Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 czerwca 2020, 11:31

Antykapitalistyczny Assassin’s Creed: Syndicate. 11 gier z przekazem, którego nie zauważyliście

Spis treści

Antykapitalistyczny Assassin’s Creed: Syndicate

Akcja gry Assassin’s Creed: Syndicate rozgrywa się podczas okresu rewolucji przemysłowej w Londynie, co pozwoliło na umieszczenie w niej paru akcentów antykapitalistycznych. Osobną sprawą jest to, czy wynikało to po prostu z takiego, a nie innego settingu gry, czy twórcy rzeczywiście chcieli zwrócić naszą uwagę na ciemne strony tego systemu ekonomicznego – a tych w Syndicate nie zabrakło.

Zacznijmy od chyba najbardziej szokującego na pierwszy rzut oka obrazu, jakim są pracujące dzieci w fabrykach. Zmuszone przez biedę i swoje pochodzenie z najniższych warstw społecznych przyczyniają się do powielania bogactwa tych, którzy już i tak są bogaci. Często zajmujemy się wyzwalanie dzieciaków spod tego jarzma, a więc uderzamy w kapitalizm bezpośrednio tam, gdzie wydaje się najbardziej okrutny.

Zostało jeszcze 56% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie
Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie

Wojna nigdy się nie zmienia, ale jej postrzeganie przez gry wideo owszem. Oto dziewięć produkcji, które z tematyką konfliktów zbrojnych rozprawiają się nieszablonowo - nie zawsze zachęcając gracza do bezrefleksyjnej przemocy.

Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych
Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych

Gry komputerowe to w dużej części gry wojenne. Jak więc ukazać w rozrywkowym medium tak ponury i tragiczny temat? Świat gier całkiem dobrze sobie z tym radzi, naśladując po części świat filmu.