Clash Royale
Opracowana przez fińskie studio Supercell sieciowa gra bitewna z elementami MOBA, osadzona w uniwersum jednego z największych mobilnych bestsellerów - Clash of Clans.
producent: Supercell wydawca: Supercell Strona oficjalna
Clash Royale to sieciowa gra bitewna z elementami gatunku MOBA, przeznaczona na urządzenia mobilne z systemem AND i iOS. Za tytuł odpowiada fińskie studio Supercell, znane z Clash of Clans, a więc jednego z największych mobilnych hitów, a także Boom Beach i Hay Day.
Fabuła
W Clash Royale zaliczamy powrót do świata znanego z Clash of Clans. Wcielamy się we władcę, którego plany wybiegają zdecydowanie poza mury niewielkiego królestwa, jakim przyszło mu rządzić. Pomagają mu w tym nie tylko jednostki znane z Clash of Clans (np. blond włosi wojacy), ale też nowe, w tym tytułowi rojaliści.
Mechanika
Zabawa sprowadza się do brania udziału w sieciowych pojedynkach z innymi graczami. Przybierają one postać maksymalnie uproszczonych meczów typu MOBA, rozgrywanych na niewielkich arenach, mieszczących się w całości na ekranie smartfona/tabletu. Celem zabawy jest obalenie wrogiego króla. Dokonujemy tego wysyłając wytyczonymi ścieżkami jednostki ofensywne. Jednocześnie musimy dbać o własnego monarchę. Służą ku temu zaklęcia, struktury obronne (np. wieże strażnicze) i pozostali wojacy.
W Clash Royale nie brakuje też elementów typowych dla karcianek. Czas pomiędzy walkami spędzamy na budowaniu jak najlepszej talii kart (Battle Deck), reprezentujących poszczególne jednostki czy zagrania (np. magię). Otrzymaliśmy też możliwość zakładania Klanów – ich członkowie mogą wymieniać się kartami, zwiększając tym samym swoje szanse w starciach z przedstawicielami wrogich grup.
Kwestie techniczne
Kolorowe, bajkowe uniwersum, utrzymane w konwencji średniowiecznego fantasy (z identycznym rozwiązaniem mieliśmy do czynienia z Clash of Clans), idealnie wpisuje się w koncepcję rozgrywki, jaką zaserwowali deweloperzy ze studia Supercell. Całość zaprojektowano w schludny i czytelny sposób, sprzyjający rozgrywaniu szybkich sieciowych meczów.
Minirecenzja Clash Royale – twórcy Clash of Clans z kolejnym hitem
- Zabawna i emocjonująca rozgrywka, zapewniająca godziny świetnej rozrywki w multiplayerze;
- Sprawnie zrealizowane aspekty społecznościowe;
- Spora liczba zróżnicowanych jednostek;
- Można grać bez wydawania pieniędzy i czekania na odnowienie się energii, ale…
- … system nagród jest uciążliwy.
Studio Supercell to jeden z najlepiej prosperujących deweloperów gier mobilnych, którego każda gra osiąga duży, o ile nie ogromny sukces. Wystarczy wspomnieć, że firma ma na swoim koncie Clash of Clans i Boom Beach, czyli jedne z najpopularniejszych strategii. Clash Royale to kolejna, od razu trzeba powiedzieć, że udana pozycja w dorobku firmy, choć nie obyło się bez pewnych wpadek.
Tytuł jest tak naprawdę miksem kilku gatunków gier wideo. Z jednej strony jest to bardzo, ale to bardzo uproszczona MOBA, z drugiej nie brakuje w niej elementów tower defense, w przerwach między spotkaniami bawimy się coś w rodzaju karcianki, a wszystko to uzupełniają aspekty społecznościowe. Ten z pozoru dziwny i nielogiczny miks, w praktyce wypada znakomicie, oferując proste i przejrzyste zasady oraz szybką, ale wciągającą rozgrywkę.
Projekt świetnie sprawdza się na niewielkich ekranach, ale nie myślcie sobie, że to banalna produkcja. Dostępnych jednostek jest naprawdę sporo, a każda z nich ma mocne i słabe strony. Dokładne ich poznanie wymaga czasu, więc stworzenie idealnego decku nie należy do łatwych. Dodatkowo, pomimo iż mecze są bardzo szybkie, to wymagają od nas cierpliwości i uważnego wykonywania kolejnych ruchów, gdyż korzystanie z podopiecznych ograniczane jest przez regenerujący się system energii. Dość łatwo możemy więc doprowadzić do sytuacji, w której przeciwnik pośle na nas grupkę wrogów, a my nie będziemy w stanie się mu przeciwstawić.
Bardzo dobrze wypadają też elementy społecznościowe. Możemy zakładać lub dołączać do istniejących klanów, co daje nam pewne korzyści. Przede wszystkim walczymy wtedy o pozycje naszej ekipy w światowym rankingu. Ponadto toczymy towarzyskie boje, wspomagamy kolegów kartami, prosimy ich o potrzebne jednostki czy też po prostu gawędzimy na czacie.
Największą bolączką Clash Royale jest obrany przez twórców model biznesowy. Podobnie jak poprzednie aplikacje studia Supercell, tak i ta korzysta z systemu free-to-play z mikropłatnościami. W grze dostępnych jest kilka walut, a dodatkowo zastosowano uciążliwy system nagród kryjących się w skrzyniach. Niestety ich otwieranie wymaga czasu (od kilku do kilkunastu godzin), nie można naraz dobierać się do dwóch łupów, a dysponujemy tylko czterema miejscami na skrzynie. Oznacza to, że alby wydamy pieniążki, by przyspieszyć proces otwierania, albo większość czasu spędzimy na toczeniu meczy, w których nic nie wygrywamy, a walczymy jedynie o puchary.
Jeżeli jednak godzicie się na takie ustępstwo, to możecie z Clash Royale spędzić dziesiątki godzin, nie wydając ani złotówki i bawiąc się po prostu znakomicie.
Ostatnia modyfikacja 5 stycznia 2016
Tryb gry: multiplayer Tryb multiplayer: Internet
Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)
Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 635 głosów czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,1 / 10 na podstawie 21 głosów czytelników.
Wymagania wiekowe Clash Royale: 12+
Clash Royale Wymagania sprzętowe
Apple iOS
- Dodatkowe informacje:
- Wymagane połączenie z Internetem
Android
- Dodatkowe informacje:
- Wymagane połączenie z Internetem