autor: Daniel Stroński
Factorio. Z jakimi grami spędzamy najwięcej czasu?
Spis treści
Factorio
- Data premiery: 14 sierpnia 2020
- Średni czas użytkownika Steama w grze: niecałe 102 godziny
- Rozgrywka przez sieć: tak
- Wsparcie dla modów: tak
Factorio to dzieło niewielkiej czeskiej ekipy, które zawsze opisujemy z przyjemnością i zawsze z nadzieją, że zachęcimy kogoś do zabawy. Gra pozwala budować ogromne fabryki, w nieskończoność przetwarzające kilka podstawowych surowców w coraz bardziej skomplikowane urządzenia.
To wszystko prowadzi do skonstruowania rakiety kosmicznej i ucieczki z obcej planety. Już samo to jest zabawą na ponad sto godzin, a to jedynie średnia czasu, jaki spędzają z tym tytułem gracze na Steamie. Patrząc na recenzje na tej platformie, można znaleźć ludzi, którzy poświęcili temu dziełu nawet ponad trzy tysiące godzin. Czemu? Bo fabryka musi rosnąć.
Zawsze da się zbudować większy zakład, a im dalej jesteśmy w rozgrywce, tym bardziej zautomatyzowane są procesy. Możemy skupić się na tworzeniu schematów całych sektorów fabryki, a potem automatycznie stawiać następne jak klocki, łączyć je liniami kolejowymi i strumieniami latających robotów, by później mierzyć czas opracowania skomplikowanych pakietów naukowych i kombinować, jak to wszystko jeszcze lepiej zoptymalizować. Polecam.
Age of Empires II: Definitive Edition
- Data premiery: 14 listopada 2019
- Średni czas użytkownika Steama w grze: ponad 60 godzin
- Rozgrywka przez sieć: tak
- Wsparcie dla modów: tak
RTS-y wydawały się martwym gatunkiem – zapomnianym i opuszczonym. Age of Empires II: Definitive Edition pokazuje, że to nie do końca prawda. Ten dziarski staruszek zawstydza młodzież. Dzisiaj w szczytowym momencie jednocześnie w grze bawiło się 24,5 tysiąca osób. Dla porównania: w Cyberpunka 2077 grało dziś w szczycie na Steamie jednocześnie 16,5 tysiąca graczy.
Dodatkowo AoEII ma moc przyciągania do siebie na długo. Średnio fani spędzają z tym tytułem po ponad 60 godzin, co także jest wynikiem lepszym niż w przypadku Cyberpunka, choć to zupełnie inne gry, więc potraktujcie to porównanie jedynie jako ciekawostkę.
Age of Empires II: Definitive Edition w dużej mierze stawia na rozgrywki sieciowe i pomimo pewnych zmian w stosunku do oryginału sprzed lat wciąż jest do bólu klasycznym RTS-em, takim ze zbierającymi surowce robotnikami, budynkami, w których rekrutujemy żołnierzy, i mocno uproszczonymi starciami.