Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 6 marca 2021, 10:01

autor: Daniel Stroński

Arma 3. Z jakimi grami spędzamy najwięcej czasu?

Spis treści

Arma 3

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

  1. Data premiery: 12 września 2013
  2. Średni czas użytkownika Steama w grze: ponad 310 godzin
  3. Rozgrywka przez sieć: tak
  4. Wsparcie dla modów: tak

Trzecia odsłona militarnej serii taktycznych shooterów ARMA przeniosła graczy w niedaleką przyszłość, oddając do ich dyspozycji ogromny obszar dwóch wysp na Morzu Śródziemnym. Wiarygodny arsenał broni, liczne pojazdy wpływające na rozgrywkę czy niespotykany dotychczas w cyklu zestaw podwodnych misji – wszystko to ewidentnie przypadło graczom do gustu.

Czeski deweloper po raz kolejny postawił na symulację zamiast klasycznej strzelanki, tak więc bez zaufanej ekipy i jakiegokolwiek doświadczenia nie jest łatwo. Średnia spędzonych przez graczy w tej grze godzin pokazuje jednak, że gatunek symulatorów wciąż przyciąga do siebie mocno zaangażowanych fanów i nawet nie najwyższe oceny w recenzjach nie odbierają im frajdy z toczenia bitew przyszłości z innymi graczami.

NAZYWAM SIĘ MARCIN, JESTEM UZALEŻNIONY OD ARMY

„Uzależnienie” to zbyt mocne słowo, ale swego czasu poświęciłem trzeciej części tej serii kilkadziesiąt godzin. Czemu? Dla mnie odpowiedź jest jedna – edytor. To narzędzie tak potężne, że można w nim stworzyć w zasadzie dowolny scenariusz – od szybkiej potyczki w wiosce po potężne starcie z użyciem broni pancernej i lotnictwa. Już sam akt kreacji wciągnął mnie na godziny.

Football Manager 2019

  1. Data premiery: 2 listopada 2018
  2. Średni czas użytkownika Steama w grze: ponad 280 godzin
  3. Rozgrywka przez sieć: tak
  4. Wsparcie dla modów: brak

Wydawałoby się, że to FIFA powinna znaleźć się w tym zestawieniu. Wciąż jednak to nie popularność, a średnia liczba spędzonych z daną grą godzin jest naszym kryterium i pod tym względem bezsprzecznie króluje seria managerska. Zagrać w „Fifkę” z kumplem przy piwku to każdy potrafi – ale żeby tak cały wieczór przesiedzieć nad tabelkami i wykresami? Szukać młodych talentów i kupować gwiazdy innych klubów piłkarskich? Analizować całą ligę i dokonywać na tej podstawie ważnych wyborów? To już zadania, którym podołają nieliczni.

Tak jest w istocie – według SteamSpy edycję 2019 posiada na Steamie mniej niż 350 tysięcy osób, co w porównaniu z FIF-ą stanowi dość skromny wynik. Społeczność Football Managera 2019 jest jednak wyjątkowo oddana temu tytułowi i nietrudno na Steamie znaleźć recenzje graczy, którzy spędzili z tym tytułem na przykład półtora tysiąca godzin. I choć nie dla wszystkich będzie to zrozumiałe („bo przecież moja ulubiona gra RPG to ma rzeczywistą zawartość, a nie jakieś tam tabelki”), statystyki nie pozostawiają wątpliwości. A może by tak sprawdzić, o co tyle szumu?

TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się kiedyś grać w jedną grę dłużej niż 1000 godzin?

Tak
70,5%
Nie
29,5%
Zobacz inne ankiety
Nie masz czasu grać? Mamy 7 porad, które pomogą rozwiązać problem
Nie masz czasu grać? Mamy 7 porad, które pomogą rozwiązać problem

Przez ostatnie trzy lata redagowałem teksty, które pojawiały się na GOL-u. Duża część z nich to listy gier, w które warto zagrać. Chciałem w nie grać. Zwykle nie miałem kiedy. O tym jest ten tekst.