Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 20 lipca 2017, 17:36

Miasto Khorinis – wakacje nad morzem. 14 miast z gier, które trzeba zwiedzić w wakacje

Spis treści

Miasto Khorinis – wakacje nad morzem

Znudził Wam się Rewal, a plaże we Władysławowie rozbudzają w Was mordercze instynkty? Skorzystajcie z naszej oferty i odwiedźcie niesamowite miasto Khorinis! To jedna z najbogatszych miejscowości w Królestwie Myrtany, a dzięki zróżnicowanym atrakcjom ten wypoczynek na długo zapadnie Wam w pamięć.

Historia

KHORINIS W PUNKTACH:
  1. Gra: seria Gothic
  2. Liczba mieszkańców: około tysiąca
  3. Waluta: bryłki magicznej rudy i złoto
  4. Zabytki i atrakcje: Plac Wisielców, Górna Dzielnica, Dolne Miasto
  5. Sławne postacie: Diego, Lord Hagen, Lord Andre
  6. Lokalne przysmaki: gin dla bogatych i darmowe piwo dla biednych
  7. Zagrożenia: kradzieże i rozboje

Portowe miasto rozwinęło się w czasach, gdy nad malowniczą wyspą, nieopodal samej miejscowości unosiła się magiczna bariera. Do portu każdego dnia przybijały przeładowane towarami kupieckie statki, a handlarze bogacili się, tworząc nowobogackie warstwy społeczeństwa. Gospodarka Khorinis najwyraźniej nigdy nie cechowała się szczególną logiką, dlatego jej rozwój datuje się przede wszystkim na czasy, w których większość kopalni wyspy była szczelnie zamknięta pod kopułą.

Rozwojowi turystyki sprzyjał jednak fakt, że ktokolwiek przeszedł przez barierę, nie mógł już jej przekroczyć w drugą stronę. Dzięki temu podróżnicy nigdy nie opuszczali wyspy, a wyspiarze mogli się chwalić, że co jak co, ale klienta potrafią zatrzymać na stałe.

Sytuacja miasta zmieniła się diametralnie po zniesieniu bariery – z miejsca o wysokim znaczeniu strategicznym pozostała podupadła, niepotrzebna nikomu osada. Wyczerpały się rudy, a do miasta napłynęły fale rzezimieszków. Próby uratowania sytuacji jedynie zaogniły konflikt, stopniowo pogrążając Khorinis w chaosie.

Atrakcje

Choć miasto lata swojej świetności ma już za sobą, wciąż potrafi zadziwić i zainteresować. Szczególną popularnością cieszą się spacery po Górnej Dzielnicy – to zamknięta i najbogatsza część miejscowości, w której żyją najszacowniejsi obywatele z nosem wycelowanym w niebo. Wyjątkowej uwadze polecamy tamtejszy ratusz otoczy zadbanym ogrodem, jak również pomnik na część pomieszkujących tu paladynów.

Zakupy zrobicie natomiast w Dolnym Mieście – dzielnicy mistrzów i czeladników, a także zwyczajnych mieszczan. To tutaj rozmaici rzemieślnicy wytwarzają i sprzedają swoje nierzadko piękne oraz wyjątkowe towary i to właśnie tutaj kwitnie – pomimo ogólnego pogorszenia się sytuacji miasta – kultura i handel.

W centrum znajdziecie Plac Świątynny, gdzie oprócz religijnych uniesień zakosztujecie lokalnych specjałów w Gospodzie pod Tłustym Cielaczkiem. Ci, którzy nie chcą płacić za posiłek i gin, powinni zajrzeć na Plac Wisielców. Choć ludzi się tu już nie wiesza, plac i tak odwiedzają liczne tłumy, a to za sprawą za darmo rozlewanego piwa. Jeśli w końcu poczujecie zmęczenie, polecamy na chwilę usiąść i przyjrzeć się spacerującym mieszkańcom. To, co rzuca się w oczy, to ich szczególny sposób chodzenia, zupełnie tak, jakby zostali wyrzeźbieni z drewna.

Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski

Redaktor naczelny GRYOnline.pl, związany z serwisem od końca 2016 roku. Początkowo pracował w dziale poradników, a później mu szefował, z czasem został redaktorem prowadzącym Gamepressure, anglojęzycznego projektu adresowanego na Zachód, aby w końcu objąć sprawowaną obecnie funkcję. W przeszłości recenzent i krytyk literacki, publikował prace o literaturze, kulturze, a nawet teatrze w wielu humanistycznych pismach oraz portalach, m.in. Miesięczniku Znak czy Popmodernie. Studiował krytykę literacką i literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lubi stare gry, city-buildery i RPG-i, w tym również japońskie. Wydaje ogromne pieniądze na części do komputera. Poza pracą oraz grami trenuje tenisa i okazyjnie pełni funkcję wolontariusza Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Które z wymienionych miast najbardziej chcesz odwiedzić?

Rapture (BioShock)
7,2%
Tristram (Diablo)
2,2%
Midgar (Final Fantasy VII)
4,8%
Biała Grań (Skyrim)
3,8%
City 17 (Half-Life 2)
2,1%
Lordaeron (WarCraft)
2,1%
Los Santos (GTA)
9,2%
Novigrad (Wiedźmin)
26,7%
New Vegas (Fallout)
3,1%
Khorinis (Gothic)
12,5%
Cytadela (Mass Effect)
12,3%
Raccoon City (Resident Evil)
2,4%
Dunwall (Dishonored)
3,5%
Columbia (BioShock)
8,2%
Zobacz inne ankiety
Gdzie na urlop? Najlepsze wakacje tylko w światach z gier!
Gdzie na urlop? Najlepsze wakacje tylko w światach z gier!

Lato jeszcze trwa i wielu marzy o niezwykłym urlopie. Zapraszamy do zapoznania się z listą dwunastu niezwykłych celów podróży, dzięki którym wakacje okażą się niezapomniane. Uwaga – all inclusive niedostępne!

Lewandowski, Mila Kunis i Neymar - sławni ludzie, którzy grają w gry
Lewandowski, Mila Kunis i Neymar - sławni ludzie, którzy grają w gry

Czytacie plotkarskie portale? Ja nie. Ale na potrzeby tego artykułu poczytałem je. Doceńcie poświęcenie, ponieważ z miliarda skandali, zdrad i krzywdzących plotek, którymi karmi się internet, wyłowiłem te gwiazdy, które grają w gry.

GTA 6: San Domierz? 8 gier, których akcja powinna toczyć się w Polsce
GTA 6: San Domierz? 8 gier, których akcja powinna toczyć się w Polsce

Większość gier wideo dzieje się w kosmicznej lub quasi-średniowiecznej Nibylandii. Poza nimi jest tylko Ameryka, Japonia, Rosja i ewentualnie Czarnobyl. A przecież takie kraje jak Polska aż się proszą, by osadzać w nich gry AAA ze znanych serii.