autor: Michał Pajda
5. Ateny. Porównujemy wielkość miast w Assassin's Creed
Spis treści
5. Ateny
- Odsłona gry: Assassin’s Creed Odyssey
- Najciekawsze miejsce warte odwiedzenia: Partenon
- Stopień ryzyka zwiedzania: znikomy (to miejsce święte, więc zachowuj się godnie!)
WIELKOŚĆ: 1 100 000 m2
Ateny to nie tylko jedno z największych miast greckich, ale i stolica Attyki – centralnego regionu na mapie świata Assassin’s Creed Odyssey. Prędzej czy później gracz trafia tam w sandałach Alexiosa lub Kassandry. Zanim jednak wda się w utarczki polityczne i opowie po stronie Sparty lub Aten, powinien pospacerować ulicami tego pięknego miasta, które odwzorowano z architektoniczną starannością historyczną, z jakiej znany jest Ubisoft.
Rys historyczny
W antycznej Grecji system polityczny wyglądał nieco inaczej niż w dzisiejszych czasach. Każdy z większych ośrodków aglomeracyjnych funkcjonował na zasadach polis – małych jednostek quasi-państwowych, które w sposób autonomiczny ustanawiały własne prawa, często w oparciu o kulturę i tradycję regionu oraz przekonania władcy. To właśnie w Atenach powstał jeden z najbardziej sprawiedliwych i ludzkich systemów politycznych ówczesnego świata – demokracja ateńska. Funkcjonowała ona w oparciu o rządy większości (dlatego w społeczeństwie bardzo mocno zaszczepione było przeświadczenie, że jednostka może dużo – i powinna dużo), kładąc w dodatku nacisk na nieprzywiązywanie się urzędników do własnych posad.
P.S. Żeby nie było zbyt pięknie, prawa głosu w Atenach nie mieli niewolnicy, dzieci, kobiety i obcokrajowcy. To się nazywa równość.
Ciekawe miejsca w Atenach
Pięknych miejsc wartych zwiedzenia jest w Atenach z Assassin’s Creed Odyssey wiele – szczególnie gdy dysponuje się sprzętem, który jest w stanie zaserwować przygody Alexiosa (lub Kassandry) w najwyższych ustawieniach graficznych. Wtedy dopiero jest co podziwiać w grze stworzonej przez Ubisoft i można autentycznie się zatracić, spacerując ulicami miast, przyglądając się wszelkim detalom (jak chociażby freskom świątynnym) i korzystając z wbudowanego w grę trybu fotograficznego.
W czasie przemierzania kolejnych uliczek Aten nie można pominąć charakterystycznych elementów architektonicznych miasta, takich jak chociażby teatr Dionizosa, po którym do czasów współczesnych ostały się wyłącznie ruiny, czy odeon Peryklesa – również poświęcony występom scenicznym i muzycznym, który także dziś już nie istnieje. Po drodze można zahaczyć o agorę, będącą miejscem spotkań towarzysko-dyskusyjnych w centrum miasta, by na końcu wycieczki skierować swe kroki w stronę Partenonu, przepięknej świątyni z V wieku przed Chrystusem. Jej najważniejszym elementem, poza fantastycznymi malowidłami, jest figura Ateny – patronki miasta, której poświęcona została owa budowla. Olbrzymia rzeźba to dzieło Fidiasza, którego spotkamy w trakcie rozgrywki.
CZY WIESZ, ŻE...
W sumie to nic nie wiesz? Tak przynajmniej twierdził Sokrates, którego jedno z najbardziej popularnych powiedzonek brzmi: „Wiem, że nic nie wiem”. Filozof ten mieszkał poza murami Aten, ale w ich bezpośredniej okolicy, dlatego też często podczas misji ateńskich natrafiamy na niego właśnie w stolicy Attyki.