Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 26 lutego 2015, 16:05

autor: Luc

„Stworzenie Godus zajmie nam od pięciu do siedmiu miesięcy”. Nietrafione prognozy i wydumane obietnice

Spis treści

„Stworzenie Godus zajmie nam od pięciu do siedmiu miesięcy”

Stworzenie Godus zajmie nam od pięciu do siedmiu miesięcy, ale jeżeli otrzymamy więcej środków niż potrzebujemy, wykorzystamy to, aby dodać kilka nowych funkcji oraz wprowadzić produkcję na inne platformy. A to może dodać odrobiny czasu do całego procesu. – opis gry Godus na oficjalnej stronie kampanii na Kickstarterze.

Boski potencjał i masa niespełnionych obietnic – oto Godus w skrócie. - 2015-02-26
Boski potencjał i masa niespełnionych obietnic – oto Godus w skrócie.

Do postaci Petera Molyneux będziemy w tym zestawieniu wracać jeszcze wielokrotnie. Godus – w założeniu gra szalenie innowacyjna, stawiająca na niewidziane nigdzie wcześniej rozwiązania i łamiąca wszelkie dotychczasowe bariery. W teorii częściowo wzorowana na poprzednich produkcjach Petera, w efekcie końcowym miała łączyć ich najlepsze cechy i dać nam coś, o czym jeszcze przez długie lata będziemy mówili. Godus faktycznie zapamiętają wszyscy, ale niekoniecznie pozytywnie. Produkcja, która zebrała w roku 2012 na Kickstarterze ponad 500 tysięcy dolarów, teoretycznie pojawiła się w wersji free-to-play jakiś czas temu na systemie Android i iOS, ale prezentuje się ona miernie w porównaniu do tego, co Molyneux i pozostali członkowie 22cans obiecali podczas kampanii.

Po pierwsze – gra miała zostać wydana w wersji na PC i innych platformach już w ciągu od pięciu do siedmiu miesięcy po zakończeniu zbiórki. Pierwotny plan zakładał więc, że wszyscy już w okolicach czerwca 2013 roku będziemy zagrywali się w kolejny hit. Tymczasem gra na komputery stacjonarne nie pojawiła się do dziś i na dobrą sprawę nie wiadomo, kiedy możemy się jej spodziewać. Kwestia numer dwa – multiplayer. Zapowiadany jako „ekscytujący i przełomowy”, może ostatecznie pojawić się w mocno okrojonej formie. Wieści na ten temat przekazał światu kilkanaście dni temu Konrad Naszyński, jeden z niedawno zatrudnionych przez 22cans designerów, wyrażając jednocześnie swoją opinię na temat całego projektu. Naszyński wraz z zespołem zatrudnionym do przeprojektowania tytułu podkreślał, iż już sam trzon gry uniemożliwiał zrealizowanie wielu z obietnic złożonych podczas Kickstartera. Produkcja na pecety nie ma jego zdaniem świetlanej przyszłości (choć zaznacza, że wciąż jest dobrej myśli). Czarę goryczy przelało jednak wideo, które obiegło sieć w tym samym momencie, co wywiad z Naszyńskim. Na filmie trzech pracowników 22cans krótko przedstawia obecną sytuację projektu. Jednym z nich jest Molyneux, który mówi wprost, że w przypadku Godus już na starcie podjął kilka złych decyzji. Miło, że uświadomił to sobie w dwa lata po fakcie.

Wspominaliśmy, że Molyneux myśli już o kolejnym projekcie?

Siedmiu wspaniałych – bez nich branża gier nie byłaby taka sama
Siedmiu wspaniałych – bez nich branża gier nie byłaby taka sama

Gdyby zabrakło tych wizjonerów, nasze hobby nie byłoby tym, czym jest dzisiaj. Wybraliśmy siedem najważniejszych osób, którym zawdzięczamy obecny stan elektronicznej rozrywki.