Songs of Conquest
Turowa strategia fantasy wzbogacona elementami RPG, nawiązująca do pierwszych odsłon serii Heroes of Might & Magic. Gracz musi zarówno zarządzać królestwem, jak i dowodzić drużyną podczas eksplorowania królestwa i wypełniania zadań. Do tego dochodzą taktyczne potyczki.
producent: Lavapotion wydawca: Coffee Stain Publishing Strona oficjalna
Gry podobne do Songs of Conquest
Heroes of Might and Magic: Olden Era
Heroes of Might and Magic V
Broken Alliance
Ceniony spadkobierca Heroes 3 wkrótce otrzyma pierwszy dodatek. Songs of Conquest: Vanir z datą premiery
Świetna strategia dla fanów kultowego Heroes 3 opuszcza pecetowe pielesze. Songs of Conquest jest obecnie dostępne w bardzo dobrej cenie na GOG
Twórcy znakomitej strategii w stylu Heroes 3 mocno zmienili plany, aby dać graczom to, czego chcą najbardziej. Do Songs of Conquest trafi nowa frakcja inspirowana wikingami
Songs of Conquest to turowa strategia fantasy pełnymi garściami czerpiąca z kultowego Heroes of Might and Magic III. Jest to debiutancki projekt szwedzkiego studia Lavapotion, a w pracach pomagał zespół Coffee Stain.
Gameplay
Songs of Conquest jest strategiczną grą turową. Gracz wciela się we władcę, którego zadaniem jest przejęcie kontroli nad krainą fantasy. W tym celu musimy rozwijać swoje królestwo, dbać o gospodarkę, werbować armie i korzystać z bogatego wyboru zaklęć.
Najważniejszym elementem gry są bitwy. Nasze armie mają określoną liczbę żołnierzy, którą mogą pomieścić. Jest ona zależna od umiejętności generała, nazywanego Powiernikiem, oraz od technologii, które opracujemy. Możemy również ulepszać oddziały, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednie budynki. Wzmocnione w ten sposób jednostki najczęściej nabywaką specjalnych umiejętności, które mogą być przydatne podczas starć.
Przed potyczką gracz ma okazję rozmieścić wojsko na mapie. Oddziały najlepiej ustawiać na podwyższonych terenach, gdyż te zapewniają im bonusy. Bitwa toczy się turowo. O kolejności ruchów wojsk decyduje inicjatywa. Jeżeli nie macie ochoty prowadzić starcia osobiście, to możecie oddać je w ręce komputera.
Jak już było wspomniane, wojskami zarządza Powiernik. To postać posiadająca magiczne moce, które mogą wesprzeć żołnierzy podczas bitwy. Do rzucania czarów niezbędna jest esencja. Jest jej kilka rodzajów. Pozyskuje się ją z żołnierzy oraz specjalnych budynków, które można przejąć na mapie kampanii.
Magia nie jest jednak jedynym sposobem na wsparcie wojska. Powiernik dodaje sił żołnierzom również pasywnie. Robi to za pomocą przedmiotów oraz własnych umiejętności, które wzrastają wraz z kolejnymi poziomami. Zabawę wzbogacają bowiem elementy RPG, wymagające kierowania bohaterami eksplorującymi świat, wypełniającymi zadania i zdobywającymi skarby.
Aby zbudować potężne wojsko konieczna jest również dobra ekonomia. W tym celu należy rozbudować nasze państwo. Robimy to przejmując osady, kopalnie oraz zbierając cenne rzeczy na mapie świata. Eksploracja także dzieje się w turach.
Przejmowane przez nas osiedla mają różne rozmiary. Jest to niezwykle ważne, gdyż w każdej miejscowości można wybudować ograniczoną liczbę konstrukcji – im większa osada, tym może ich więcej pomieścić. Dlatego trzeba bardzo ostrożnie planować rozwój.
Za werbunek i budowę płacimy różnymi surowcami. Podstawową walutą jest złoto, ale są również inne zasoby, które pozyskujemy z rozsianych po mapie skarbów oraz kopalń.
Songs of Conquest vs Heroes 3
Songs of Conquest regularnie porównywane było do kultowego w Polsce Heroes of Might and Magic III. Nic w tym dziwnego, ponieważ gra rzeczywiście na pierwszy rzut oka przypomina ten uwielbiany tytuł. Sami twórcy również często odwoływali się do serii Heroes w zapowiedziach, a nawet na oficjalnej stronie gry, gdzie jednak zaznaczali, że główną inspiracją była dla nich starsza „dwójka”.
Oto najważniejsze punkty wspólne obu tytułów:
- Obie gry to strategie turowe, w których poruszamy się bohaterami prowadzącymi swoje armie po mapie pełnej skarbów, artefaktów, neutralnych i wrogich jednostek oraz specjalnych lokacji.
- Walki prowadzone są na oddzielnych arenach podzielonych heksami, podczas których w turach kierujemy poszczególnymi grupami jednostek i wspomagamy się atakami oraz czarami samego bohatera.
- Nowe jednostki oraz ulepszenia odblokowujemy, rozbudowując nasze miasta. Aby tego dokonać, musimy zbierać surowce, które znajdujemy na samej mapie oraz zdobywamy w kopalniach i tartakach.
- Nasi bohaterowie mogą wyposażać się w liczne artefakty, wzmacniające ich statystyki. Cały czas rozwijamy też postać, poprawiając rozwijając jej umiejętności logistyczne, magiczne, dowodzenia, walki oraz wiele innych.
Nie oznacza to jednak, że Songs of Conquest jest kopią Heroes. Studio Lavapotion zmodyfikowało wiele znanych mechanik.
- Miasta w SoC dzielą się na różne typy pod względem rozmiaru. Każde z nich ma określoną liczbę miejsc na budynki.
- Areny służące do walki z przeciwnikami nie są płaskie. Ukształtowanie terenu oferuje więcej opcji taktycznych.
- Magia działa inaczej niż w Heroes. Czarujemy tu nie z pomocą many, lecz esencji, która dzieli się na pięć typów – poszczególne czary wymagają odmiennych rodzajów esencji.
- W armii nie można umieścić nielimitowanej liczby jednostek. Każda z nich ma określony maksymalny rozmiar oddziału.
- Jednostki dystansowe mogą poruszać się i strzelać w jednej turze, lecz konsekwencją takiego zagrania jest słabszy atak. Ponadto każda jednostka ma swoją „strefę kontroli” – przechodząc obok niej, prowokujemy atak okazyjny.
Tryby gry
Songs of Conquest oferuje zarówno tryb dla pojedynczego gracza, jak i rozgrywki multiplayer – przez sieć lub na tzw. gorącym krześle (gra na zmianę przy jednej maszynie). Obok kampanii fabularnej są dostępne potyczki, tj. pojedyncze scenariusze (na mapach przygotowanych ręcznie lub wygenerowanych losowo).
Fabuła
Tytuł przedstawia historię konfliktu toczącego się na ziemiach krainy fantasy. Na fabułę składa się kilka przeplatających się wątków. Frakcja bagiennych istot Rana walczy z ciemiężycielami i dąży do uzyskania niepodległości; natomiast ludzkie państwo Arleon próbuje sobie poradzić z plagą nieumarłych, którzy są prowadzeni przez zmarłą cesarzową. Aby poznać pełnię opowieści, należy przejść wszystkie kampanie.
Grafika
Jednym z najciekawszych elementów Songs of Conquest jest oprawa graficzna. Wykonano ją w pełnej dużych pikseli stylistyce retro, a obraz upiększają dynamiczne efekty świetlne. Dzięki temu całość sprawia mniej statyczne wrażenie niż typowe produkcje 2D.
Ostatnia modyfikacja 18 czerwca 2024
Tryb gry: single / multiplayer Tryb multiplayer: Internet / gorące krzesło
Ocena użytkowników: 5,6 / 10 na podstawie 79 głosów czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,4 / 10 na podstawie 241 głosów czytelników.
Songs of Conquest cena w dniu premiery: 129,00 PLN
Wymagania wiekowe Songs of Conquest: 12+
Songs of Conquest Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Dual Core i5 / AMD Ryzen 5
- 8 GB RAM
- karta grafiki Intel HD lub lepsza
- 4 GB HDD
- Windows 7
- Zalecane:
- Intel Dual Core i5 / AMD Ryzen 5
- 8 GB RAM
- karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 570 lub lepsza
- 4 GB HDD
- Windows 10/11