Star Wars Outlaws: Jak grać w kesselskiego sabaka? Star Wars Outlaws poradnik, solucja
Kesselski sabak to gra karciana pełniąca rolę rozbudowanej mini-gry w świecie Star Wars Outlaws. Na tej stronie opisaliśmy jak grać w kesselskiego sabaka, jak działają poszczególne karty i żetony sztuczek.
Ostatnia aktualizacja: 11 września 2024
Kesselski sabak to najbardziej rozbudowana mini-gra w Star Wars Outlaws - hazardowa karcianka, w którą gra wielu mieszkańców odwiedzanych przez was miast. W sabaka możecie zagrać przy dedykowanych stołach, na jakie natraficie w niemal każdej osadzie - choć musicie zapłacić by dołączyć do gry, zwycięstwo nagrodzi was znaczną ilością pieniędzy. Pierwsze zwycięstwo przy każdym stole przyniesie wam również unikatową nagrodę. Na tej stronie opisaliśmy jak grać w sabaka, jakie są zasady gry, jak działają poszczególne karty i żetony sztuczek.
- Podstawowe założenia gry
- Talie i rodzaje kart
- Wartość kart
- Żetony
- Żetony sztuczek
- Oszukiwanie
- Przebieg rozgrywki
Podstawowe założenia gry
Kesselski sabak to gra karciana dla czterech osób. Celem gry jest zdobycie pary identycznych kart o jak najmniejszej wartości. Każdy gracz na początku rundy otrzymuje dwie karty, przy których może pozostać lub inwestować żetony (co gra nazywa zapłaceniem podatku) by dobierać potencjalnie lepsze karty. Pod koniec rundy gracz z najlepszą parą kart odzyskuje wszystkie zainwestowane przez siebie żetony, zaś pozostali gracze tracą je i muszą dopłacić dodatkową karę. Gracz, który zakończy rundę bez żetonów zostaje wyeliminowany z gry. Zwycięża ostatni gracz, który pozostanie przy stole.
Talie i rodzaje kart
Każdy gracz ma dwie talie kart - żółtą i czerwoną. Na ręce można zawsze mieć tylko jedną żółtą i jedną czerwoną kartę. Talie są identyczne i składają się z następujących kart:
- Karty numeryczne - podstawowe karty z wartością od 1 do 6. W każdej talii znajdują się po trzy karty każdej numeracji (trzy trójki, trzy szóstki, itd.)
- Karty oszusta - specjalne karty z nadrukiem kości. Na końcu rundy za każdą trzymaną kartę oszusta gracz rzuca dwiema kośćmi. Następnie gracz wybiera jedną z kości - trzymana karta oszusta przybiera wartość wyrzuconą na tej kości. W każdej talii znajdują się trzy karty oszusta.
- Karty sylopu - specjalne karty z nadrukiem kompasu. Na końcu rundy trzymana karta sylopu przybiera wartość drugiej trzymanej karty, gwarantując sabaka. W każdej talii znajduje się jedna karta sylopu.
Wartość kart
Pod koniec rundy obie trzymane przez gracza karty są jego ostateczną ręką, a ich wartość decyduje o zwycięstwie lub porażce. Zasadą, jaką warto zapamiętać jest to, że im niższa numeracja, tym lepsza jest ręka. Wartość poszczególnych rąk, od najlepszej do najgorszej, wygląda tak:
- Czysty sabak - para sylopów, najlepsza ręka w grze.
- Sabak - para kart o tej samej numeracji. Im niższa numeracja, tym lepiej, np. para dwójek jest lepsza od pary czwórek.
- Brak sabaka - para kart o różnej numeracji. Im niższa różnica między kartami, tym lepiej, np. piątka i dwójka (różnica wynosi 3) jest lepsza od szóstki i jedynki (różnica wynosi 5).
Dowolny sabak jest zawsze lepszy od braku sabaka - np. para szóstek zawsze wygrywa z jedynką i dwójką.
Żetony
Każdy gracz rozpoczyna grę z identyczną ilością żetonów, które reprezentują pieniądze - im więcej, tym dłużej trwa gra. Przy każdym stole gra się z inną ilością żetonów. Celem rozgrywki jest zatrzymanie przy sobie żetonów i niedopuszczenie do bankructwa, zmuszając innych graczy do utraty swoich żetonów.
Dobranie karty podczas tury kosztuje jeden żeton - zostaje on zainwestowany. Jeśli gracz postanowi nie dobierać nowej karty lub nie stać go na inwestycję, nie musi inwestować. Pod koniec rundy gracz z najlepszą ręką odzyskuje wszystkie żetony, jakie zainwestował w tej rundzie. Pozostali gracze tracą zainwestowane żetony i muszą dopłacić dodatkową karę - jeden żeton jeśli mieli sabaka lub ilość żetonów równą różnicy między ich kartami jeśli nie mieli sabaka.
Żetony sztuczek
Podczas rozgrywki każdy gracz posiada trzy żetony sztuczek (nie są one związane ze zwykłymi żetonami), których może użyć na początku swojej tury. Wybiera się je na początku rozgrywki. Każdego żetonu można użyć tylko raz podczas danej rozgrywki oraz można użyć tylko jednego żetonu na turę. Żetony mają rozmaite efekty, np. możliwość dobrania karty za darmo, zmuszenie innych graczy do natychmiastowego zainwestowania żetonów lub natychmiastowe odzyskanie zainwestowanych przez siebie żetonów.
Nowe żetony sztuczek można znajdować w świecie gry poprzez eksplorację, zakupy, mini-gry, itp. Na dalszych planetach przeciwnicy mają dostęp do potężniejszych żetonów, więc ulepszajcie swoją kolekcję na bieżąco by dotrzymać im kroku.
Oszukiwanie
Podczas tury gracza Kay może podjąć próbę oszukiwania, np. wysłanie Nixa by podejrzał karty przeciwnika. Udane, niezauważone oszustwo wymaga zaliczenia krótkiego QTE. Porażka sprawi, że inni gracze zrobią się bardziej podejrzliwi i będziecie musieli wygadać się z kłopotów. Jeśli inni gracze odkryją, że Kay oszukuje, gra zakończy się. Kay otrzyma zakaz gry przy tym stole - będziecie musieli odczekać dość długo zanim odzyskacie możliwość grania w tym miejscu. Różne metody oszustwa możecie zdobyć w formie umiejętności eksperckich.
Przebieg rozgrywki
Oto bardziej szczegółowy opis kompletnej rozgrywki w sabaka:
- Każda runda składa się z trzech tur. Na początku rundy każdy gracz otrzymuje dwie karty - jedną żółtą i jedną czerwoną.
- Podczas swojej tury gracz może opcjonalnie zagrać jeden żeton sztuczki. Następnie musi dokonać wyboru - nie robić nic lub zainwestować żeton i dobrać nową kartę z żółtej lub czerwonej talii. Jeśli gracz dobierze kartę, ma on w dłoni dwie karty tego samego koloru - musi wybrać jedną z tych kart i odrzucić ją.
- Runda kończy się po trzech turach lub jeśli żaden gracz nie dobrał karty podczas tej tury. Gracze porównują trzymane karty - Ci trzymający karty oszustwa muszą rzucić kośćmi by ustalić ich wartość.
- Gracz z najlepszą ręką odzyskuje swoje zainwestowane żetony. Pozostali gracze tracą zainwestowane żetony i dopłacają karę. Jeśli na pierwszym miejscu dochodzi do remisu, np. dwóch graczy ma czystego sabaka, wszyscy remisujący gracze odzyskują zainwestowane żetony. Gracze, którzy kończą rundę nie posiadając żadnych żetonów zostają wyeliminowani.
- Gra kończy się, gdy przy stole pozostanie tylko jeden gracz. Ten gracz zwycięża całą rozgrywkę.