Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Frostpunk 2 - poradnik do gry

Frostpunk 2 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Frostpunk 2: Budowanie Frostpunk 2 poradnik, porady

Mechaniki budowania we Frostpunk 2 zostały znacznie zmienione. Na tej stronie poradnika opisujemy jak działają dzielnice oraz jak stawiać budynki, centra i przełamywać lód.

Ostatnia aktualizacja: 19 września 2024

Mechaniki budowania we Frostpunk 2 są znacznie bardziej odmienne od tych z pierwszej części serii. W przeciwieństwie do poprzedniczki, mapa gry jest teraz podzielona na sześciokątne pola, na których gracz budować może dzielnice. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak dokładnie działają dzielnice, jakie są ich rodzaje, jak przełamywać lód oraz jak działają budynki i centra.

Czym są dzielnice?

Dzielnice są podstawowymi strukturami, jakie budować możecie we Frostpunk 2. Każda dzielnica pełni inną funkcję, są one jednak wszystkie jednakowego rozmiaru - sześć pól. Zbudowanie dzielnicy wymaga wydanej określonej ilości ciepłowników i prefabrykatów oraz siły roboczej podczas procesu budowania. Po jej zbudowaniu do dzielnicy automatycznie przypisana zostaje określona liczba siły roboczej, która będzie tam pracować. Dzielnica ta zwiększa także zapotrzebowanie na ciepło, a zarazem konsumpcję paliwa - budowanie dzielnic wokół siebie sprawia, że zapotrzebowanie to jest mniejsze (przynajmniej trzy pola muszą stykać się z sąsiednią dzielnicą). Uważajcie jednak budując dzielnice mieszkalne - jeśli stać będą one w sąsiedztwie dzielnicy przemysłowej lub wydobywczej, zanieczyszczenia zwiększać będą brud oraz choroby w waszym mieście.

Choć domyślnie każda dzielnica składa się z sześciu pól, mogą one zostać przez was powiększone po ich zbudowaniu. Opcja rozszerzenia dzielnicy pozwoli wam dwukrotnie zwiększyć ją o trzy sąsiadujące pola. Rozszerzanie dzielnic pozwoli wam zwiększyć produkcję zasobów, pokryć więcej złóż oraz dodaje miejsca na budynki. Bardzo przydatny może okazać się również suwak, który pojawi się po kliknięciu na dzielnicę - korzystając z niego możecie oddelegować niektórych pracowników od tej dzielnicy. Zmniejszy to produkcję w dzielnicy lecz zwróci wam nieco jakże cennej siły roboczej.

Dostępnymi dzielnicami są:

  1. Dzielnica mieszkalna - zapewnia schronienie obywatelom.
  2. Dzielnica wydobywcza - wydobywa złoża surowców, na których została zbudowana (np. węgiel, ropa, materiały, prefabrykaty).
  3. Dzielnica spożywcza - wydobywa żywność ze złóż żywności.
  4. Dzielnica przemysłowa - produkuje dobra konsumpcyjne i/lub prefabrykaty.
  5. Dzielnica logistyczna - zapewnia ekipy frostlandowe służące do eksploracji terenów poza miastem.

Jak przełamywać lód?

Przełamywanie lodu jest kluczową mechaniką gry. Większość pól na mapie jest dla was początkowo niedostępna i pokryta lodem. By móc odblokować możliwość budowania na tych polach musicie najpierw potraktować je lodołamaczem. Akcja przełamywania lodu kosztuje nieco ciepłowników i wymaga pewnej ilości siły roboczej. Każdy lodołamacz może przełamać osiem sąsiadujących pól naraz - warto więc to robić w wolnych chwilach by odblokowywać więcej miejsca na nowe dzielnice i rozbudowywanie obecnych.

Jak stawiać budynki?

Budynki pełnią różne funkcje - mogą np. zmniejszać brud, produkować dodatkowe surowce, otworzyć dostęp do nieskończonego złoża surowca, nagrzewać dzielnicę, itp. By je odblokować musicie najpierw zbadać je w drzewku badawczym. Możecie zbudować je wyłącznie w rozszerzonych dzielnicach - każde rozszerzenie odblokowuje nowy slot na budynek.

Folder budynków podzielony jest na rodzaje dzielnic, w których dany budynek może zostać zbudowany. Niektóre budynki, np. bloki mieszkalne, można budować w różnych rodzajach dzielnic. Miejsca, w których możecie zbudować dany budynek, oznaczone są czarną kolumną po jego wybraniu.

Czym są centra?

Centra to specjalne dzielnice, które zajmują tylko jedno pole, i których nie można powiększać. Pełnią one dwie główne role - zwiększanie maksymalnej pojemności waszych magazynów oraz wzmacnianie pobliskich dzielnic. Każde centrum roztacza wokół siebie strefę, w której aktywna jest konkretna premia tego centrum - by dana dzielnica otrzymała tę premię, przynajmniej trzy jej pola muszą znajdować się w strefie centrum. We wczesnych etapach gry powinniście zwrócić uwagę szczególnie na centra grzewcze - dają one dodatkowe ciepło wszystkim dzielnicom w ich obszarze, a tym samym zmniejszają konsumpcję paliwa.