Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 20 lipca 2017, 17:36

City 17 – swojskie wakacje na Wschodzie. 14 miast z gier, które trzeba zwiedzić w wakacje

Spis treści

City 17 – swojskie wakacje na Wschodzie

Wschód również ma swoje powody do dumy. Rozległe miasto w niedookreślonym kraju na wschodzie Europy jest tego przykładem. Utrzymane w typowej dla tej części globu stylistyce City 17 charakteryzuje się dobrze znaną Polakom architekturą; ciężką i siermiężną, ale jednocześnie swojską i na swój sposób klimatyczną. Turyści odnajdą tu wiele przenikających się wzajemnie stylów, od sowieckiego modernizmu na przedwojennym neoklasycyzmie kończąc. Władze miasta – szacowny, wielokulturowy Kombinat – doskonale wiedzą, czego potrzebują wymagający mieszkańcy, dlatego na ulicach umieścili ekrany holograficzne, na których emituje się programy rozrywkowe.

Historia

CITY 17 W PUNKTACH:
  1. Gra: Half-Life 2, Half-Lif 2: Episode One
  2. Ludność: kilkaset tysięcy
  3. Waluta: praca za darmo
  4. Zabytki i atrakcje: stacja kolejowa, postsowiecka architektura, Cytadela, budowle Kombinatu
  5. Sławne postacie: Gordon Freeman (raczej małomówny), Wallace Breen (raczej nieprzyjemny), Alyx Vance (raczej ładna)
  6. Lokalne przysmaki: stek z kosmicznego kraba
  7. Zagrożenia: wszelkiej maści kosmici, służby Kombinatu, systemy obronne

City 17 w formie takiej, jaką znamy dzisiaj, prawdopodobnie powstało po tzw. siedmiogodzinnej wojnie. W wyniku nierozważnych eksperymentów ludzkość otworzyła międzywymiarowe portale, a Ziemię zalały obce formy życia Xen. Szukający ratunku ludzie zgromadzili się w miastach, za murami pozostawiając ciągnące się po horyzont nieużytki, opuszczone i jałowe ziemie.

Wraz z Xen na Ziemię przybył Kombinat, międzygalaktyczna, inteligentna rasa, który złamała wszelki opór ziemskich wojsk i rządów w zaledwie 7 godzin. Kombinat za swą siedzibę obrał właśnie City 17, a wśród starych, sowieckich kamienic wyrosły strzeliste, stalowe drapacze chmur.

Cytadela – gmach Kombinatu – góruje nad niską zabudową rozległego miasta City 17. To w niej właśnie rezyduje administrator Ziemi, mianowany przez Kombinat przywódca ludzkości i reprezentant jej interesów. Wallace Breen był niegdyś administratorem kompleksu badawczego Black Mesa.

Atrakcje

City 17, choć pozornie szare i nijakie, ma w sobie ukrytą europejską duszę. Grubo ciosane gmachy domostw i ulice zastawione ładami stanowią nie lada atrakcję dla turystów z krajów zachodnich. Wielkie kamienice, jak to często bywa na przykład w Polsce, zostały wybudowane obok siebie, ściana w ścianę, wyznaczając linie ulic i chodników. Kable dostarczające prąd i telewizję prowizorycznie rozpięto między gmachami. Liczne kawiarenki i sklepy z żywnością dopełniają wrażenia.

Nad dachami z czerwonej dachówki górują potężne drapacze chmur Kombinatu. Stworzone z szczególnie trwałego metalu niewiadomego pochodzenia budowle tej frakcji zdecydowanie odróżniają się od tła: są spiczaste i „ostre”, a przy tym również ruchome. Architektura Kombinatu potrafi się rozrastać, przestawiać ściany i szybko tworzyć nowe budynki.

Najbardziej rzucającym się w oczy punktem City 17 jest oczywiście Cytadela – wysoka na dokładnie 3027 metrów wieża z metalu, w której rezyduje administrator Ziemi. Ten cud techniki zdecydowanie wyróżnia się na tle niskawych kamieniczek. Innym znaczącym miejscem jest stacja kolejowa utrzymana w duchu starych posowieckich kolei państwowych. To właśnie tutaj każdy turysta i nowo przybyły mieszkaniec witany jest komunikatem Wallace’a Breena: „Witaj. Witaj w City 17”.

Czy wiesz, że...

City 17 zaprojektował Viktor Antonov, bułgarski artysta i dyrektor artystyczny mający swój udział nie tylko w pracach nad Half-Life 2, ale również nad Dishonored. To on wymyślił wschodnie City 17, a także styl i technikę zaawansowanej frakcji Kombinatu. Uważa się, że artysta oparł City 17 na Sofii, stolicy Bułgarii i swoim rodzinnym mieście.

Jego dzieła rozpoznacie również w Dishonored. Trawiona przez plagę szczurów steampunkowa metropolia przywodząca na myśl Londyn lub Edynburg robi ogromne wrażenie. Antonov uczestniczył w projektowaniu Fallouta 4 i Dooma oraz charakterystycznego filmu Renesans z 2006 roku. Artysta po pracy dla Valve, a później Bethesdy rozstał się z dużymi firmami i powrócił na scenę indie. Obecnie pracuje w Darewise Entertainment nad projektem ROKH, będącym sandboksowym survivalem z akcją osadzoną na Marsie.

Maciej Pawlikowski

Maciej Pawlikowski

Redaktor naczelny GRYOnline.pl, związany z serwisem od końca 2016 roku. Początkowo pracował w dziale poradników, a później mu szefował, z czasem został redaktorem prowadzącym Gamepressure, anglojęzycznego projektu adresowanego na Zachód, aby w końcu objąć sprawowaną obecnie funkcję. W przeszłości recenzent i krytyk literacki, publikował prace o literaturze, kulturze, a nawet teatrze w wielu humanistycznych pismach oraz portalach, m.in. Miesięczniku Znak czy Popmodernie. Studiował krytykę literacką i literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lubi stare gry, city-buildery i RPG-i, w tym również japońskie. Wydaje ogromne pieniądze na części do komputera. Poza pracą oraz grami trenuje tenisa i okazyjnie pełni funkcję wolontariusza Pokojowego Patrolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Które z wymienionych miast najbardziej chcesz odwiedzić?

Rapture (BioShock)
7,2%
Tristram (Diablo)
2,2%
Midgar (Final Fantasy VII)
4,8%
Biała Grań (Skyrim)
3,8%
City 17 (Half-Life 2)
2,1%
Lordaeron (WarCraft)
2,1%
Los Santos (GTA)
9,2%
Novigrad (Wiedźmin)
26,7%
New Vegas (Fallout)
3,1%
Khorinis (Gothic)
12,5%
Cytadela (Mass Effect)
12,3%
Raccoon City (Resident Evil)
2,4%
Dunwall (Dishonored)
3,5%
Columbia (BioShock)
8,2%
Zobacz inne ankiety
Gdzie na urlop? Najlepsze wakacje tylko w światach z gier!
Gdzie na urlop? Najlepsze wakacje tylko w światach z gier!

Lato jeszcze trwa i wielu marzy o niezwykłym urlopie. Zapraszamy do zapoznania się z listą dwunastu niezwykłych celów podróży, dzięki którym wakacje okażą się niezapomniane. Uwaga – all inclusive niedostępne!

Lewandowski, Mila Kunis i Neymar - sławni ludzie, którzy grają w gry
Lewandowski, Mila Kunis i Neymar - sławni ludzie, którzy grają w gry

Czytacie plotkarskie portale? Ja nie. Ale na potrzeby tego artykułu poczytałem je. Doceńcie poświęcenie, ponieważ z miliarda skandali, zdrad i krzywdzących plotek, którymi karmi się internet, wyłowiłem te gwiazdy, które grają w gry.

GTA 6: San Domierz? 8 gier, których akcja powinna toczyć się w Polsce
GTA 6: San Domierz? 8 gier, których akcja powinna toczyć się w Polsce

Większość gier wideo dzieje się w kosmicznej lub quasi-średniowiecznej Nibylandii. Poza nimi jest tylko Ameryka, Japonia, Rosja i ewentualnie Czarnobyl. A przecież takie kraje jak Polska aż się proszą, by osadzać w nich gry AAA ze znanych serii.