Adventures of Mana – udane odświeżenie. Wakacje bez peceta – w co zagrać na smartfonie?
Spis treści
Adventures of Mana – udane odświeżenie
- Producent gry: Square Enix
- Wydawca: Square Enix
- Gatunek: RPG akcji
- Platformy: iOS, AND, PSV
W zestawieniu nie mogło zabraknąć RPG akcji. Z tej kategorii postanowiliśmy polecić Adventures of Mana, czyli remake klasycznej produkcji z konsoli przenośnej Game Boy zatytułowanej Final Fantasy Adventures.
Square Enix przyzwyczaiło nas, że gdy przenosi na systemy mobilne swoje klasyczne jRPG, nie wkłada w ten proces zbyt wiele wysiłku. W przypadku Adventures of Mana jest inaczej. Projekt został opracowany od nowa. Całą oprawę graficzną wyrzucono do kosza i zastąpiono ślicznym 3D. Sterowanie z kolei pomyślano tak, aby pasowało do specyfiki ekranów dotykowych. Nie zmieniono natomiast fabuły ani mechanizmów rozgrywki. W sumie dało to grę, która może stanowić wzór remake’u starej klasyki.
Adventures of Mana cieszy oczy jakością wykonania, oferuje sporych rozmiarów kampanię, a przede wszystkim posiada wyśmienity zręcznościowy system walki. Ponadto, jako że całość zaprojektowano z myślą o konsoli przenośnej, gra zapewnia satysfakcjonującą zabawę nawet podczas krótkich sesji. Wszystko to składa się na jedno z najlepszych RPG akcji dostępnych na rynku mobilnym. Produkcje o porównywalnej jakości są bowiem albo już dość leciwe (jak np. Wayward Souls), albo też wcześniej zawitały na PC i tamte wersje pozostają tymi lepszymi (jak w przypadku Titan Questa).
Old Man’s Journey – podróż piękna i nostalgiczna
- Producent gry: Broken Rules
- Wydawca: Broken Rules
- Gatunek: przygodówka
- Platformy: iOS, AND, PC
Fanom przygodówek polecamy znalezienie w trakcie wakacji czasu na Old Man’s Journey. Gra opowiada historię starca, który po otrzymaniu listu z niepokojącymi wieściami wyrusza w podróż do swojej rodziny.
Rozgrywka bazuje na nietypowej mechanice. Gracz musi pokonać długą serię ekranów – na każdym jego zadaniem jest doprowadzenie postaci od punktu startowego do końca. Aby tego dokonać, trzeba manipulować ukształtowaniem terenu. Palcem wznosimy górki i tworzymy doliny, co jest intuicyjne, ale wcale nie takie łatwe. Autorzy wykazali się olbrzymią kreatywnością i wykorzystali ten pomysł do opracowania zaskakująco różnorodnych wyzwań.
Poza ciekawą mechaniką Old Man’s Journey zachwyca wykonaniem. To jedna z najładniejszych gier tego roku, sprawiająca wrażenie interaktywnej ilustrowanej książki dla dzieci. Każdy ekran to prawdziwe cudeńko, które doskonale sprawdziłoby się np. jako tło pulpitu na komputerze.