autor: Michał Pajda
2. Paryż. Porównujemy wielkość miast w Assassin's Creed
Spis treści
2. Paryż
- Odsłona gry: Assassin’s Creed Unity
- Najciekawsze miejsce warte odwiedzenia: katedra Notre Dame
- Stopień ryzyka zwiedzania: znikomy (zwiedzaj do woli, bo na żywo to już nie to samo)
WIELKOŚĆ: 2 440 000 m2
Bohaterem ósmej części gier z serii Assassin’s Creed – o podtytule Unity – której akcja toczy się w okresie rewolucji francuskiej, jest Paryż, stolica Francji. Istnieją tu opcje zabawy w multiplayerze, jednak – w przeciwieństwie do trybów online z poprzednich odsłon cyklu – rozgrywka w sieci skupia się na kooperacji, a nie na wzajemnej eliminacji poszczególnych graczy.
Rys historyczny
Paryż nie był przesadnie ważnym miejscem na mapie Francji – przynajmniej w czasach starożytnych, kiedy to w innych rejonach kraju znajdowały się istotniejsze ośrodki miejskie. Sytuacja ta uległa jednak zmianie, gdy w 987 roku n.e. hrabia Paryża, Hugo Kapet, koronował się i stał władcą całego kraju. Włodarze miasta inwestowali niemałe sumki w ulepszanie paryskich fortyfikacji – co pozwoliło w późniejszym czasie na rozwój duchowo-intelektualny paryżan oraz ludności przybywającej tam ze wszystkich stron kraju.
Ciekawe miejsca w Paryżu
Najważniejszym miejscem w Assassin’s Creed Unity – i to nawet nie w kontekście religijnym, a kulturowym – jest katedra Notre Dame, którą w niezniszczonej formie można podziwiać już jedynie na zdjęciach, w animacjach i w grze Ubisoftu właśnie. Na szczególną uwagę zasługuje misterna praca, jaką włożono w odwzorowanie tej świątyni. Nie jest to oczywiście projekt 1:1 budowli, którą w kwietniu ubiegłego roku zniszczył pożar. Niemniej pospacerowanie po niej i obejrzenie nieistniejącego już dachu (także stojąc na nim) to fantastyczne doświadczenie. Warto koniecznie zwiedzić Notre Dame – od zewnątrz i wewnątrz – ponieważ proces projektowania, a następnie tworzenia modelu budowli zajął niemal dwa lata i to widać.
Poza katedrą wypada obejrzeć Luwr (w grze można przemierzać jego korytarze bez towarzystwa tłumu turystów), pałac Tuileries czy Bastylię.
CZY WIESZ, ŻE...
Grę przez ograniczony czas można było dostać za darmo – Ubisoft udostępnił ją w kwietniu 2019 roku bez pobierania opłat, oddając tym samym hołd katedrze Notre Dame, olbrzymią część dachu której strawił wtedy pożar. Ponadto Ubisoft zdecydował się na wsparcie finansowe odbudowy katedry – na ten cel przeznaczył aż 500 tysięcy euro.