Podstawowe Mechaniki | ArmA 3 Arma III poradnik, tipy
Ostatnia aktualizacja: 18 września 2019
Nasz poradnik do ArmA 3 Contact przedstawi wam również wszystko co potrzebujecie wiedzieć na temat podstaw gameplayu Army - w tym właśnie dziale. "Jak otworzyć drzwi w ArmA?"; "Jak wsiąść do pojazdu?"; "Jak otworzyć ekwipunek?" - na to oraz wiele innych pytań odpowie ten dział.
- Interakcja z otoczeniem i menu kontekstowe
- Zarządzanie ekwipunkiem
- System wytrzymałości i zmęczenia
- Inne istotne mechaniki
Interakcja z otoczeniem i menu kontekstowe
Jedną z najbardziej charakterystycznych różnic pomiędzy ArmA 3, a innymi grami jest standard interakcji - ze względu na to, że ArmA wprowadza własne menu kontekstowe, przez które wykonujemy wiele z dostępnych czynności. Chcesz zabrać ekwipunek poległemu przeciwnikowi? A może po prostu otworzyć drzwi? Wejść po drabinie? Zmienić amunicję na odłamkową?
Wszystkie te rzeczy robisz przez menu kontekstowe. Jak ono działa?
Menu kontekstowe wyświetla się domyślnie w lewej górnej części ekranu, gdy ruszymy kółko myszki w górę lub w dół (domyślnie jest niewidoczne, chowa się gdy nie jest potrzebne) - wyświetlając na środku ekranu ikonkę wybranej do wykonania akcji. (lub jeśli nie ruszyliśmy kółka myszki, akcję "domyślną" dla tego w co właśnie "celuje" spojrzeniem nasza postać).
Dostępne akcje uzależnione są od tego co nosimy w ekwipunku oraz na co patrzymy.
Wybraną akcję akceptujemy (wykonujemy) naciskając klawisz SPACJI lub kółko myszki (ŚPM).
Jeśli przy danym wozie nie ma opcji wejścia, to znaczy, że jest on dla nas niedostępny \ zablokowany (tego typu rzeczy deklaruje scenariusz i fabuła - których pojazdów można użyć, a których nie).
Ważnym jest, że to właśnie przez menu interakcji leczymy się zestawami pierwszej pomocy.
Niektóre misje i kampanie posiłkują się jeszcze dodatkowym skrótem - przytrzymaniem klawisza spacja - działającym jako alternatywa dla menu kontekstowego.
W ArmA 3 Contact skrót ten jest używany do sabotażu dronów, czytania i zbierania znalezionych map i dokumentów oraz akcji związanych z fabułą (np. włączenie zasilania).
Zarządzanie ekwipunkiem
Jedną z ważniejszych umiejętności w żołnierskim życiu jest właściwe zarządzanie ekwipunkiem.
W ArmA 3 elementy ubioru (mundur, kamizelka, plecak) funkcjonują trochę jak skrzynie - są "pojemnikami" na noszony sprzęt (w przypadku kamizelki dochodzi jeszcze dodatkowa osłona).
Okienko ekwipunku otwieramy naciskając klawisz I (jak Irena).
Jeśli idzie o wygląd i obsługę owego, to z racji, iż obraz wyraża więcej niż tysiąc słów...
ELEMENTY OKIENKA EKWIPUNKU:
1) Kolejno od lewej - sloty głównych "pojemników" w których trzymamy cały ekwipunek, czyli munduru, kamizelki i plecaka (tutaj akurat brak założonego plecaka)
2) Pod każdym z "pojemników wyświetlona jest jego pojemność: na biało zajęte miejsce.
3) Zawartość zaznaczonego kliknięciem "pojemnika" (w tym wypadku kamizelka)
4) Pasek "napełnienia" posiadanych magazynków (niepełne magazynki to osobne pozycje)
5) Slot hełmu (znaczenie nie tylko kosmetyczne: osłona przed odłamkami i małymi kalibrami)
6) Slot noktowizora \ termowizji (tutaj muszą trafić nasze gogle byśmy mogli z nich korzystać)
7) Slot lornetki \ dalmierza \ desygnatora laserowego
8) Slot akcesoriów na twarz (okulary, kominiarki, głównie kosmetyka, cool factor)
9) Sloty akcesoriów na broń (od lewej: tłumik, dwójnóg, latarka\laser, optyka)
10) Slot GPS (to tutaj musi być "włożony" GPS byśmy mogli z niego korzystać)
11) Stan ogólnego "udźwigu" naszej postaci. Im dłuższy biały pasek, tym bardziej jesteśmy obciążeni - ta "wolna" część paska odpowiada ilości dostępnej "energii" do sprintu.
12) "Pojemnik" z którego aktualnie pobieramy wyposażenie. Można przełączyć między nim...
13) ...a wyrzucaniem rzeczy na ziemię, właśnie tymi dwoma przyciskami.
14) Zawartość "pojemnika", munduru martwego wroga lub kolegi, skrzyni, pojazdu, itd.
15) Pasek określający ile jeszcze wolnego miejsca zostało w pojemniku
16) Możliwość ustawienia by wyświetlało tylko przedmioty danej kategorii (np. amunicja)
17) Suwak pozwalający obejrzeć cała listę przedmiotów (Twoje "pojemniki" też taki mają)
MENU EKWIPUNKU OBSŁUGUJEMY W NASTĘPUJĄCY SPOSÓB:
- najeżdżając kursorem na interesujące nas elementy wyświetlimy informacje o nich;
- naciśnięcie LPM na któryś z elementów ubioru wybiera go jako aktywny "pojemnik";
- przeciągając interesujące nas elementy pomiędzy polami możemy je zabrać, przepakować;
- możemy także klikając PPM na danym elemencie zrobić szybki transfer między wybranym obecnie elementem ekwipunku (np. kamizelką), a ziemią \ ciałem \ skrzynią \ pojazdem \ plecakiem kolegi;
- podczas okradania ciał, naciśnięcie LPM na broń poległego daje nam dostęp do zamontowanych na jego broni akcesoriów, dając możliwość przywłaszczenia sobie ich bez podnoszenia jego broni.
POZOSTAŁE UWAGI:
- warto mieć przy doborze ekwipunku na uwadze, że części ubioru (zwłaszcza kamizelki) i plecaki mają różną pojemność, wytrzymałość (kamizelki) i właściwości (np. kamizelka przeciwodłamkowa);
- zawsze noś przy sobie chociaż 2 Zestawy Pierwszej Pomocy;
- zależnie od scenariusza, sprzęt możemy dobierać w skrzyniach, pojazdach lub systemie "Virtual Arsenal". Teraz wystarczy jedynie upewnić się, że się nie przeciążycie podczas misji. Gdyż...
System wytrzymałości i zmęczenia
Powiązany ściśle z ekwipunkiem i zarządzaniem nim jest prosty Armowy system związany z "kondycją" (dostępną "energią", staminą) naszego bohatera. Zasada jest tutaj prosta:
Im więcej na sobie nosimy tym szybciej się zmęczymy - a im szybciej się zmęczymy, tym trudniej będzie nam celować. Przemęczenie odbiera nam możliwość biegania sprintem.
By trochę skontrować ten przykry fakt, możemy podeprzeć broń czy wstrzymać oddech - ale o tym powie wam już dział "Obsługa uzbrojenia i Virtual Arsenal". No i zawsze można odpocząć...
Nasza postać odpoczywa szybko, jeśli tylko pamiętamy by:
- położyć się na ziemi
- zrzucić z pleców na ziemię plecak i ewentualną wyrzutnię (p-panc lub p-lot)
Postać męczy się szybciej, jeśli biegamy z podniesioną bronią - możemy ją opuścić podczas biegu naciskając 2x klawisz Lewy CTRL.
Na koniec wypada dodać, że rany oczywiście również mają wpływ na ogólną kondycję żołnierza i możliwości poruszania (przestrzelona noga = nie pobiegasz).
Jeśli jesteśmy ranni - pod paskiem "energii" pojawia się jeszcze mała ikonka krzyża.
Inne istotne mechaniki
Inne rzeczy, o których powinniście wiedzieć na temat rozgrywki w ArmA 3:
PRZECHODZENIE NAD NISKIMI PRZESZKODAMI TERENOWYMI
Niski płotek zagradza Ci drogę? Nie musisz biec naokoło całego gospodarstwa! Wystarczy, że naciśniesz klawisz V przy blokującej Ci drogę przeszkodzie, by zobaczyć jak postać ją pokonuje.
UZUPEŁNIENIE AMUNICJI, PALIWA, NAPRAWY
Jeśli chcemy dobrać amunicję jako żołnierz piechoty, wystarczy że zbliżymy się do skrzyń ze sprzętem lub pojazdu oferującego amunicję lub ekwipunek i użyjemy dostępnej akcji kontekstowej.
Nie inaczej wygląda to w przypadku pojazdów. Podjeżdżamy od tyłu do ciężarówki naprawczej \ z paliwem \ z amunicją i korzystamy z dostępnej w menu interakcji opcji napraw czy uzupełnień.
PRZECIWŚRODKI (FLARY) W POJAZDACH
Jeśli namierzą nas wrogie jednostki przeciwlotnicze (lub ichnie samoloty), istnieje duża szansa, że wyślą w naszą stronę rakietę kierowaną. By przeżyć, możemy wystrzelić flary naciskając klawisz C.
Podobnie działa to z jednostkami naziemnymi - flary posiadają samoloty i śmigłowce, za to czołgi i transportery wystrzeliwują zasłonę dymną osłaniającą przed pociskami kierowanymi.