autor: Michał Pajda
7. Aleksandria. Porównujemy wielkość miast w Assassin's Creed
Spis treści
7. Aleksandria
- Odsłona gry: Assassin’s Creed Origins
- Najciekawsze miejsce warte odwiedzenia: latarnia morska na Faros
- Stopień ryzyka zwiedzania: wysoki (unikaj strażników i miej broń w pogotowiu)
WIELKOŚĆ: 920 000 m2
Jedna z największych metropolii egipskich, Aleksandria, leży u wybrzeża Morza Śródziemnego. Niemal od zawsze w historii cywilizowanego świata uznawana była za jedno z ważniejszych miast kulturowo-handlowych na naszym globie. To tu znajdowała się największa na Ziemi biblioteka, częściowo spalona podczas wyprawy Juliusza Cezara do Egiptu.
Rys historyczny
Najważniejszą ciekawostką dotyczącą Aleksandrii jest fakt, że była ona oficjalną stolicą Egiptu – ustanowiona nią została za czasów panowania Ptolemeusza I Sotera (czyli na trzy setki lat przed narodzinami Chrystusa). Warto również nadmienić, że na fladze aleksandryjskiej znajduje się latarnia morska z wyspy Faros (przynależnej do Aleksandrii, a w przeszłości połączonej ze stałym lądem groblą) – symbol upamiętniający jeden z cudów świata starożytnego, który zbudowano na polecenie wspomnianego wyżej władcy.
Ciekawe miejsca w Aleksandrii
Przechadzając się po wirtualnej Aleksandrii w Assassin’s Creed Origins, nie można pominąć dwóch miejsc, o których wspomniałem powyżej. Chodzi oczywiście o Bibliotekę Aleksandryjską, którą – z uwagi na jej rozmiary – trudno przegapić. Zresztą... i tak prowadzi do niej misja fabularna – a gdy już pojawimy się w środku, warto troszkę pomyszkować. Wielu graczy, szczególnie młodszych, zaskoczyć może brak książek na półkach – zamiast nich na specjalnych regałach kurzą się zwoje. Jak wiele ich było? W trakcie wspomnianego pożaru według różnych źródeł spłonęło ich od 40 tysięcy do nawet 400 tysięcy! Dobrze jest też odwiedzić wyspę Faros, na której znajduje się monumentalna latarnia morska. Ale nie taka jak w Mrzeżynie czy na innym Helu, tylko potężna i dostojna budowla, przy której każdy statek – nawet dzisiejsze wycieczkowce – zdaje się być zaledwie małą łajbą.
CZY WIESZ, ŻE...
Aleksandrię założył... nie kto inny, tylko Aleksander III Macedoński zwany również „Wielkim”. Ten sam, który – według Wincentego Kadłubka – najechał na kraj Lechitów (Polskę) i zajął tereny Śląska i Małopolski. Został jednak wyparty z naszych ziem podstępem przez fortel zastosowany przez Leszka I. Tę wersję historii podważają jednak inni dziejopisarze z Janem Długoszem na czele.