Frostpunk 2: Jak zmniejszyć degradację? Frostpunk 2 poradnik, porady
Degradacja to jeden z podstawowych współczynników na jaki musicie zwracać uwagę w Frostpunk 2. Pozostawiona samej sobie, może szybko doprowadzić do zancznych problemów w mieście. Na tej stronie podpowiemy Wam, jak sobie z nią radzić.
Ostatnia aktualizacja: 24 października 2024
Degradacja jest jednym z podstawowych współczynników opisujących rozgrywkę Frostpunka 2. Określa ona generalny poziom zanieczyszczenia oraz zużycia miasta oraz jego infrastruktury. Na tej stronie poradnika podpowiemy Wam, jak zapanować nad negatywnymi skutkami degradacji, by ta nie okazała się problemem dla Waszej postapokaliptycznej metropolii.
Czym jest degradacja?
Degradacja jest współczynnikiem opisującym zanieczyszczenie oraz ogólną degradację miasta. Jest to czynnik jednoznacznie negatywny, który pozostawiony sam sobie prowadzić może do szeregu konsekwencji, takich jak:
- zwiększenie częstotliwości chorób wśród mieszkańców;
- wzrost napięcia wśród obywateli;
- zahamowanie przyrostu populacji;
- zwiększenie szansy na awarie i szybsze zużycie dzielnic.
Gdy w Waszym mieście pojawi się zanieczyszczenie, jego stan możecie skontrolować po najechaniu kursorem na ikonę z pokruszonymi prostokątami na pasku w górnej części ekranu. W okienku podejrzycie również wszystkie źródła przyczyniające się do wzrostu zanieczyszczeń.
Jakie są źródła degradacji?
Podstawowym czynnikiem wpływającym na wzrost degradacji jest brak wystarczającej ilości materiałów. Materiały to jeden z podstawowych surowców, reprezentowany przez ikonkę sześcianu w górnej części ekranu. Braki materiałowe sprawiają, że infrastruktura miasta nie może być na bieżąco konserwowana, co przyczynia się bezpośrednio do jej przyspieszonego zużycia.
Kolejnym aspektem wpływającym na degradacje są konkretne budynki oraz specyficzne konfiguracje dzielnic. Ulepszone dzielnice wydobywcze, industrialne czy spożywcze mogą produkować dodatkowe ilości zanieczyszczeń w trakcie działania. Istotnym jest również sprawne planowanie przestrzeni. Dla przykładu, dzielnie mieszkalne ustawione w bezpośrednim sąsiedztwie dystryktu wydobywczego skazane będą na zwiększone zanieczyszczenie, co wpłynie na zwiększenie ogólnego wskaźnika degradacji miasta.
Wreszcie, na degradacje wpływać mogą nawet niektóre postulaty oraz prawa wprowadzane przez radę w mieście. Za przykład niech posłuży tutaj prawo Maszynowych cykli pracy, którego efektem ubocznym jest nieznaczny wzrost degradacji.
Jak zredukować degradację?
Z degradacją można walczyć na kilka różnych sposobów, ale pierwszym krokiem zdecydowanie powinno być zabezpieczenie stabilnego strumienia materiałów. Rozglądajcie się po mapie i budujcie dzielnice wydobywcze na obszarach oznaczonych ikoną sześcianu. By zwiększyć efektywność wydobycia lub zredukować zapotrzebowanie na materiały starajcie się badać odpowiednie technologie na Drzewie idei oraz wprowadzajcie adekwatne prawa prawa.
Nie zapominajcie także o eksploracji Frostlandu. Okolice Waszego miasta kryć mogą bogate źródła zasobów, które pomogą Wam w pozyskaniu potrzebnych materiałów. Jeżeli Wasza główna siedziba będzie miała problem z zanieczyszczeniem, zawsze możecie spróbować przenieść część produkcji i wydobycia do którejś z kolonii.
Doraźnym środkiem walki z zanieczyszczeniem mogą być wynalazki takie jak wieże filtracyjne oraz stacje zarządzania odpadami. Obie technologie znajdziecie na Drzewie idei w zakładce "Zasoby".
Wreszcie, awaryjnym sposobem na tymczasowe zredukowanie degradacji jest wyłączanie dzielnic generujących zanieczyszczenia. Jeżeli w danej chwili nie macie problemów z danym rodzajem zasobu, dobrym pomysłem może być dezaktywowanie placówki, która nie jest aktualnie potrzeba. Odpowiedni przycisk do tego znajdziecie w okienku po kliknięciu na daną dzielnicę (ikona wyłącznika na dolnym pasku).