Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 14 listopada 2019, 14:40

Witchfire. Najładniejsze gry 2020 roku

Spis treści

Witchfire

Przedpremierowe materiały wyglądają rewelacyjnie – wręcz zbyt dobrze, by były prawdziwe. - Najładniejsze gry 2020 - te tytuły spalą Wasze karty graficzne - dokument - 2019-11-14
Przedpremierowe materiały wyglądają rewelacyjnie – wręcz zbyt dobrze, by były prawdziwe.

Piękne to czasy, kiedy nie jedna, nie dwie, a trzy polskie gry wychodzące w tym samym roku załapują się na listę wizualnych perełek. Witchfire to oczywiście nie tak głośny tytuł jak Cyberpunk 2077 czy Dying Light 2, a odpowiadające za niego niezależne studio The Astronauts nie dysponuje takimi samymi środkami jak CD Projekt RED czy Techland. Ekipa Adriana Chmielarza pokazała już jednak przy okazji Zaginięcia Ethana Cartera, że nawet bez wielomilionowego budżetu da się stworzyć grę wyglądającą jak marzenie. Lub – w przypadku Witchfire – jak koszmar.

Na podstawie zaprezentowanych dotychczas kilkudziesięciu sekund rozgrywki nie sposób ocenić walki czy eksploracji, ale jedno jest pewne – ta gra będzie czarować wizualiami. W oczy rzuca się przede wszystkim otoczenie: bujna, szczegółowa roślinność, porośnięte bluszczem budynki czy naturalnie nierówne skały. Świetnie prezentują się także przeciwnicy, w przypadku których wyraźnie widać inspirację Dark Souls – z tą różnicą, że w Witchfire zbudowano ich ze decydowanie większej liczby polygonów. Nowa produkcja The Astronauts wykorzystuje zresztą fotogrametrię, a więc tę samą technologię, która odpowiadała za przepiękną oprawę Zaginięcia Ethana Cartera, a jej wpływ widać w każdej klatce pokazanych fragmentów rozgrywki. I to właśnie dzięki niej niezależna ekipa kilku weteranów branży z Warszawy może stworzyć strzelankę, której grafiki nie powstydziłyby się EA DICE czy id Software.

Czym jest wspomniana w powyższym akapicie fotogrametria? W uproszczeniu to technologia cyfrowego odtwarzania obiektów na podstawie zdjęć. Wymaga ona sprzętu, czasu oraz licznych podróży w poszukiwaniu odpowiednich scenerii i rekwizytów, ale finalny efekt zdecydowanie wart jest poniesionych wydatków. The Astronauts użyło fotogrametrii przy okazji Zaginięcia Ethana Cartera, a studio DICE skorzystało z tej metody, opracowując swojego pierwszego Battlefronta.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Kupiłeś/aś kiedyś grę tylko dlatego, że była ładna?

Tak
33%
Nie
67%
Zobacz inne ankiety
Gry 2020 roku, na które najbardziej czekamy – wybór redakcji
Gry 2020 roku, na które najbardziej czekamy – wybór redakcji

2020 rok zapowiada się lepiej od obecnego. W najbliższych miesiącach czekają nas premiery takich hitów jak Cyberpunk 2077, Final Fantasy VII Remake czy The Last of Us 2.

Najciekawsze polskie gry, w które zagramy w 2020 roku – wybór redakcji
Najciekawsze polskie gry, w które zagramy w 2020 roku – wybór redakcji

W 2020 roku bez wątpienia będzie głośno o Cyberpunku 2077 i Dying Light 2. Polska branża gier to jednak dużo więcej niż tylko te dwa pewniaki. Oto najciekawsze rodzime produkcje, na które również warto czekać!

Siedmiu nieśmiertelnych – tytuły z grafiką, która się nie zestarzeje
Siedmiu nieśmiertelnych – tytuły z grafiką, która się nie zestarzeje

Powroty do gier z młodości potrafią być bolesne – oprawa, która kiedyś zachwycała, dziś potrafi skutecznie odpychać. Istnieją jednak gry, które dzięki odpowiedniej stylistyce starzeją się wyjątkowo godnie, nawet dziś zachwycając.