autor: Michał Pajda
8. Florencja. Porównujemy wielkość miast w Assassin's Creed
Spis treści
8. Florencja
- Odsłona gry: Assassin’s Creed II
- Najciekawsze miejsce warte odwiedzenia: Palazzo Vecchio
- Stopień ryzyka zwiedzania: znikomy (ale nie wymachuj bronią)
WIELKOŚĆ: 300 000 m2
Stolica Toskanii została odwzorowana w drugiej odsłonie cyklu Assassin’s Creed – przez wielu uważanej za najlepszą część serii (chociaż ja osobiście tego zdania nie podzielam). W przewodnikach znaleźć można wzmianki o tym, że Florencja jest najpiękniejszym miastem Włoch. I trzeba przyznać, że coś jest na rzeczy, o czym zresztą można się przekonać w dość prosty sposób – uruchamiając pierwszą (z trylogii włoskiej) grę o początkach jednego z najsławniejszych asasynów w historii całego bractwa, Ezio Auditore da Firenze.
Rys historyczny
Przechadzka po Florencji w 2009 roku mogła być dla wielu ogromnym szokiem (po chwili jednak okazywało się, że mocno pozytywnym). Działo się tak nie tylko ze względu fakt, że poważnym zmianom w stosunku do „jedynki” uległ gameplay. Chodziło również o umiejscowienie akcji gry – za sobą pozostawialiśmy spieczone ostrym słońcem tereny wschodnie, by zawitać do Europy z czasów jej największej świetności kulturowej – mowa o drugiej połowie XV wieku, kiedy to w duchu renesansu zaczęły powstawać nie tylko wspaniałe dzieła sztuki, ale i wynalazki (nieprzypadkowo w grze pojawia się Leonardo da Vinci).
Florencja, dla wielu ówczesnych artystów i myślicieli będąca kolebką sztuki i wynalazczości, swój rozwój zawdzięcza politycznym walkom, w wyniku których włodarzami miasta zostali Medyceusze – byli oni mecenasami światłych umysłów i swoimi bogactwami wspierali artystów oraz ich twórczość.
Ciekawe miejsca we Florencji
Piękne miasto podzielone jest na cztery dzielnice. Najważniejsza z nich to bez wątpienia San Giovanni, w obrębie której – poza posiadłością rodziny Auditore – znaleźć można wirtualny odpowiednik dawnej siedziby florenckiej rady miasta, czyli Stary Pałac (Palazzo Vecchio) usytuowany w samym centrum Florencji – na placu Piazza della Signoria.
Warty odnotowania jest fakt, że to jeden z najwyższych budynków w całym mieście – w dodatku bardzo mocno powiązany z historią głównego bohatera gry, ponieważ to tu zamordowani zostali członkowie jego rodziny. Wirtualne zwiedzanie tego miejsca jest więc średnio logiczne, przynajmniej z fabularnego punktu widzenia, ale warto tam zajrzeć podczas wędrówek po dachach. W trakcie rozwoju wydarzeń trafiamy również kilkakrotnie do jednego z najważniejszych miejsc w grze – warsztatu ikonicznego przedstawiciela renesansowego sposobu myślenia, Leonarda da Vinci.
W innych dzielnicach Florencji również nie brakuje miejsc godnych odwiedzenia – takich jak chociażby przepiękna bazylika Santa Croce w dzielnicy San Marco. Tam też znajduje się bogato zdobiona posiadłość Medyceuszów. Warto zajrzeć także do dzielnicy Santa Maria Novella – poza kolejną, równie piękną jak Santa Croce, świątynią natrafimy tu również na olbrzymie targowisko, Mercato Vecchio, które ówcześnie pełniło funkcję galerii handlowej.
CZY WIESZ, ŻE...
Leonardo był prawdziwym „człowiekiem renesansu” – o naprawdę szerokim wachlarzu zainteresowań. Świadczy o tym chociażby fakt, że znany jest on nie tylko z namalowania portretu Mony Lisy – da Vinci stworzył również m.in. prototyp czołgu i helikoptera. W fabule gry to właśnie on przygotował ukryte ostrze dla głównego bohatera. A także jego lotnię.