, ale także zapewniać im właściwą temperaturę. Żeby to osiągnąć, trzeba cały czas dążyć do optymalnego wykorzystania pracy naszych obywateli.
Znakiem rozpoznawczym gry są trudne i niejednoznaczne moralnie decyzje, które jesteśmy zmuszeni stale podejmować. Sztandarowy już przykład posyłania dzieci do pracy świetnie obrazuje sytuację gracza w świecie Frostpunka. Najfajniejsze jest chyba jednak to, że całość rozgrywki umożliwia powstawanie unikatowych historii, osadzonych w gęstym i depresyjnym klimacie stale pogarszającej się sytuacji mieszkańców naszej osady.
Choć produkcja oferuje zaledwie trzy scenariusze (na razie), to za każdym razem tworzymy w nich naszą własną opowieść, dzięki czemu warto do nich wracać.
Frostpunk to pozycja bardzo świeża, która oprócz wciągającej rozgrywki ma również atrakcyjną oprawę. Możemy śmiało być dumni z kolejnego udanego cyfrowego dzieła sztuki rodem z Polski.
4. Company of Heroes 2
Tagi: RTS, II wojna światowa, front wschodni, brak budowania, taktyczne bitwy
- Gatunek: taktyczny RTS
- Twórcy: Relic Entertainment
- Platforma: PC
- Data premiery: 25 czerwca 2013 roku
W ścisłej czołówce musiało znaleźć się miejsce dla nowoczesnego przedstawiciela strategii czasu rzeczywistego. Pierwsza część Company of Heroes była dla RTS-ów swoistą rewolucją, druga natomiast to po prostu dalsza ewolucja świetnej gry.
Dzieło Relic Entertainment nie bez powodu nazywane jest komputerową Kompanią braci. W grach z tej serii nie dowodzimy całym odcinkiem frontu i nie przesuwamy dywizji pancernych po mapach strategicznych. Za to oglądamy II wojnę światową ze znacznie bliższej perspektywy, przewodząc małym oddziałom żołnierzy w bardzo taktycznych starciach.
W rozgrywce liczą się więc szczegóły, takie jak prawidłowe obsadzenie stanowisk ogniowych, oflankowanie wroga, odpowiednie użycie granatów czy fakt, że nasi ludzie, znajdując się pod ostrym ostrzałem karabinów maszynowych, mogą po prostu spanikować.
Druga część tej znakomitej serii to też niesamowity klimat i wizja walk na froncie wschodnim, gdzie ważyły się losy dwóch totalitarnych reżimów. Wizja ta w wykonaniu kanadyjskich deweloperów była przy tym na tyle bezkompromisowa i odważna, że w chwili premiery gra wzbudziła niemałe kontrowersje – zwłaszcza w Rosji. Dzięki temu otrzymaliśmy tytuł ambitny i świetnie wykonany, który oferuje zarówno wciągającą i nieraz szokującą historię, jak i perfekcyjnie wykonany model rozgrywki.
Company of Heroes 2 zostało rozbudowane przez szereg dodatków, które wprowadziły nowe fronty i armie. Dzięki temu produkcja ta do dziś pozostaje popularna i jest najbardziej kompletnym doświadczeniem II wojny światowej oferowanym przez RTS-y.