Watch Dogs: Legion
WD Legion | Watch Dogs 3
Watch Dogs Legion to trzecia odsłona popularnego cyklu gier firmy Ubisoft. Główną nowością jest możliwość przejęcia kontroli nad niemal dowolną postacią neutralną. Akcja gry toczy się w postbrexitowym Londynie, a fabuła koncentruje się na hakerskiej grupie DedSec.
producent: Ubisoft Toronto wydawca: Ubisoft wydawca PL: Ubisoft Polska Strona oficjalna
Watch Dogs Legion to gra akcji z otwartym światem, będąca trzecią odsłoną cyklu zapoczątkowanego w 2014 roku. Tytuł został opracowany przez wewnętrzne studio firmy Ubisoft, którego siedziba mieści się w Toronto.
Najświeższe informacje i ciekawostki na temat trzeciej części serii Watch Dogs znajdziecie w naszym artykule Wszystko o Watch Dogs Legion. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.
Fabuła
Akcja Watch Dogs Legion toczy się w niedalekiej przyszłości, jakiś czas po Brexicie (opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię), który w świecie gry nastąpił 29 marca 2019 roku. Od tamtych wydarzeń kraj (jak i cały świat) diametralnie się zmienił. Postępująca automatyzacja, a także dynamiczny rozwój badań nad sztuczną inteligencją doprowadziły do dramatycznego wzrostu bezrobocia; kryptowaluty zaczynają wypierać klasyczne pieniądze.
Rząd, który w teorii powinien dbać o dobro obywateli, coraz bardziej „przykręca im śrubę”. W pewnym momencie w Londynie dochodzi do ataku bombowego, w który wrobiona zostaje doskonale znana fanom cyklu hakerska grupa DedSec. W efekcie kontrolę nad Londynem obejmuje prywatna organizacja militarna – Albion. Masowa inwigilacja i aresztowania są na porządku dziennym. Naszym celem jest znalezienie winnych tego ataku i oczyszczenie imienia DedSec, który teraz formuje swoisty ruch oporu.
Gameplay
W Watch Dogs Legion akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Widzimy tu nieco cyberpunkowe wcielenie Londynu – na niebie roi się od dronów, a ulice są monitorowane przy pomocy tysięcy kamer. Nie brakuje tu miejsc charakterystycznych, na czele z Trafalgar Square, Big Benem, Tower Bridge czy London Eye. Po metropolii możemy poruszać się pieszo lub za sterami jednego z futurystycznych pojazdów. Motorem gry są różnorodne misje, a oprócz nich rozmaite aktywności poboczne.
Przeciwników możemy eliminować zarówno w otwartej walce, jak i po cichu, przemykając za ich plecami. W przypadku Watch Dogs Legion autorzy zdecydowali, że zabijanie zostanie ograniczone. Gracze otrzymują do dyspozycji szeroki wachlarz broni, z czego mniej więcej połowa umożliwia tylko ogłuszanie adwersarzy. Otrzymujemy też różnego rodzaju gadżety – od smartfona będącego naszym podstawowym narzędziem pracy (przy jego pomocy hakujemy elektronikę bądź skanujemy obywateli oraz adwersarzy) po latające drony lub zdalnie sterowane roboty przypominające pająki.
W przeciwieństwie do poprzedniczek, Watch Dogs Legion nie posiada głównego bohatera. Zamiast tego w trakcie zabawy możemy przejąć kontrolę nad dowolną postacią neutralną, która przejawia sympatię do grupy DedSec; o ile wielu NPC-ów już na starcie chętnie nas wesprze, o tyle innych trzeba do tego przekonać, na przykład poprzez wykonywanie specjalnych zadań. W danym momencie możemy posiadać dwudziestu takich buntowników, pomiędzy którymi przełączamy się w dowolnej chwili.
Każdy potencjalny członek DedSec posiada nie tylko unikalny wygląd i osobowość, lecz również predyspozycje odzwierciedlone w jego perkach; podczas gdy jedna postać może szybciej wyjść z więzienia (o czym za chwilę), inne mogą zadawać większe obrażenia, kiedy ich żywotność spadnie do krytycznego poziomu, bądź lepiej radzić sobie z cichą eliminacją wrogów. Mieszkańcy Londynu zostali stworzeni w oparciu o kilkanaście archetypów, które wpływają na unikalne możliwości „klasy postaci” – pracownicy budowy mają dostęp do drona transportowego, a policjanci czy członkowie Albionu mogą skorzystać z ubioru swojej frakcji by przekradać się przez strzeżony teren. Nie mogło również zabraknąć szpiega wzorowanego na agencie 007.
Permadeath
W grze zaimplementowano opcjonalną mechanikę permadeath: jeśli uruchomimy grę z tym ustawieniem, to po śmierci danej postaci nie mamy możliwości, by ją wskrzesić. Niemniej, porażka nie zawsze musi kończyć się śmiercią. Czasem postać jedynie trafia do więzienia, co na jakiś czas wyłącza ją z gry; co ciekawe, możemy w skórze innej osoby wyciągając ją stamtąd legalnie lub siłą. Druga opcja daje szansę na ucieczkę; jest jednak ryzyko, że wszystko potoczy się źle i kierowany NPC zginie. Jeśli decydujemy się na granie bez opcji permadeath, nasi towarzysze trafią po prostu do więzienia.
Multiplayer
W dniu premiery w Watch Dogs Legion można grać w pojedynkę. Jakiś czas po debiucie tytuł doczekał się aktualizacji umożliwiającej wspólną zabawę maksymalnie czworga graczy. W grze znalazł się bowiem multiplayerowy tryb kooperacji, pozwalający na wspólną eksplorację Londynu i wykonywanie specjalnie przygotowanych misji.
Ostatnia modyfikacja 13 listopada 2024
Tryb gry: single / multiplayer Tryb multiplayer: Internet Liczba graczy: 1-8
Ocena użytkowników: 4,8 / 10 na podstawie 1696 głosów czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,7 / 10 na podstawie 2006 głosów czytelników.
Watch Dogs: Legion cena w dniu premiery: 219,90 PLN
Klasyfikacja PEGI Watch Dogs: Legion
Watch Dogs: Legion Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz
- 8 GB RAM
- karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X lub lepsza
- 45 GB HDD
- Windows 10 64-bit
- Zalecane:
- Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
- 8 GB RAM
- karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 480 lub lepsza
- 45 GB HDD
- Windows 10 64-bit
- Ultra:
- (4K / ray tracing) Intel Core i9-9900K 3.6 GHz / AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz
- 16 GB RAM
- karta grafiki 10 GB GeForce RTX 3080 lub lepsza
- 65 GB HDD
- Windows 10 64-bit