Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Frostpunk 2 - poradnik do gry

Frostpunk 2 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Frostpunk 2: Frakcje i społeczności Frostpunk 2 poradnik, porady

Jednym z nowych systemów wprowadzonych we Frostpunk 2 są frakcje, czyli ugrupowania zasiadające w radzie miasta, z których każda ma inną wizję Nowego Londynu. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak działa system frakcji.

Ostatnia aktualizacja: 17 września 2024

Frakcje i społeczności są jedną z nowych mechanik wprowadzonych we Frostpunk 2. Są to ugrupowania, na jakie składa się populacja miasta a także rada zasiadająca w ratuszu. Każda z frakcji ma inną wizję Nowego Londynu oraz oddzielny pasek relacji, który musicie starać się utrzymywać na wysokim poziomie. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak działa system frakcji oraz w jakie interakcje możecie wchodzić z ugrupowaniami.

Jak działają frakcje i społeczności?

Frakcje i społeczności to ugrupowania, na które podzielona jest populacja waszego miasta. Każde z nich domyślnie posiada określoną ilość delegatów w radzie miasta, zależnie od ich populacji. Podział między frakcjami a społecznościami opiera się na radykalności poglądów - polityczny zeitgeist waszego miasta składa się z trzech osi o dwóch przeciwnych poglądach każdy (Adaptacja / Postęp, Wspólnota / Rywalizacja, Racjonalizm / Tradycja). Frakcje posiadają poglądy na trzech osiach i są na tyle pewne swoich poglądów, że zazwyczaj nie da się ich przekonać negocjacjami. Społeczności posiadają poglądy na tylko jednej osi - są też znacznie liczniejsze od frakcji, więc łatwiej z nimi negocjować oraz trudniej ich zradykalizować.

Każda grupa posiada swój oddzielny pasek relacji. Wpływa na nie wiele czynników - zgodność poglądów z obecnym kierunkiem miasta, spełnianie lub łamanie obietnic oraz obecna sytuacja w mieście mogą zwiększać lub obniżać relacje z ugrupowaniami. Niskie relacje obniżają zaufanie, którego potrzebujecie by utrzymać się przy władzy oraz wywołują protesty. Wysokie relacje zwiększają zaufanie, wywołują wiece, na których otrzymujecie cenne nagrody i pozwalają wam korzystać ze specjalnych umiejętności danej frakcji, które mogą bardzo się wam przydać.

Frakcje posiadają także wskaźnik ferworu - trzy romby nad ikoną frakcji. Pokazuje on liczbę szczególnie radykalnych członków owej frakcji, którzy są gotowi odsunąć was od władzy przemocą. Zbyt wysoki ferwor prowadzi do konfliktów na ulicach i zwiększa napięcie, co ostatecznie może doprowadzić miasto do kompletnego chaosu. Ferwor możecie zmniejszać utrzymując wysokie relacje z daną frakcją, korzystając ze specjalnych czynności w budynkach więziennych oraz prosząc społeczność powiązaną z daną frakcją o pomoc w deradykalizacji.

Co można robić z frakcjami i społecznościami?

Z każdym ugrupowaniem możecie wchodzić w interakcje klikając na jego portret u dołu ekranu. Interakcje te mogą bardzo się wam przydać i dzielą się na kilka kategorii, a są nimi:

  1. Zaufanie - interakcje te pozwalają wam zwiększyć relacje z daną grupą poprzez podarowanie im ciepłowników, złożenie im obietnicy lub pozwolenie im na wybór następnego prawa poddanego pod głosowanie,
  2. Przysługi - interakcje te pozwalają wam zebrać ciepłowniki od danej grupy (spadek relacji, im większa grupa tym większy zarobek) lub wymusić od nich ciepłowniki waszymi oddziałami straży (większy zarobek, spadek zaufania, drastyczny spadek relacji),
  3. Ferwor - interakcje te pozwalają wam poprosić społeczność, by zmniejszyła ferwor powiązanej z nią frakcji (wymagane są dobre relacje ze społecznością),
  4. Rada - interakcje te pozwalają wam wręczyć danej frakcji więcej miejsc w radzie miasta lub potępić ich, zmniejszając ich liczbę stołków, a zarazem wpływ, jaki mają na politykę miasta,
  5. Specjalne - interakcje te są unikatowe dla każdej frakcji, mogą być to np. skrócenie trwających ekspedycji lub otrzymanie darmowych oddziałów straży (wymagane są dobre relacje z frakcją).