Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Frostpunk 2 - poradnik do gry

Frostpunk 2 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Frostpunk 2: Porady na start Frostpunk 2 poradnik, porady

Frostpunk 2 może okazać się problematyczny nawet dla weteranów pierwszej części serii. Na tej stronie poradnika znajdziecie kilka przydatnych porad, które powinny ułatwić wam początkowe godziny spędzone z grą.

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2024

Mechaniki Frostpunk 2 różnią się nieco od tych z pierwszej części serii, dlatego więc rozpoczynając grę nawet weterani mogą być lekko zagubieni. Na tej stronie poradnika znajdziecie kilka porad, które pomogą Wam rozpocząć przygodę z grą i zbudować samowystarczalne miasto.

Zawsze coś róbcie

Starajcie się nigdy nie marnować czasu - w grze zawsze jest coś do zrobienia. Przede wszystkim powinniście zawsze prowadzić badania i głosowania gdy tylko skończą się poprzednie. Jeśli macie nadmiar siły roboczej, rozkażcie im łamać lód w kierunku nowych zasobów lub wokół dzielnic, by zrobić miejsce na ich powiększenie.

Korzystajcie z aktywnej pauzy

Gra pozwala wam w dowolnej chwili zatrzymywać lub przyspieszać upływ czasu. Możecie wtedy swobodnie wykonywać wszystkie dostępne czynności - budować, pracować nad drzewkiem badań, itp. Zawsze korzystajcie z aktywnej pauzy kiedy macie zamiar coś zrobić - możecie przyspieszać czas kiedy musicie na coś poczekać.

Często zapisujcie grę w oddzielnych slotach

Frostpunk 2 to gra, w której konsekwencje błędów nastać mogą dopiero po wielu godzinach. Często zapisujcie grę w oddzielnych slotach by móc cofać się do wcześniejszego okresu gry w razie katastroficznych problemów. Zapisy przydadzą się również podczas podejmowania decyzji - gra nie pozwala wam podejrzeć sytuacji w mieście oraz ilości posiadanych zasobów gdy podejmujecie najcięższe decyzje, więc w razie błędu lub miskalkulacji możecie nieco się cofnąć.

Zabezpieczcie zewnętrzne źródła surowców

Znajdujące się na terenie miasta źródła surowców są ograniczone. Z biegiem rozgrywki zostaną one wyczerpane - choć znajdziecie tam także nieskończone źródła surowców, ich eksploatacja wymaga budynku, który odblokujecie tylko na jednej ścieżce gry. Bardzo istotnym jest zatem eksploracja terytorium poza miastem - budujcie dzielnice logistyczne i wysyłajcie zwiadowców na ekspedycje by odnaleźć zasoby, rdzenie, ludzi oraz miejsca na posterunki, które dostarczać wam będą stały napływ danego surowca.

Powiększajcie dzielnice

Budowanie miasta doczekało się dużych zmian. Teraz zamiast pojedynczych konstrukcji stawiacie całe dzielnice. Początkowo składają się one z sześciu sąsiadujących pól - potrzebujecie więc sporo miejsca na stworzenie dzielnicy. Dzielnice mogą zostać także dwukrotnie poszerzone o trzy pola jeśli macie na nie miejsce - dzięki temu możecie pokryć więcej złóż jedną dzielnicą.

Dodatkowo w dzielnicach możecie stawiać budynki odblokowywane przez badania. Mają one różne efekty lecz zawsze wpływają na dzielnicę pozytywnie, np. zwiększając jej produkcję surowców. Wymaga to jednak poszerzenia dzielnicy - każde poszerzenie odblokowuje nowe miejsce na budynek.

Odkrywajcie nowe technologie

Tak jak w "jedynce", drzewko badań jest niezwykle istotne, choć działa tu nieco inaczej - niemal każdy budynek/ulepszenie na drzewku badań ma kilka wariantów popieranych przez inne frakcje. Musicie więc wybierać opcje według waszych preferencji. Zawsze prowadźcie badania i rozpoczynajcie je na nowo kiedy tylko poprzednie badania się zakończą. Budowanie większej ilości instytutów badawczych skróci zaś czas na ich zakończenie. Okazjonalnie zetkniecie się również z powiadomieniami zalecającymi wam podjąć konkretne badania - róbcie to, ponieważ pokazują one, czego na ten moment potrzebuje wasze miasto.

Negocjujcie przed głosowaniem

Wprowadzanie praw jest niezwykle istotne, dają one wam bowiem pasywne bonusy, które mają dość spore efekty. By je wprowadzić, określona ilość delegatów w ratuszu musi jednak zagłosować za ich wcieleniem. Istnieje kilka sposobów na przegłosowywanie upragnionych ustaw, np. zwiększanie ilości delegatów preferowanej frakcji, lecz najprostszym sposobem są negocjacje - w zamian za złożenie jednej z trzech dostępnych obietnic możecie przekonać członków wahającej się frakcji by zagłosowali wedle waszej preferencji. Musicie jednak później spełnić tę obietnicę lub okupić ją spadkiem reputacji i zaufania, starajcie się zatem wybierać obietnice, które wydają się wam przydatne.

Sprawdzajcie prognozy

Im niższa jest temperatura, tym większe jest zapotrzebowanie na ciepło. Automatycznie wzrasta też zużycie paliwa. Stale obserwujcie wskaźnik w prawym górnym rogu ekranu, na którym wyświetlane są zbliżające się zmiany temperatury - dzięki niemu będziecie mogli zareagować na czas i przygotować się na chłodniejsze dni.

Zwracajcie uwagę na problemy miasta

Na górze ekranu znajduje się pięć czarnych kul, które pokazują problemy, z jakimi zmaga się miasto: zimno, głód, choroba, brud i przestępczość. Podczas początkowej fazy rozgrywki będziecie zmagać się z ledwie jednym lub dwoma, lecz wydarzenia na końcu rozdziału drugiego gry prawdopodobnie zmuszą was do zajmowania się wszystkimi naraz. Nie lekceważcie tych problemów i w wolnej chwili prowadźcie badania nad budynkami, które je zmniejszą.